Została odnowiona plenerowa instalacja z betonu i ceramiki, utrzymana w barwach czerwieni i błękitu - „Ślimak” (z II połowy XX w.) na osiedlu Spółdzielczym. Prace polegały na jej odczyszczeniu i odpowiednim zabezpieczeniu, uzupełniono również brakujące płytki. Dla poprawy wyglądu wykonano kolorystyczne scalenie obiektu.
Renowację przeszła też rzeźba „Syrenka” (autorstwa Magdaleny Jaroszyńskiej, powstała w latach 1963-65 r.), która stoi w parku Wiśniowy Sad. Została ona oczyszczona, zabezpieczona, a drobne ubytki uzupełnione.
Konserwacji poddano również rzeźby autorstwa Wiesława Bielaka, z lat 70 XX w.: „Akwarium/Ryba” w parku Ratuszowym oraz „Macierzyństwo” - pomnik przedstawiający kobietę z dzieckiem, znajdujący się na osiedlu Piastów.
Zabiegom konserwatorskim zostały poddane także metalowe instalacje: „Skrzydło” w parku Lotników (z II połowy XX w.) oraz „Wzlot” nad Zalewem Nowohuckim (z 1977 r.). Instalacja z metalowych rur, autorstwa Stanisława Małka, zwana „Piszczałkami”, wymagała oczyszczenia oraz wykonania nowych spawów.
Odświeżona została abstrakcyjna rzeźba (z lat 70 XX w.), wykonana z betonu, formą nawiązująca do twórczości Pabla Picassa, która znajduje się na Plantach Bieńczyckich.
Na potrzebę inwentaryzacji, ochrony i ratowania plenerowych dzieł sztuki, często będących w katastrofalnym stanie, zwrócił uwagę w 2015 roku radny Michał Drewnicki (PiS). W tym samym roku Rada Miasta Krakowa przyjęła w uchwale (jej projekt przygotował Drewnicki) kierowanej do prezydenta miasta program "Sztuka w plenerze". W efekcie renowacja pierwszych nowohuckich rzeźb ruszyła w 2016 roku.
ZOBACZ KONIECZNIE:
Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!
WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
