Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przy przebudowie Hotelu Saskiego wyburzono ścianę bez uzgodnienia. Będzie kara [AKTUALIZACJA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Wielu krakowian niepokoi skala przebudowy zabytkowego budynku, w którym powstaje nowy hotel Saski
Wielu krakowian niepokoi skala przebudowy zabytkowego budynku, w którym powstaje nowy hotel Saski Andrzej Banaś
Służby konserwatorskie interweniują przy ul. Sławkowskiej, św. Tomasza i św. Jana - przy przebudowie Hotelu Saskiego. W efekcie kontroli przeprowadzonej na placu budowy 24 lipca protokołem wstrzymano tam roboty, a powodem wstrzymania były wyburzenia wykraczające poza zatwierdzony projekt. W czwartek (30 lipca) natomiast odbyła się kolejna wizja lokalna, z udziałem również nadzoru budowlanego. Zdecydowano po niej, że inwestor ma powrócić do prac, by zabezpieczyć obiekt, z uwagi na jego stan techniczny. Urząd konserwatorski zapowiada, że zleci audyt zewnętrzny inwestycji oraz nałoży karę na inwestora.

Barometr Bartusia - krakowska gastronomia walczy z pandemią i niemądrym prawem

Prace w zeszłym tygodniu wstrzymano protokołem z kontroli, miała zostać jeszcze wydana stosowna decyzja, po kolejnej wizji na terenie inwestycji. Te oględziny odbyły się w czwartek w południe.

Przypomnijmy: nowa wersja Hotelu Saskiego powstaje w wyniku przebudowy zespołu zabytkowych kamienic przy ul. św. Tomasza na odcinku od ul. św. Jana do ul. Sławkowskiej. W czerwcu część krakowian zaniepokoiło to, jak wygląda modernizacja obiektu - kiedy z tej kamienicy, którą przez lata zajmowało kino Apollo, została tylko sama fasada. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków zapowiedział wtedy kontrolę, sprawdzenie, czy prace wykonywane są zgodnie z pozwoleniem i projektem.

Jak dowiedzieliśmy się w WUOZ, podczas zeszłotygodniowej wizytacji zdecydowano o wstrzymaniu budowy z uwagi na roboty wykonywane niezgodnie z pozwoleniem konserwatorskim. - Urząd nie został powiadomiony o zmianach w stosunku do projektu budowlanego – wyjaśniała nam dr Dominika Długosz, zastępca małopolskiego konserwatora zabytków. - Teraz sprawdzamy datowanie rozebranych ścian. Wszystko wskazuje na to, że były to ściany z lat 80. XX wieku, więc - dzięki Bogu - nie historyczne, tylko z czasu remontu kina, natomiast historyczne struktury nie uległy degradacji - mówiła. Elementy, na które WUOZ zwracał uwagę, wydając pozwolenie konserwatorskie dla tej inwestycji, w szczególności od ul. św Jana, czyli polichromie - są utrzymane.

Dominika Długosz dodawała, że trzeba pamiętać, iż kamienice, w których toczy się inwestycja, przeszły gruntowny remont w latach 80. - wymieniono większość stropów, klatek schodowych itd. - Oryginalne struktury w dużej mierze są w piwnicach, które są poddawane konserwacji – mówiła.

Mury przy ul. Lubicz odsłonięto w ramach przedinwestycyjnych badań archeologicznych

Kraków. Mury odsłonięte przez archeologów na placu budowy pr...

Jak sprawę wstrzymania robót skomentował inwestor? - Chodzi tutaj o ścianę kina Apollo, która flankowała je od strony dziedzińca wewnętrznego. Nie zabytkową, tylko z lat 80., żelbetową, na której były także liczne nawarstwienia po kolejnych użytkownikach lokali. Służby konserwatorskie i nadzór budowlany spotkają się w czwartek na budowie, by dokładnie to rozpoznać, bo wstrzymanie prac nastąpiło po krótkiej wizji na terenie inwestycji. Zapewniam, że inwestycja jest prowadzona przez nas z bardzo dużą pieczołowitością, dbałością o każdy szczegół, zgodnie z literą decyzji konserwatorskich – mówił nam Dawid Hajok, przedstawiciel inwestora - firmy Abriz z Krakowa.

Jak podkreślił, w ramach takiej inwestycji w obrębie zabytku pozwolenie konserwatorskie określa, które elementy mają być zachowane, które można rozebrać, natomiast podczas prac ujawniane są też młodsze mury, nieoryginalne, dobudowane. - Takie ściany mogą ulec rozbiórce, jednak każda taka czynność wymaga wcześniejszego złożenia zawiadomienia w urzędzie konserwatorskim i uzyskania zgody. I tego zabrakło, został popełniony błąd proceduralny, prawdopodobnie zawinił jeden z naszych ludzi, tłumaczy się zawirowaniami związanymi z sytuacją covidową - mówił nam Dawid Hajok. - Nie wyburzyliśmy fragmentu zabytku, a ściana, którą rozebraliśmy, zostanie odbudowana - podkreślił jeszcze.

Podczas czwartkowych oględzin obiektu przez nadzór budowlany i służby konserwatorskie potwierdzono, że wyburzona została ściana z czasu przebudowy z lat 80. - Po wyburzeniach, o których nasz urząd nie został powiadomiony, inwestor zaczął wykonywać roboty zabezpieczające, jest w trakcie tych prac. Obawiam się, że jeśli wstrzymałoby się to zabezpieczanie, coś mogłoby stać się z konstrukcją obiektu. Dlatego dla bezpieczeństwa całości budynku podjęłam teraz decyzję, że mają być nadal wykonywane prace zabezpieczające w miejscu wyburzonych murów, nakażemy inwestorowi odbudowę rozebranej ściany – powiedziała nam w czwartek Dominika Długosz.

Wicedyrektor WUOZ zapowiada, że inwestor dostanie karę administracyjną – za to, że wykonywane były roboty (rozbiórka) niezgodne z zatwierdzonym projektem, a WUOZ nie został powiadomiony o nowych okolicznościach i zamiarze wykonania tych prac. Urząd zleci też audyt zewnętrzny inwestycji.

Nowy, pięciogwiazdkowy Hotel Saski, który będzie częścią sieci Hilton, ma być otwarty pod koniec 2021 roku. Skala inwestycji, biorąc pod uwagę lokalizację, jest ogromna. Hotel będzie zajmował ul. św. Tomasza na odcinku od ul. św. Jana do ul. Sławkowskiej. Zajmie więc również m.in. budynek, w którym mieściło się Krakowskie Centrum Kinowe ARS, wraz z kinem Sztuka.

Prace rozpoczęły się w 2019 roku. Po przebudowie i modernizacji w hotelu dostępnych będzie 113 pokoi. „Do dyspozycji gości oddana zostanie elegancka restauracja, bar oraz szereg udogodnień jak: basen, centrum spa i fitness, a dla podróżujących służbowo przewidziano dostęp do centrum biznesowego. Sercem hotelu będzie odrestaurowana Sala Saska, zabytkowa balowo-koncertowa sala, która przywróci kulturalne tradycje miejsca. Salę będzie można wynająć” - napisano w materiałach inwestora.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska