https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Powstała mapa AGH, którą można odczytywać za pomocą zmysłu dotyku i odsłuchiwać

(MM)
Opracowanie:
archiwum AGH w Krakowie
W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstała tyflomapa kampusu - narzędzie, które pomoże osobom z niepełnosprawnością narządu wzorku poruszać się po terenie uczelni. Informacje naniesione na mapę zapisane są w alfabecie Braille'a. Uzupełnieniem mapy jest w komentarz dźwiękowy, z którego dowiemy się, ile dany budynek ma pięter i czy posiada udogodnienia dla np. osób na wózkach.

Tyflomapę, czyli mapę, którą można odczytywać za pomocą zmysłu dotyku, przygotował w ramach jednego z projektów zespół pracujący w uczelnianym Biurze ds. osób niepełnosprawnych. To jednostka, która wspiera osoby z niepełnosprawnościami studiujące i pracujące w AGH.

"Mapa jest przeznaczona przede wszystkim dla osób z niepełnosprawnościami narządu wzroku, jednak jest idealna dla każdego, kto chce poruszać się po Kampusie AGH bez problemu" - informuje uczelnia.

Każdy budynek oraz ulice okalające kampus AGH są na tej mapie opisane w alfabecie Braille'a. Dodatkowo, dzięki komentarzom dźwiękowym przygotowanym dla każdego z wydziałów, można dowiedzieć się m.in. ile dany budynek ma kondygnacji, a także czy posiada odpowiednie udogodnienia.

Projekt, w ramach którego powstała tyflomapa, jest współfinansowany ze środków unijnych.

Na rynku widać duży spadek zainteresowania kredytami hipotecznymi

od 16 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska