https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: protestują przeciw połączeniu szkół

Maria Mazurek
Szkoła podstawowa z ulicy Mackiewicza
Szkoła podstawowa z ulicy Mackiewicza Wojciech Matusik
Plany połączenia dwóch szkół z ulicy Mackiewicza - Podstawowej nr 109 i Gimnazjum nr 13 wywołały ostry sprzeciw rodziców. Do podstawówki chodzi 284 uczniów, do gimnazjum - 279. Już teraz obie szkoły zajmują wspólny budynek. Od nowego roku szkolnego miałyby stać się jedną szkołą - Zespołem Szkół Ogólnokształcących. Władze miasta chciałyby również, aby jego ofertę poszerzyć o oddziały przedszkolne.

Czytaj też: Kibice Cracovii skazani za rozróby na meczu Wisła - Lech

Rodzicom ten pomysł nie przypadł do gustu. Argumentują, że tworzenie molochów, do których wciska się dzieci na różnym etapie rozwoju, nie może skończyć się dobrze. - Będziemy protestować przeciwko takim planom - mówi stanowczo Joanna Puchała, przewodnicząca Rady Rodziców SP nr 109. - Chodzi nam przede wszystkim o bezpieczeństwo młodszych dzieci, które po połączeniu obu szkół może się pogorszyć. Integracja zbuntowanej, a nawet agresywnej młodzieży w wieku gimnazjalnym z siedmiolatkami niesie poważne zagrożenie - twierdzi.

Rodzice obawiają się również, że obie szkoły pod wspólnym szyldem będą funkcjonować gorzej niż dotychczas. A łączenie może odbyć się również kosztem pracowników, w tym nauczycieli.

Władze miasta starają się studzić emocje. - W zakresie bezpieczeństwa uczniów po planowanym stworzeniu Zespołu nic nie powinno się zmienić - przewiduje Katarzyna Fiedorowicz-Razmus z urzędu miasta. Urzędniczka twierdzi również, że połączenie szkół "nie powinno powodować redukcji w zakresie kadry pedagogicznej". O swoją przyszłość obawiać się za to mogą pracownicy administracji i obsługi - tu najpewniej nie obędzie się bez zwolnień.

Urzędnicy tłumaczą też, że połączenie szkół jest niezbędne nie tylko ze względów oszczędnościowych. Chodzi również o lepsze wykorzystanie bazy szkolnej (zmniejsza się bowiem liczba gimnazjalistów, a takie działanie sprawiłoby, że szkoła będzie mogła przyjąć więcej uczniów podstawówek).

Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie

Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
JA
PRZEZWOLENIE OD GÓRY - OSZCZĘDNOŚCI, OSZCZĘDNOŚCI I JESZCZE RAZ OSZCZ.....
CO SIĘ DZIEJE Z NASZYM KRAJEM - ZOBACZCIE ILE SZKÓŁ ZAMYKAJĄ, ILE ŁĄCZĄ. CHYBA RZECZYWISCIE SPADAMY NA DNO
m
milon
Jako absolwent Szkoły Podstawowej numer 109 informuję, że jak się dzieliły szkoły to wszyscy się stukali po głowach po co i na co. Przecież tyle lat było dobrze, jedna duża sala gimnastyczna, wielki korytarz, był osobny pawilon dla klas 1-3 i było dobrze. Jak widać zarówno podział jak i łączenie wzbudza niechęć. Osobiście jestem za, do tej pory nie mogę zrozumiec po co wydzielono gimnazja?
k
kk
policz dobrze, ale za to bedzie nowy zastepca
s
stary uczeń
Podstawówki + gimnazja - TAK. Niech będzie wreszcie tak, jak dawniej - to był bardzo dobry system. Tylko w liceach brakuje jednej klasy. Niech wróci 8 + 4 !
r
rem
dwa etaty dyrektorskie się zwolnią. Oprócz woźnych.
a
accord
czyli łączymy znowu podstawówki z gimnazjami ! będzie tak, jak było przed reformą.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska