FLESZ - Polacy pomagają uchodźcom

Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę 2 kwietnia 2022 r., na krakowskim Małym Rynku w godzinach 14:00-19:00.
W programie przewidywana jest zarówno prezentacja potraw kuchni ukraińskiej, jak i utworów muzycznych, wśród których również będą te nawiązujące do kultury ukraińskiej.
- Chcemy, by stół stał się niejako symbolicznym miejscem polsko-ukraińskiego spotkania, a polsko-ukraińska muzyka pokazała, jak wiele nas łączy. Dla odwiedzających Lasy Państwowe przygotowały 2 tys. sadzonek drzew. Co istotne, środki zebrane podczas wydarzenia ze sprzedaży produktów i sadzonek zostaną przekazane na wsparcie dla Ukrainy. Częścią przedsięwzięcia będą również stoiska przygotowane przez małopolskie służby prezentujące m.in. ich sprzęt i wyposażenie – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Z kolei wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig, podkreślił, że miasto chce aby uchodźcy czuli się w stolicy Małopolski jak najlepiej i żeby poznali jej funkcjonowanie.
- Nasze stoiska w pierwszej kolejności będą mówiły o szerokiej ofercie miasta. Będziemy chcieli także przedstawić informacje o tym, w których miejscach można coś załatwić, jakie potrzeby jesteśmy w stanie zaspakajać. Myślę, że taka dobra, krótka, zwarta, jasna informacja o tym, co można napotkać w naszym mieście, gdzie można się zwrócić z podstawowymi kwestiami, będzie bardzo przydatna. Będzie to coś w rodzaju szerszego niż zwykle zaproszenia do korzystania z naszego miasta – mówi Andrzej Kulig.
Wydarzeniu towarzyszyć będą liczne atrakcje, m.in. występy artystyczne i pokazy. Dla uczestników akcji przygotowana zostanie strefa gastronomiczna, gdzie czekać będą dania kuchni ukraińskiej: pierogi, barszcz czerwony, kapusta kiszona z żeberkami, chleb na piwie, wędliny ze Lwowa i wiele innych.
– Podczas naszego święta chcemy pokazać, z czego słynie kuchnia ukraińska. Od absolwentów Uniwersytetu Rolniczego otrzymaliśmy prawie 1,5 tys. kg różnego rodzaju surowców: prawie 400 kg kiszonej kapusty, 240 kg żeberek, 80 kg boczku, 160 kg ziemniaków, 70 kg twarogu, 15 kg śmietany itd. To wszystko przetworzymy w naszej stołówce uczelnianej. Już dzisiaj w kuchni jest 20 osób, które lepią pierogi. To przede wszystkim panie z Ukrainy. Uchodźcy poszukują pracy, poszukują miejsca, gdzie mogą być aktywni - wylicza rektor Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie dr hab. inż. Sylwester Tabor.
W akcję włączyła się też Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
- Jest to bardzo istotne w obecnej sytuacji. Nasza propozycja na sobotnie popołudnie to m.in. występy zespołów. Wystąpią nasza Orkiestra Reprezentacyjna AGH oraz Zespół Pieśni i Tańca „Krakus”. Ponadto zachęcam bardzo serdecznie do spróbowania naszego chleba na piwie - wskazuje dyrektor Centrum Komunikacji i Marketingu AGH Barbara Jezierska.
Dobrowolne datki za poczęstunek zostaną przekazane na pomoc naszym Sąsiadom z Ukrainy. Wsparcie można także okazać, biorąc udział w specjalnie przygotowanych na tę okazję licytacjach.
Chętni będą mieli okazję przeprowadzić badania profilaktyczne, wykonać odcisk linii papilarnych czy przekonać się, jak wygląda świat w narkogoglach.
Pamiętamy też o dzieciach i młodzieży. Najmłodsi przekonają się, na czym polega praca policjanta i jak udzielić pierwszej pomocy. Zobaczą pojazdy reprezentacyjne służb mundurowych. Strażnicy leśni opowiedzą o ciekawostkach ze świata zwierząt i roślin. Do zdobycia będą sadzonki z nasion poświęconych przez papieża Franciszka.
- Co można kupić w sklepie EKIPY? Złoty łańcuszek za 1700 zł, bluzy i gadżety
- Luksusowe dzielnice w Krakowie. Życie tutaj może kosztować fortunę
- Wojsko sprzedaje atrakcyjne nieruchomości w Małopolsce. Zobacz, co oferuje AMW
- Suknia z orłem szokuje na Miss Supranational MEMY Internautów też
- Rząd szykuje nas na czwartą falę. Niedzielski: Maseczki zostaną z nami na dłużej
- Jak zadbać o ładny zapach w domu? 12 sposobów, aby w mieszkaniu pięknie pachniało