Układ drogowy
Przedłużenie ul. Domagały (docelowo także stworzenie nowej drogi łączącej Złocień z Rybitwami). Budowa tunelu/wiaduktu przez tory w ciągu ul. Półłanki. Budowa nowego wyjazdu z osiedla (ul. Złocieniowa jest obecnie wąskim gardłem, sprzyjającym niebezpiecznym sytuacjom z udziałem pieszych). Połączenie różnych części osiedla, budowa nowej drogi wyjazdowej ze Słonecznego Miasteczka, stworzenie drogi w kierunku Kokotowa.
Odór
Wyeliminowanie uciążliwego odoru. Nowe pozwolenia na działalność generującą odór nie powinny być już w tym miejscu wydawane. Obecnie działające zakłady muszą przestać emitować odór lub przenieść swoją działalność w inne miejsce. Miasto powinno w tym procesie brać czynny udział.
Infrastruktura piesza i rowerowa
Dokończenie "urywającej się" sieci chodników na osiedlu, budowa oświetlenia. Każda nowa i remontowana droga powinna zapewniać bezpieczne ciągi piesze, a drogi wyjazdowe powinny uwzględniać infrastrukturę rowerową. Zwiększenie dostępności przystanku kolejowego dla pieszych - rozważenie budowy przedłużenia ul. Domagały do przystanku kolejowego i zbudowanie wyjść w stronę osiedla na drugim końcu peronów. Należy rozważyć budowę drogi rowerowej w stronę Bagrów, przebiegająca z dala od ruchu samochodowego, w ciągu ul. Danałówka.
Transport publiczny
Tramwaj na Złocień z Małego Płaszowa, integrujący różne rodzaje transportu powinien powstać jak najszybciej! W nowym MPZP zapisana powinna być także możliwość przedłużenie linii tramwajowej z Bieżanowa (częściowo tunelowo). Infrastruktura powinna integrować ze sobą różne rodzaje transportu.
Urbanistyka
Naturalnym kierunkiem rozwoju powinno być dążenie do zmiany zagospodarowania terenu Telefoniki z przemysłowej na mieszkaniowo-usługową. Na zadrzewionym terenie powinien powstać duży miejski park. Dookoła niego powinna powstać nowa zabudowa mieszkaniowa z usługami w parterze. Nowe bloki powinny być realizowane z wykorzystaniem technologii pro-ekologicznych (zielone dachy, duża powierzchnia biologicznie czynna, fotowoltaika, przepuszczalne zielone miejsca parkingowe). Należy wziąć pod uwagę problem podtopień. Dominować powinna zabudowa nie wyższa niż 4-5 pięter w celu ochrony charakteru osiedla, jego kameralności i więzi sąsiedzkich. Należy jasno oddzielić od siebie funkcje mieszkaniową i przemysłową na tym terenie (strefa buforowa z zieleni).
Zieleń
Miasto powinno wykupić zadrzewiony teren Telefoniki i przeznaczyć go pod park, czyli zielone centrum osiedla. Wykorzystać należy staw na jego terenie i stworzyć miejsca do uprawiania sportu, a część przeznaczyć na wybieg dla psów. Pozostała zieleń na osiedlu powinna mieć charakter parków linearnych/skwerów, aby każdy mieszkaniec miał łatwy dostęp do zieleni urządzonej.
Usługi publiczne
Na Złocieniu powinny powstać: publiczny żłobek, przedszkole i obiekt o charakterze ogólnomiejskim (dom kultury, kryty basen, szkoła średnia, ewentualnie przeniesiony któryś z wydziałów urzędu miasta). Z usług korzystaliby także mieszkańcy Rybitw i Bieżanowa. Złocień miałby szansę stać się wtedy "dzielnicowym centrum", gdzie załatwić można większość spraw życia codziennego w jednym miejscu i spędzić swój wolny czas.
Czy Polacy chcą amerykańskiej elektrowni atomowej w Polsce?

- Co pasażerowie komunikacji miejskiej robią źle? Przegląd najgorszych zachowań
- Fryzury dla kobiet po 40. i 50. Zobacz, jak się czesać, aby odjąć sobie lat!
- Oto najbardziej luksusowe ulice Krakowa. Tutaj mieszkania kosztują krocie!
- TOP 10 rzeczy, które musisz wiedzieć o Krakowie, przyjeżdżając tu na studia!