Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: prezydent ułaskawił już 6 z 11 szkół do likwidacji

Piotr Rąpalski
Na sesji Rady Miasta trzy tygodnie temu protestowała m.in. SP 52. Jest na liście uratowanych
Na sesji Rady Miasta trzy tygodnie temu protestowała m.in. SP 52. Jest na liście uratowanych Andrzej Banaś
Większość z 11 szkół przeznaczonych do likwidacji wywalczyła sobie drugą szansę. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wycofuje projekty uchwał, które miały przypieczętować ich wymazanie z mapy. Część szkół zgodziła się też na przejęcie przez inne placówki. Burza wokół reformy krakowskiej oświaty zdaje się cichnąć. Choć to dziś radni ostatecznie zdecydują o losie uczniów i nauczycieli, ci nie zapowiadają powtórki protestów sprzed trzech tygodni.

Placówki przez ostatni miesiąc zasypywały urzędników planami oszczędności i pozyskania nowych uczniów. To mogło przekonać prezydenta.

We wtorek do listy uratowanych dołączyła podstawówka nr 104 na os. Wysokim. Placówka chce się przekształcić w zespół szkolno-przedszkolny. Zauważa, że w ciągu dwóch lat liczba sześciolatków w Krakowie, według prognoz, wzrośnie z 7 do 8,2 tys., a w okolicy szkoły deweloper odda do użytku prawie 300 mieszkań. - Podjęliśmy też wiele działań promocyjnych, by zachęcić dzieci i ich rodziców do rozpoczęcia u nas nauki - zapewnia Jolanta Krzyworzeka, dyrektorka SP nr 104.

Już wcześniej prezydent wycofał się z likwidacji Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Topolowej i nr 52 na os. Dywizjonu 303. Z kolei Gimnazjum nr 45 na os. Willowym połączy się z pobliskim XVI LO. Szansę dostał też Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 8 przy ul. na Błonie, który miał być wygaszony. Wraz z KS Bronowianka stworzy klasy sportowe, by dzięki temu pozyskać nowych uczniów.

Radni z kolei dają ostatnią szansę Gimnazjum nr 27 przy ul. Malborskiej. Jeśli we wrześniu zwiększy ono nabór do klas pierwszych, będzie ocalone. Placówka już doposażyła w kilkanaście komputerów pracownię informatyczną, aby zachęcić nowych uczniów. Szuka też oszczędności. Etaty nocnych dozorców zastąpił monitoring, podnajęto stołówkę, wymieniono okna i drzwi w sali gimnastycznej, by nie tracić pieniędzy na ogrzewaniu. - Ponadto szkoła zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i ma 111 lat tradycji - apeluje dyrektorka placówki Marta Kozłowska-Jewuła.

Szansy na razie nie widać dla Gimnazjum 44 na os. Na Stoku. Prezydent dalej chce ją zamknąć, choć szkoła zredukowała etaty w administracji o 36 proc., a remonty instalacji cieplnej przyniosły 30 proc. oszczędności na ogrzewaniu. Szkoła wynajęła też swój dach telefonii cyfrowej, na czym w ciągu dwóch lat zarobiła 145 tys. zł. Ponadto wprowadza innowacyjne klasy o profilu filmowym, wojskowym, szachowym i naukowym.

Mniejsze zło czeka Gimnazjum nr 22 przy ul. Skwerowej. Zostanie wygaszone w ciągu kilku lat, a nie wcielone do pobliskiego Gimnazjum nr 21. Druga szkoła nie chciała się łączyć z placówką ze słabymi wynikami.

Kilka szkół chce być przejętych przez inne podmioty. ZSO nr 16 na os. Niepodległości być może poprowadzi prywatna Wyższa Szkoła im. B. Jańskiego. Z kolei Gimnazujum nr 50 jest zainteresowane Zgromadzenie Księży Pallotynów.

Oczywiście radni w czasie dzisiejszej sesji mogą wprowadzić kolejne zmiany w sprawie szkół, ale już widać, że reforma zostanie przeprowadzona na pół gwizdka. Miasto nie oszczędzi też szacowanych 5,6 mln zł.

- To nie był główny argument. Przede wszystkim chcieliśmy, by w Krakowie działały tylko dobre szkoły. Dobrze jednak, że lęk przed likwidacją zmusił placówki do rozmów w sprawie ich łączenia i zmian w zarządzaniu - komentuje Anna Okońska--Walkowicz, wiceprezydent miasta ds. edukacji.

Wybierz najlepsze zdjęcie naszych fotoreporterów 2012 roku [GALERIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska