https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Policja łapie pieszych „na czerwonym”, ale czy słusznie?

Piotr Rąpalski
Fot. archiwum
Mieszkaniec został ukarany mandatem za przejście na czerwonym świetle przez ulicę Dietla. Ma wątpliwości czy sygnalizacja musi tam działać.

Czytelnik napisał do nas: „Bohaterska akcja policji na Dietla, przy skrzyżowaniu ze Starowiślną. Policjanci stoją za budką kiosku albo za krzakami i wypatrują ludzi spieszących się do pracy i przechodzących na czerwonym świetle od 7 rano. Wszystko byłoby fajnie, gdyby nie to, że przejście, które obserwują, przebiega przez tory, które nie są używane, a na których miasto zapomniało chyba wyłączyć sygnalizację. Jeszcze bardziej komicznie wygląda sytuacja, jeśli dodamy do tego, że Pan policjant powiedział mi, że mają dzisiaj odgórną akcję i mają łapać pieszych. Czy nie przyczyniliby się lepiej do poprawy bezpieczeństwa, gdyby byli widoczni na skrzyżowaniu i obserwowali je, a nie tylko najmniej istotny skrawek?”

Sytuacja ta miała miejsce8 września. Dopiero teraz odnosi się do niego policja. - Wydział Ruchu Drogowego komendy miejskiej w dniu 8 września realizował działania wzmożone pod kryptonimem „Bezpieczny pieszy”. Mają one na celu podniesienie bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu oraz dbanie o zachowanie porządku publicznego - odpowiada mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik małopolskiej policji. Takie akcje odbywają się cyklicznie w całej Małopolsce, a w Krakowie w miejscach „newralgicznych”. Za takie uznano skrzyżowanie ulic Dietla i Starowiślnej.

Jak mocno zabudował się Kraków? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]

Zapomniano jednak o tym, że z powodu przebudowy linii kolejowej E30 tramwaje nie jeżdżą Dietla w kierunku Grzegórzeckiej i nie przecinają przejścia z sygnalizacją, a ona działa. Dlaczego?

Przecież często wyłącza się światła, np. na skrzyżowaniu pod Pocztą Główną, by upłynnić ruch pieszych i samochodów.

„Niestety, nie jesteśmy w stanie wyłączyć tej sygnalizacji, bo jest połączona z całym skrzyżowaniem, nie działa jako osobny system” - odpowiada nam Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Wszystko jasne. Jednakże policjanci zawnioskowali już do ZIKiT o rozważenie zasłonięcia sygnalizatorów na przejściach dla pieszych zlokalizowanych na samym torowisku w ciągu ulic Dietla i Grzegórzeckiej.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Komentarze 59

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
andrzej420
inspektorze Sebastianie Gleń, akcja powinna sie nazywac ''bezpieczne pieniądze z portfela pieszego żeby komendant policji mial za co pojechac na wczasy do bugarii''
z
zza krzaków
Nie łapią obcokrajowców bo trzeba znać języki , nie łapią grupek mężczyzn i napakowanych "karków" .......no bo tak. Ale dziewczyny , dzieci i staruszki oraz chuderlawych studentów to jak najbardziej.
K
Król Krak
Można było żarówki wykręcić
J
Jasińska
Samochodów jest dużo i nie powinny jeździć po "starówce".... po starówce jeżdżą niestety nadal SB cy z ramienia Majchrowskiego....
W 2016 roku ZIKiT wydał ponad 1300 wjazdówek.... W 2017 takich identyfikatorów jest ponad 920. Wśród nich 25 otrzymały osoby prywatne...
Spośród ponad 920 zezwoleń 22 ma kancelaria prezydenta Krakowa, 39 przekazano radnym miejskim, 129 rozdysponowało biuro prasowe dla dziennikarzy, 10 otrzymał Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, 13 - Wyższe Seminarium Duchowne, 15 - Kuria Metropolitalna, 30 - Komenda Wojewódzka Policji, 41 - Małopolski Urząd Wojewódzki, 17 - rady dzielnic. Zezwolenia otrzymywały także urzędy, miejskie spółki, teatry, konsulaty, fundacje, uczelnie wyższe, szpitale, sądy, prokuratury, posłowie. 25 wjazdówek trafiło do 21 osób prywatnych. Jedna z nich odebrała trzy identyfikatory a inna - dwa. W tych przypadkach na liście w rubryce podmiot wnioskujący wpisano „osoba fizyczna”. Urząd nie ujawnił więc nazwisk...."
Czyżby autor posta był wśród nich?
S
Spec od ruchu drogowego
Pnie rżeczniku, czcąc wyłączyć jeden z sygnalizatorów a pozostałe pozostawić czynne zasłaniajmy go czarną, nieprżepuszczalną dla światła folią i problem rozwiązany, nie trzeba nic grzebać w szafie bo jak mniemam wyłączenie obwodów w szafie nie wchodzi w grę z uwagi na koszty? Co tam bezsensowne mandaty które zamiast roli pouczającej mają rolę wzbudzania w społecżeństwie poczucia nieudolności władz.
P
Piotr
Przepisy to przepisy, trzeba ich przestrzegać. W Krakowie ludzie łażą jak święte krowy w Indiach, wchodzą prosto pod koła nadjeżdżających pojazdów. Idąc przez przejście, szczególnie w okolicach Starówki, rozglądają się i podziwiają widoki, zamiast jak najszybciej opuścić przejście. Dlatego należy ich bezwzględnie karać i to jak największymi mandatami!
S
Sebastian jeszcze raz
Ktos do k00rwy nędzy odpowiada za oznakowanie ulic, włącznie z sygnalizacja. Czy tak trudno wypier...c go z roboty?
m
misiak1983
Czy niedorzecznik Sebastian Gleń wytłumaczy mi, w jaki sposób poprawiło się bezpieczeństwo pieszego, gdy został ukarany za przejście na czerwonym świetle w miejscu, gdzie nic nie jeździ?
J
Jasińska
Rzeczywiście wielki sukces! - złapali na czerwonym świetle!!!
V Komisariat przy ulicy Zamoyskiego dotychczas szuka od ponad roku 2 zaginionych pielgrzymów! ....
Bodajże 22 osoby poszukiwane międzynarodowym listem gończym to komenda miejska ...wojewódzka i 1 z komisariatu IV!
!!! 30 osób poszukiwanych międzynarodowym listem gończym jest tylko z V Komisariatu przy ul. Zamoyskiego - to nieróbstwo tzw. policjantów i ich współpraca z bandziorami!
Piszę o tym od kilku lat.... jak złodziejska mafia policjantów ukradła mi wespół z bandziorem Wojtaszkiem 25 tys. złotych!!! ...
Kilka lat temu niby zlikwidowano prywatny burdel policjantów i podobno winnych ukarano.... a jak pracują te nieroby to widać na przykładzie tych poszukiwanych bandziorów!!!
Policjant Kowalski mnie zastraszał!!! a policjantka Odrzywołek nawet złożyła skargę do Prokuratury, że śmiem pisać prawdę o ich pracy!!!
J
Jasińska
Nie piszę anonimowo! - a TY się przedstaw cwaniaku...
Niech zgadnę....
Kowalski?
Odrzywołek?
Sroka?
....?
O
Olo
I dobrze. Skoro kierowcy dostają mandaty to piesi też powinni.
Z
ZR
Powtórzę: chodzi o konsekwentną wybiórczość działań policji. Mają czas i możliwości regularnie urządzać łapanki za kioskiem, nie mają czasu choćby na jedną spójną, zaplanowaną akcję na Kotlarskim, albo na Grunwaldzkim (m.in problem zielonej strzałki).

Problem bandytów z moto na Bora-Komorowskiego dalej nie rozwiązany. Od 10 lat. Co? też powiesz, że mamy to po raz tysięczny zgłaszać łaskawcom z policji. Bo niby nie wiedzą o problemie?
p
pola
A zgadzasz się, żeby wszędzie za tobą szedł czy jechał policjant i cię pilnował. Nie ma możliwości, żeby policja była wszędzie. Jak komuś przeszkadzają wykroczenia innych, zawsze może to zgłosić. A to rondo nie jest jedyne w mieście
Z
ZR
Tak robię, ale zastanawiam się, dlaczego mam wykonywać nieodpłatnie pracę, za która policja pobiera wynagrodzenie?

Dobrze wiedzą, że jest tam problem, bo co jakiś czas zdarzają się kolizję. Kilkukrotnie wspominano też o rondzie Grzegórzeckim w audycji Jedź Bezpiecznie, realizowanej przy udziale krakowskiej drogówki. Nie można więc powiedzieć, że policjanci nie wiedzą o problemie.

Wiedzą, tylko go ignorują.
g
gość
Sprawa cywilna, rzecz oczywista. Ale co tam, można wybrać jakąś badziewną firmę, co oferuje okna za 1/3 ceny i później policję winić
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska