Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: propozycja 5 linii metra

Maria Mazurek
- Gdyby krakowianie mogli wybrać przebieg metra, wyglądałoby to właśnie tak - mówi Przemysław Krupiński
- Gdyby krakowianie mogli wybrać przebieg metra, wyglądałoby to właśnie tak - mówi Przemysław Krupiński grafika: metrokrakow.pl
Urzędnicy miejscy mówią wprost: metra pod Wawelem szybko nie będzie. Ale krakowianie wciąż o nim marzą. Do tego stopnia, że projekt metra stał się ostatnio tematem pracy magisterskiej.

Błyskawiczna sonda: Czy w Krakowie powinno powstać metro? Głosuj w ankiecie (po prawej stronie)

- Nie chciałem, żeby moja praca magisterska była tylko stertą nudnych papierów, które tuż po obronie trafią na półkę - opowiada Przemysław Krupiński, świeżo upieczony absolwent informatyki stosowanej na Akademii Górniczo-Hutniczej.

Chłopak przygotował więc plany linii krakowskiego metra oraz serwis internetowy, który pozwala mieszkańcom miasta zagłosować na, według nich, najbardziej potrzebną trasę. To był strzał w dziesiątkę. W ciągu zaledwie kilku pierwszych godzin funkcjonowania niepromowanego nigdzie serwisu, głos oddało dziesięć tysięcy internautów!

- Co świadczy, że od tematu metra nie uciekniemy - kwituje Przemek.

Pięć alternatywnych linii kolejki

Od zawsze interesował się krakowską komunikacją. I od zawsze uważał, że coś jest z nią nie tak. - Niby pomysł metra upadł jako chwilowo niewykonalny, ale emocje, jakie budzi, mówią same za siebie. Komunikacja tramwajowa i autobusowa w milionowej metropolii po prostu nie wystarcza. Władze miasta powinny choćby spróbować wrócić do tematu - tłumaczy Krupiński. Jak sam przyznaje, miał sporo szczęścia. Trafił na promotora, prof. Antoniego Ligęzę, który wyczuł temat. I zachęcił swojego studenta, żeby stworzył nietypową pracę magisterską.

- Wyznaczyłem sobie dwa cele: pierwszy, oczywisty, to stworzenie serwisu i programu do liczenia głosów. Ale chodziło mi też o coś więcej: powrót do dyskusji na temat krakowskiego metra - opowiada Przemek.

Prace nad serwisem www.metrokrakow.pl trwały trzy miesiące. Przemek wymyślił pięć alternatywnych tras podziemnej kolejki (Balice - Kombinat, Mistrzejowice - Skawina, Azory - Kraków Południe, Mistrzejowice - Kurdwanów i Azory - Wieliczka). Interaktywna mapa, na podstawie głosów internautów, wskazuje zarówno, która linia powinna powstać jako pierwsza (Balice - Kombinat), jak i które przystanki będą najbardziej oblegane (plac Inwalidów - Dworzec).

Śpiew przyszłości

Urzędnicy mówią wprost: metra pod Krakowem prędko nie będzie. Wprawdzie Strategia Rozwoju Województwa Małopolskiego zakłada, że do 2020 roku rozpoczną się prace przygotowawcze pod budowę metra, a według studium rozwoju Krakowa tory kolei aglomeracyjnej i tramwajowe mają do 2050 (sic!) schować się do podziemnych tuneli, to bądźmy realistami. Mówimy o czasach, których większość z nas pewnie nie dożyje. Na razie urzędnicy na temat metra w ogóle się nie wypowiadają. Mimo to Przemkowi marzy się, aby jego portal stał się dla nich inspiracją.

- Świata nie zmienię, ale może dołożę swoją cegiełkę do tego, żeby w perspektywie kolejnych kilkunastu, kilkudziesięciu lat komunikacja w Krakowie zmieniała się na lepsze - mówi.

Gdyby krakowianie mogli wybrać przebieg metra, wyglądałoby to właśnie tak - mówi Przemysław Krupiński.

Miss Małopolski 2012! Zobacz zdjęcia ślicznych kandydatek i oddaj głos!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska