Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Planowana adaptacja Zajazdu Kazimierskiego za droga dla miasta. Teraz o przeznaczeniu budynku zadecydują mieszkańcy

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
W 2022 roku, po 28 latach Zajazd Kazimierski u zbiegu ulic Krakowskiej i Węgłowej przeszedł w ręce Gminy Kraków. Pierwsze koncepcje zagospodarowania mówiły o przeznaczeniu jego pomieszczeń na pracownie twórcze i rzemieślnicze, a parteru na filię Biblioteki Kraków i warzywniak. Niestety koszty adaptacji przerosły możliwości miasta, w związku z czym urzędnicy przeprowadzą konsultacje społeczne, które mogą dać odpowiedź na to, co dalej z obiektem.

W ślad za uregulowaniem stanu prawnego Zajazdu Kazimierskiego pojawiła się koncepcja zagospodarowania obiektu na pracownie twórcze i rzemieślnicze, z możliwym zaangażowaniem instytucji kultury oraz organizacji zrzeszających rzemieślników. Jednocześnie parter obiektu miałby utrzymać dotychczasowe funkcje kulturalno-usługowe m.in. siedzibę filii Biblioteki Kraków i warzywniak.

W tej sprawie odbyła się wizja lokalna z udziałem przedstawicieli jednostek miasta oraz wstępne spotkanie konsultacyjne z udziałem przedstawicieli Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie, Małopolskiego Instytutu Kultury, Krakowskiego Forum Kultury oraz Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości. Stanowisko przedstawicieli wszystkich wspomnianych instytucji wobec koncepcji było jednoznacznie pozytywne.

Pierwotne plany adaptacji za drogie

- Bardzo wysokie, szacowane na wiele milionów złotych koszty adaptacji obiektu sprawiły, że wspomniana koncepcja zagospodarowania Zajazdu Kazimierskiego nie była od tej pory rozwijana. Budynek czeka na wiążącą koncepcję zagospodarowania, którą poprzedzą szerokie konsultacje społeczne. Wszelkie ewentualne prace adaptacyjne będą się jednocześnie wiązać z koniecznością pozyskania zewnętrznego dofinansowania - informuje nas Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK

Swego czasu pojawiały się głosy, że obiekt miałby zostać przeznaczony pod siedzibę głównej siedziby Biblioteki Kraków. Koncepcja ta jednak jak słyszymy, posiadała istotne mankamenty związane przede wszystkim z ograniczonym metrażem pomieszczeń w budynku, który oryginalnie pełnił funkcję zajazdu z pokojami gościnnymi.

- Dla tamtej koncepcji nie zostały również zakończone sukcesem starania o dofinansowania zewnętrzne. W wyniku dalszych konsultacji oraz w ślad za decyzją o wykupie terenów dawnego szpitala uniwersyteckiego w dzielnicy Wesoła i ich docelowego przeobrażenia w kwartał kultury, główną siedzibą dla biblioteki stanie się nowy, funkcjonalny budynek zlokalizowany w obrębie kompleksu przy ul. Kopernika - kwituje Katarzyna Olesiak

Happy end po 28 latach

Zajazd Kazimierski przeszedł na własność miasta w październiku 2022 roku, po 28 latach starań. Kamienica została wywłaszczona w październiku 1989 r. na wniosek Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z przeznaczeniem na hotel. Zanim jednak adaptacja została rozpoczęta, córka byłego właściciela dra Zygmunta Kernera, który mieszkał i zmarł w Stanach Zjednoczonych, rozpoczęła próby odzyskania nieruchomości. Począwszy od roku 1993 składała ona do urzędów krakowskich wnioski o wszczęcie różnych postępowań administracyjnych, w tym o zwrot działki i o wznowienie postępowania wywłaszczeniowego. Kończyły się one dla niej niepomyślnie, ale nie rezygnowała z kolejnych prób odebrania kamienicy.

W 1994 r. Urząd Miasta Krakowa zwrócił się do Ministerstwa Finansów o informację, czy były właściciel dr Zygmunt Kerner otrzymał odszkodowanie za tę nieruchomość w ramach polsko-amerykańskiego układu indemnizacyjnego (międzynarodowa umowa o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych, która zawierana jest z rządami niektórych państw przez polski rząd). Ponieważ odpowiedź była twierdząca, Prezydent Miasta Krakowa złożył wniosek o wydanie przez ministra finansów decyzji potwierdzającej przejście nieruchomości przy ul. Krakowskiej 29 na rzecz Skarbu Państwa.

W tej sytuacji oczekiwano, że postępowanie będzie trwało kilka miesięcy, ostatecznie zajęło aż 24 lata, od 1997 do 2021 roku. Wtedy to, minister finansów wydał decyzję, na którą Kraków czekał od 1998 r. Skarb Państwa nabył nieruchomość przy ul. Krakowskiej 29 jako mienie objęte polsko-amerykańskim układem indemnizacyjnym z 1960 r. Co było naturalną konsekwencją faktu przyznania dr. Kernerowi odszkodowania w 1964 r.

Po uprawomocnieniu się decyzji ministra finansów, możliwe stało się podjęcie postępowania przez wojewodę małopolskiego i zakończenie wszczętej przed laty sprawy. W sierpniu 2022 r. wojewoda zakończył postępowanie, co było ostatnim etapem regulacji stanu prawnego tej nieruchomości.

Dlaczego pory roku wpływają na nasz nastrój?

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska