https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Przyszłość osiedla Złocień. Jest cała lista postulatów

Piotr Rąpalski
Tramwaj, wybieg dla psów, zieleń... Potrzeb na Złocieniu jest wiele. Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne w sprawie przyszłości tego rejonu Krakowa. Od dwóch miesięcy na grupie facebookowej Plan dla Złocienia! dyskutowano nad postulatami, które muszą być spełnione, by osiedle rozwijało się w przemyślany sposób. Jeden z mieszkańców zebrał najważniejsze z nich.

Układ drogowy

Przedłużenie ul. Domagały (docelowo także stworzenie nowej drogi łączącej Złocień z Rybitwami). Budowa tunelu/wiaduktu przez tory w ciągu ul. Półłanki. Budowa nowego wyjazdu z osiedla (ul. Złocieniowa jest obecnie wąskim gardłem, sprzyjającym niebezpiecznym sytuacjom z udziałem pieszych). Połączenie różnych części osiedla, budowa nowej drogi wyjazdowej ze Słonecznego Miasteczka, stworzenie drogi w kierunku Kokotowa.

Odór

Wyeliminowanie uciążliwego odoru. Nowe pozwolenia na działalność generującą odór nie powinny być już w tym miejscu wydawane. Obecnie działające zakłady muszą przestać emitować odór lub przenieść swoją działalność w inne miejsce. Miasto powinno w tym procesie brać czynny udział.

Infrastruktura piesza i rowerowa

Dokończenie "urywającej się" sieci chodników na osiedlu, budowa oświetlenia. Każda nowa i remontowana droga powinna zapewniać bezpieczne ciągi piesze, a drogi wyjazdowe powinny uwzględniać infrastrukturę rowerową. Zwiększenie dostępności przystanku kolejowego dla pieszych - rozważenie budowy przedłużenia ul. Domagały do przystanku kolejowego i zbudowanie wyjść w stronę osiedla na drugim końcu peronów. Należy rozważyć budowę drogi rowerowej w stronę Bagrów, przebiegająca z dala od ruchu samochodowego, w ciągu ul. Danałówka.

Transport publiczny

Tramwaj na Złocień z Małego Płaszowa, integrujący różne rodzaje transportu powinien powstać jak najszybciej! W nowym MPZP zapisana powinna być także możliwość przedłużenie linii tramwajowej z Bieżanowa (częściowo tunelowo). Infrastruktura powinna integrować ze sobą różne rodzaje transportu.

Urbanistyka

Naturalnym kierunkiem rozwoju powinno być dążenie do zmiany zagospodarowania terenu Telefoniki z przemysłowej na mieszkaniowo-usługową. Na zadrzewionym terenie powinien powstać duży miejski park. Dookoła niego powinna powstać nowa zabudowa mieszkaniowa z usługami w parterze. Nowe bloki powinny być realizowane z wykorzystaniem technologii pro-ekologicznych (zielone dachy, duża powierzchnia biologicznie czynna, fotowoltaika, przepuszczalne zielone miejsca parkingowe). Należy wziąć pod uwagę problem podtopień. Dominować powinna zabudowa nie wyższa niż 4-5 pięter w celu ochrony charakteru osiedla, jego kameralności i więzi sąsiedzkich. Należy jasno oddzielić od siebie funkcje mieszkaniową i przemysłową na tym terenie (strefa buforowa z zieleni).

Zieleń

Miasto powinno wykupić zadrzewiony teren Telefoniki i przeznaczyć go pod park, czyli zielone centrum osiedla. Wykorzystać należy staw na jego terenie i stworzyć miejsca do uprawiania sportu, a część przeznaczyć na wybieg dla psów. Pozostała zieleń na osiedlu powinna mieć charakter parków linearnych/skwerów, aby każdy mieszkaniec miał łatwy dostęp do zieleni urządzonej.

Usługi publiczne

Na Złocieniu powinny powstać: publiczny żłobek, przedszkole i obiekt o charakterze ogólnomiejskim (dom kultury, kryty basen, szkoła średnia, ewentualnie przeniesiony któryś z wydziałów urzędu miasta). Z usług korzystaliby także mieszkańcy Rybitw i Bieżanowa. Złocień miałby szansę stać się wtedy "dzielnicowym centrum", gdzie załatwić można większość spraw życia codziennego w jednym miejscu i spędzić swój wolny czas.

Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

od 16 lat
Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Ł
Łukasz
Zaorać?

Kto w ogole kiedyś dalej tam pozwolenie na budowę osiedla...
K
Kora z Salwatora
Czyli koncepcja i projekt Nowego Miasta na Rybitwach przechodzą w etap wyznaczenia daty wbicia pierwszej łopaty.
G
Głupota ludzka
Tytuł tego wypracowania powinien brzmieć: „Gromada frajerów pokupowała mieszkania na wygwizdowie — z pełną świadomością gdzie i w jakich warunkach przyjdzie im mieszkać — i teraz zgłaszają reklamacje… nie, nie do dewelopera, od którego kupili, tylko do 'miasta' ”.
T
Tłumaczę na polski
24 października, 12:30, MOCAK:

Z takim postulatem to do ERBUDU- developerki

Jak zapomniał o dojazdach, infrastrukturze, etc to niech buduje na własny koszt.

Dlaczego Ja, mieszkaniec Krakowa mam za to płacić.

EE moment brakuje śmieciowego smrodku będącego nieodłącznym dodatkiem do mieszkania na tym osiedlu.

Złocieniacy, już przestało śmierdziuchać??

Będzie układ taki: „my (urzędnicy) załatwimy wam żłobek, drogę i przedszkole — a wy będziecie możliwie głośno gardłować za wygonieniem wszelkich firm z Rybitw”.

Łatwo urzędnikom obiecywać, bo nie ze swojego dają. Z kieszeni podatnika — jak zwykle.

T
Tłumaczę na polski
„Obecnie działające zakłady muszą przestać emitować odór lub przenieść swoją działalność w inne miejsce. Miasto powinno w tym procesie brać czynny udział.”

Należy to zrozumieć jako: „urzędnicy znaleźli sobie klakierów, którzy dostarczą im 'podkładki' do przegonienia z Rybitw firm, które były tam WCZEŚNIEJ niż ten cały 'Złocień', aby móc wreszcie zabrać się za stawianie Mordoru na Rybitwach, czyli tego tzw. nowego miasta”.
M
MOCAK
Z takim postulatem to do ERBUDU- developerki

Jak zapomniał o dojazdach, infrastrukturze, etc to niech buduje na własny koszt.

Dlaczego Ja, mieszkaniec Krakowa mam za to płacić.

EE moment brakuje śmieciowego smrodku będącego nieodłącznym dodatkiem do mieszkania na tym osiedlu.

Złocieniacy, już przestało śmierdziuchać??
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska