https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Radni chcą ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt

Piotr Ogórek
Transparent podczas sesji rady miasta
Transparent podczas sesji rady miasta Fot. Piotr Ogórek
Radni chcą stworzenia ośrodka rehabilitacyjnego dla dzikich zwierząt w Krakowie. Jeśli przegłosują uchwałę w tej sprawie, to prezydent do 15 kwietnia będzie musiał wskazać m.in. lokalizację ośrodka.

Pomysł w sprawie powołania centrum rehabilitacji popierają przedstawiciele organizacji ekologicznych i mieszkańcy miasta. Podczas środowej sesji Rady Miasta Krakowa zwracali uwagę, że Kraków jest jedynym dużym miastem w Polsce, które nie ma takiego profesjonalnego ośrodka. Mieszkańcy wywiesili transparent „Dzikie zwierzę woła o pomoc”.

- Z roku na rok rośnie liczba interwencji w mieście z udziałem dzikich zwierząt. To od 700 do 900 przypadków. Aktualna opieka nad takimi zwierzętami pozostawia wiele do życzenia. Mieliśmy przypadki, że firma wynajęta przez miasto do ochrony dzikich zwierząt strzelała do nich. W lutym 2017 na ulicy Dożynkowej leżała ranna sarna. Nie doczekała się pomocy, choć mieszkaniec zgłaszał sprawę do różnych służb. Sarna zdechła. Ten system trzeba zmienić – mówił radny Wojciech Krzysztonek z klubu PO, który jest inicjatorem uchwały o ośrodku rehabilitacji.

Ośrodek rehabilitacji ma być sercem nowego systemu opieki nad dzikimi zwierzętami – jak mówi radny Krzysztonek, gdzie ranne i chore będą przechodzić rehabilitację, zanim powrócą do środowiska naturalnego.

Szacuje się, że w Krakowie żyje ok. 700 lisów i 200 dzików. Problemy dzikich zwierząt wynikają często z kontaktu z człowiekiem.

- Do 15 kwietnia prezydent ma nam przedstawić zakres działań w tej kwestii. To pierwszy krok, bo samą uchwałą nie zbudujemy tego ośrodka – zaznacza Krzysztonek.

Pomysł nie do końca podoba się radnym PiS. - Liczę, że prezydent przedstawi kilka wariantów tego rozwiązania, a nie tylko jedno. Musimy dbać o każdą złotówkę publicznych pieniędzy. Przypomnę także, że brakuje dużo pieniędzy na rehabilitację osób niepełnosprawnych – powiedział radny Bolesław Kosior.

Zdaniem Tomasza Urynowicz (do niedawna był w PO, a teraz jest członkiem klubu PiS) definicja dzikich zwierząt w projekcie uchwały jest podana zbyt szeroko.

- Ludzie kupują dzikie, egzotyczne zwierzęta, które potem często im się nudzą. Ludzie wtedy się ich pozbywają. Mamy z tym problem w Krakowie i chciałbym wiedzieć, jak go rozwiązać, a tego brakuje mi w tej uchwale – stwierdził radny.

Odpowiedziała mu Anna Szybist (klub PO). - Krakowskie Towarzystwo Ochrony nad Zwierzętami ma podpisaną umowę z miastem na odbiór zwierząt egzotycznych – stwierdziła. Anna Szybist wystosowała wcześniej interpelację do prezydenta Krakowa, aby ten szczegółowo poinstruował straż miejską i policję w sprawie działania w przypadku kontaktu z dzikimi zwierzętami. Na komisji dialogu społecznego okazało się bowiem, że przedstawiciele powyższych służb nie mają zawsze odpowiednich numerów telefonów, pod które mogliby kierować mieszkańców w przypadku problemu z dzikimi zwierzętami.

ZOBACZ KONIECZNIE:

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak wygląda praca weterynarza?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Komentarze 13

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

C
Człowiek z lasu
Wreszcie!!! To co się wyrabiało w tym mieście z dzikimi zwierzętami to jakiś kosmos był...
M
Marek
Widze, że sprawa zwiezat to temat ponad podzialami. Swietnie, ze chociaz w tym jednym politycy się zgodzili.
Popieram pomysl z calego serca!!
M
Michał
Brawo dla wszystkich politykow za to, ze jednogłośnie poparli uchwałę. Wiara w ludzi nie umiera we mnie.
A
Ada
Ktos w koncu zechciał o tym pomyśleć. Poprzednia firma której gmina płaciła ciężkie pieniądze za opiekę nad zwierzetami, byla hańba dla Krakowa. Niech w koncu i tak wysmdawane pieniadze, beda spożytkowane w dobry i gospodarny sposob.
Popieram
N
Nie zielona
Świetny pomysl. W koncu cos rozsądnego.
Do tej pory nie wiadomo bylo co zrobić z rannym zwierzęciem, a ja nie potrafie zostawic na pewna śmierć bezbronnego zwierzęcia. Brawo za inicjatywę. Oby sie udalo.
E
Ech
Czy myślisz, ze jesli powstanie taki osrodek czas na rehabilitację sie wydlozy?
To przez nas te zwierzeta cierpia i to my powinniśmy im pomóc. Gmina wywala mnostwo pieniedzy na bezsensowne rzeczy jak np pomniki, czy premiery w teatrze, za kyore olaci gruba kase. Jesli chcesz tak strasznie bronic finansow uderz do nich. Ośrodek dla zwierzat to minimum co powinno powstac, tak jak w wielu wiekszych miastach jest, tylko w naszej zasciankowym grajdole ciagle go nie ma.
W
W obronie mniejszych
Skad taki pomysl? Po pierwsze, nie kazda sarna czy inne zwierzę po wypadku ma przetracony kręgosłup. Osoba - weterynarz - nie mysliwy - po przyjechaniu na miejsce zdarzenia, ocenia czy zwierzę nalezy przetransportować do ośrodka czy poddać eutanazji na miejscu aby nie przedluzac cierpienia podczas transportu. Jeśli zapada drcyzja o eutanazji to do zwierzęcia sie nie strzela na oczach dzieci i innych obserwatorów, tylko usypia się zwierzę. To wszystko reguluja ustawy i odpowiednie przepisy.
O
Ona
Jeśli sarna ma przetrącony kręgosłup w wyniku wypadku to lepiej przedłużać jej cierpienia w czasie transportu czy zastrzelić bo i tak nie ma szans na przeżycie.
O
Ola
Ludzie czekają po pół roku na rehabilitacje. A oni chcą budować dla dzikich zwierząt.
G
Gość
nie tworzcie w ten sposob osrodkow i podejrzanych miejsc pracy. leczeniem powinien zajac sie kazdy weterynarz, jest ich bez liku, a miasto i mysliwi powinni poniesc koszty leczenia, bo oni gospodaruja zwierzyna i z tego dochody i przyjemnosci czerpia. Rehabilitacje zas powierzyc ZOO, bo przeciez sa na utrzymaniu miasta i slono za bilety licza.
d
do klubu PiS
Kosiork przeszedl ze taki troskliwy o ludzi sie zrobil, czy moze dlatego ze wybory sie zblizaja.
a
a czy ma glos
czy to znowu fanaberie zielonych ? Zamiast ograniczac zabudowe i wciskanie sie w tereny zielone, niszczenie srodowiska, to wszedzie wydaja zgode na zabudowe, a pozniej pieprza ze zwierzatka cierpia i o pomoc wolaja. Przykladem Ruczaj, Lasek Borkowski, Skalki Twardowskiego itd. itp. zastanowcie sie w koncu i opamietajcie betoniarze i milosnicy zwierzat. Dzikie zwierzeta potrzebuja dzikosci, wtedy sa zdrowe i o pomoc nie wolaja, a nie wycinania drzew i pustyn betonowych.
G
Gość
Taki ośrodek powinien się znajdować przy ogrodzie zoologicznym (nie gdzie indziej).

Wybrane dla Ciebie

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

Zakopane wymieni oświetlenie uliczne. Przy okazji zostanie sprawdzony stan latarni

XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

NASZ PATRONAT
XIII Murapol Cup. Do Krakowa przyjadą Liverpool, RB Lipsk i Dynamo Kijów

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska