https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pionierska operacja w Szpitalu Uniwersyteckim. "To była bardzo trudna operacja"

Dziś rano w Szpitalu Uniwersyteckim odbyła się operacja guza oczodołu. - Pacjent miał guza (wielkości 2 na 3 cm) za gałką oczną. Na drugie oko nie widzi, dlatego tak ważne jest aby zachował wzrok w chorym oku. Operacja musi być wykonana niezwykle ostrożnie i delikatnie - mówił przed wejściem na sale operacyjną prof. Jacek Składzień, kierownik Oddziału Klinicznego Otolaryngologii.

autorzy: Joanna Urbaniec, Paulina Piotrowska

Pacjentów z guzem za gałką oczną nie ma dużo, to około 200 nowych zachorowań rocznie w całej Polsce. Operacja jest bardzo trudna, gdyż trzeba uważać na szereg czynników: nie można usunąć pacjentowi gruczołu łzowego, bo do końca życie będzie musiał wlewać do niego krople – inaczej oślepnie. Jeśli natomiast któryś z mięśni zostanie przecięty to chory będzie miał podwójne widzenie.

- Powikłania podczas operacji mogą skończyć się też ślepotą, ograniczeniem widzenia bądź nierozróżnieniem pewnych kolorów – mówi prof. Składzień.

Szpital Uniwersytecki jest pionierem w wykonywaniu takich operacji. - Lekarze w innych ośrodkach próbują, jednak z różnym skutkiem - dodaje Składzień. Operacja zwykle tra od 1,5 do 3 godzin.

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krakus
Operacja super, gratulacje. Ale warunki na sali operacyjnej - skansen.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska