Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przebudowa fortu Łapianka. Kolejny etap prac [ZDJĘCIA]

Piotr Rąpalski
Zarząd Budynków Komunalnych zakończył w listopadzie kolejny etap prac przy forcie Łapianka. Prace polegały na rewitalizacji terenu wokół budynków fortecznych - łącznie z fortyfikacjami ziemnymi oraz wykonaniem oświetlenia. Została także wybudowana droga dojazdowa do stacji trafo i parkingu a za basteją powstało miejsce spotkań dla harcerzy w formie kręgu.

Przy okazji prac dotyczących przywracania pierwotnej formy wałów i stoków fos zostały odkryte kamienne wzmocnienia stoków wraz z elementami odwadniającymi. Aby zapewnić stałe odwodnienie stoków wybudowano także przepust odwadniający pod drogą dojazdową do fortu a same stoki wzmocnione zostały geokratami. Został także zrewitalizowany i zakonserwowany budynek wartowni bramnej przy wjeździe do fortu. Podczas prac rewitalizacyjnych budynku wartowni ekipa budowlana odkryła fragmenty fundamentów bram i krat fortecznych. W dalszych etapach prac planowanie jest odtworzenie bramy i krat fortecznych.

Koszt tego etapu prac to ok. 2, 5 mln złotych z czego ok. 250 tys. kosztowały prace rewitalizacyjne obiektów kubaturowych a reszta to koszt rewitalizacji terenu fortecznego.

W forcie ma powstać Centrum Ruchu Harcerskiego - nie wiadomo jednak kiedy to się stanie i jakie ostatecznie środki pochłonie.

W listopadzie zostały zakończone również prace związane z rekonstrukcją komory studni przy kurtynie II-III fortu nr 2 Kościuszko.

Na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie została wykonana konserwacja zachowanego ceglanego wątku komory. Zrekonstruowano także zniszczone elementy ceglane. Na budynku studni prezentuje się zrewitalizowany taras widokowy z balustradą.

Taras będzie dostępny po tym, jak zostaną wyremontowane bastiony I, II i III oraz kaponiery fortu.

Umowa na rekonstrukcję komory studni została podpisana 14 czerwca 2018 r. Prace zakończyły się pod koniec listopada. Koszt prac to ponad 421 tys. zł, w tym dofinansowanie z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków wyniosło ok. 177 tys zł. Aktualnie powstaje projekt rewitalizacji terenu w okolicach studni m.in. bastionów I, II oraz III i kaponier.

Fort nr 2 „Kościuszko” to obiekt typu cytadelowego, który powstał wokół kopca Kościuszki w latach 1850-56. Był przystosowany do samodzielnej obrony. Bronił dostępu od zachodu do rdzenia Twierdzy Kraków. Jest jednym z najstarszych, zachowanych obiektów Twierdzy Kraków. Obecnie na jego terenie mieści się m.in. Muzeum Kościuszkowskie, siedziba radia RMF FM oraz kawiarnie.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska