Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Pogrzeb podróżnika Władysława Grodeckiego 23 października na cmentarzu Batowickim

Piotr Subik
Piotr Subik
22.04.2017 r. Władysław Grodecki odsłania swoją tablicę w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie
22.04.2017 r. Władysław Grodecki odsłania swoją tablicę w Alei Podróżników, Odkrywców i Zdobywców w Krakowie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Uroczystości pogrzebowe krakowskiego podróżnika Władysława Grodeckiego rozpoczną się we wtorek, 23 października 2018 r. o godz. 11 na cmentarzu Batowickim, w kaplicy przy ul. Reduty w Krakowie. Później nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Tego samego dnia, o godz. 8.45 trumna z ciałem Zmarłego wystawiona zostanie w Krakowskim Centrum Pogrzebowym "Karawan" przy ul. Sieroszewskiego 5B, obok szpitala im. Żeromskiego.

Władysław Grodecki, podróżnik, dziennikarz, przewodnik turystyczny po Krakowie i województwie małopolskim, pilot wycieczek, instruktor przewodnictwa, absolwent Politechniki Warszawskiej (1968), zmarł wieczorem 13 października po ciężkiej chorobie.

Grodecki urodził się 27 maja 1942 r. w Brzeźnicy Dębickiej, z wykształcenia był geodetą. Początkowo pracował w Krakowskim Przedsiębiorstwie Geodezyjnym, a później był zatrudniony jako przewodnik w Krakowskim Kole Przewodników Miejskich. Pilotował też wycieczki dla PTTK.

Przebywał przez 18 miesięcy w Iraku (gdzie pracował jako geodeta), odbył sto podróży po Europie Zachodniej i Północnej oraz po Azji. Trzykrotnie okrążył ziemię – w latach 1992-94, 1999-2000 oraz 2002-2003. Odbył też dwuletnią (1997-98) wyprawę przez Azję, Afrykę i Europę.

W PRL-u Władysław Grodecki był działaczem „Solidarności”, przesądziło o tym jego patriotyczne wychowanie. Prowadził m.in. wykłady w hotelach robotniczych w Nowej Hucie, a w czasie stanu wojennego w jego mieszkaniu funkcjonował punkt kontaktowy, przez który przechodziła m.in. „bibuła” przywożona z Wybrzeża. Pomagał też wycieńczonym uczestnikom słynnej głodówki w kościele NMP w Bieżanowie Starym.

Przez wiele lat, z ramienia Komitetu Opieki nad Kopcem Józefa Piłsudskiego, Władysław Grodecki opiekował się miejscem wiecznego spoczynku Marszałka. Regularnie brał udział w Marszach Szlakiem I Kompanii Kadrowej.

"Wychowany w duchu miłości do Boga i Ojczyzny, głównym celem jego wędrówek było poszukiwanie śladów Polaków oraz odkrywanie ich historii. Dzięki swoim zasługom w promowaniu polskiej kultury za granicą nazywany był Wędrownym Ambasadorem” - napisali bliscy Władysława Grodeckiego na stronie grodecki.pl

Informacje dotyczące miejsca i terminu pogrzebu zamieszczone na stronie grodecki.pl:

Wtorek 23.10.2018

Godzina 08:45
(tylko przez 30 minut)
Ostatnie pożegnanie zmarłego w Krakowskim Centrum Pogrzebowym "Karawan" ul. Sieroszewskiego 5B
(obok Szpitala im. Żeromskiego)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kraków. Pogrzeb podróżnika Władysława Grodeckiego 23 października na cmentarzu Batowickim - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska