Łukasz Kmita, wojewoda małopolski, podczas zwołanej w piątek konferencji, nie ukrywał zagrożeń.
- Tylko pomiędzy 1 a 11 listopada liczba pacjentów z COVID-19 zwiększyła się z 463 do 890. Dzienna liczba nowych zakażeń w regionie przekroczyła tysiąc - przypomniał wojewoda. - To znów ten moment, by powiedzieć: wszystkie ręce na pokład. Czeka nas trudny czas.
Plan
W ostatnich dniach w Małopolsce codziennie przybywa około tysiąca zakażonych osób. Hospitalizowanych jest 890 pacjentów, w tym 70 - pod respiratorami. Około połowa zakażeń pochodzi z Krakowa i okalającego go powiatu krakowskiego.
Wojewoda decyduje więc o wkroczeniu w kolejny - piąty - etap zwiększania liczby łóżek COVID-owych. Strategia została przedstawiona jeszcze we wrześniu, teraz tylko „odpalane” są kolejne etapy.
W kolejnych kilku dniach w małopolskich szpitalach pojawi się 808 nowych łóżek dla chorych na COVID-19. Między 22 a 29 listopada - jeśli będzie taka potrzeba (a według prognoz będzie) - kolejne 566. Do końca listopada małopolskie lecznice będą więc mogły zająć się 2277 pacjentami zakażonymi koronawirusem. Do ich leczenia będą przeznaczone 184 respiratory.
Wysłuchane apele
O konieczności zwiększenia tych liczb tydzień temu na naszych łamach mówił dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Marcin Jędrychowski.
Kolejne łóżka właśnie przygotowywane są w szpitalach w Oświęcimiu, Nowym Targu, Wadowicach, Miechowie, Proszowicach, szpitalu Szczeklika w Tarnowie, Klimontowicza w Gorlicach oraz kilku krakowskich lecznicach: Żeromskiego, Narutowicza, Jana Pawła II i wojskowym.
Skutki społeczne vs. zdrowie
Tymczasem największe krakowskie uczelnie - rozmawialiśmy o tym z przedstawicielami Uniwersytetu Jagiellońskiego, Pedagogicznego, Ekonomicznego, Rolniczego i AGH - na razie chcą kontynuować stacjonarny (a właściwie hybrydowy, bo wykłady odbywają się głównie online) tryb nauki.
- Studenci są zwyczajnie stęsknieni za uczelnią, spotkaniami na żywo, „niepandemicznym” studiowaniem - mówi Paweł Kozakiewicz, rzecznik Uniwersytetu Ekonomicznego - Również ich rodzice zwracają uwagę na społeczne skutki (ewentualnego) kolejnego roku studiowania zdalnego.
Dodaje - a w podobnym tonie wypowiadają się pozostali rzecznicy - że trzeba brać pod uwagę zarówno te względy, jak i bezpieczeństwo. - Zatem tak długo, jak będzie to rozsądne: będziemy kontynuować tryb hybrydowy - zapowiada Kozakiewicz.
Natomiast na Uniwersytecie Jagiellońskim - jak informuje Piotr Szumliński, dyrektor Centrum wsparcia Dydaktyki UJ - od środy obowiązuje nakaz noszenia maseczek nie tylko w częściach wspólnych, ale i podczas zajęć.
- Nowy sklep w Chrzanowie. Wielkie centrum wyposażenia wnętrz już otwarte!
- Przepych i luksus! Najpiękniejsze i najdroższe mieszkania do kupienia w Krakowie
- Ponad pół tysiąca niechcianych aut na miejskim parkingu. Są perełki
- Gdzie w Krakowie można zrobić najtańsze zakupy? Od 258 do 380 zł za koszyk 50 towarów
- Wielkie otwarcie Ogrodu Świateł. Widowiskowe iluminacje przyciągnęły tłumy!
- Trzecia dawka szczepionki - objawy. Co się dzieje po trzeciej dawce? [LISTA]
