Kraków. Radni wnioskują o wprowadzenie systemu informowania mieszkańców o wycinkach drzew. Majchrowski: to zbyt skomplikowane

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Radni miejscy podjęli uchwałę, w której zwrócili się z wnioskiem do prezydenta Krakowa o wprowadzenie systemu informowania mieszkańców o wycinkach drzew.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia systemu informowania mieszkańców o wycinkach drzew przygotowała Komisja Kształtowania Środowiska Rady Miasta Krakowa. - Wychodząc naprzeciw zgłaszanym już od kilku lat postulatom mieszkańców apelujemy o stworzenie w naszym mieście przejrzystego i adekwatnego systemu informowania o wycinkach drzew i nasadzeniach zastępczych - argumentowali radni z Komisji.

"Mieszkańcy zwracają uwagę, że dotychczasowy sposób informowania za pomocą Biuletynu Informacji Publicznej jest niewystarczający i prowadzi do wielu niepotrzebnych negatywnych emocji.

Jako dobrą praktykę należy wskazać warszawską mapę drzew i system informacji „Wiem o wycince”. Zalecamy, by stworzyć jednolity system dla wszystkich wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które umieszczałyby informacje o planowanych wycinkach w jednym miejscu"

- zaznaczyli w uzasadnieniu radni z Komisji Kształtowania Środowiska.

Kraków. Zabetonowali drzewo przy ulicy Obozowej. Kto za to o...

Prezydent wydał negatywną opinię dla propozycji radnych: "Słusznym jest rozwijanie i ulepszanie aktualnie obowiązujących rozwiązań dotyczących prowadzenia wykazów, aniżeli prowadzenie kompleksowego wykazu drzew usuwanych z terenów będących własnością lub we władaniu Gminy Miejskiej Kraków, co byłoby zadaniem skomplikowanym i wymagałoby podejmowania szeregu kosztownych działań, polegających na stworzeniu platformy dla wszystkich podmiotów objętych obowiązkiem informowania mieszkańców".

Prezydent przypomniał, że zezwolenia na wycinkę drzew wydają: prezydent Krakowa (w tym Miejski Konserwator Zabytków), Marszałek Województwa Małopolskiego i Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Długa jest też lista podmiotów wnioskujących o zezwolenie na usuwanie drzew z terenów Krakowa, pośród których, poza Zarządem Zieleni Miejskiej, jest też m.in. Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, szkoły oraz inne jednostki oświatowe i opiekuńcze, instytucje kultury, szpitale, a także podmioty prywatne w ramach np. budowy wjazdów na posesje, budowy przyłączy itp.

"Powyższe czyni znaczną mnogość kombinacji na linii wnioskodawca-organ, wobec czego proces informowania wymagałby tworzenia nowego zadania polegającego na zbieraniu informacji od tych podmiotów" - zauważa prezydent. Zaznacza też, że część terenów zieleni o cechach publicznych znajduje się w posiadaniu spółdzielni mieszkaniowych, które mają obowiązek informowania mieszkańców o zamiarach składania wniosków o wydanie zezwoleń na usunięcie drzew, a o czynnościach podejmowanych w sprawie, w tym oględzin, i o wydaniu decyzji urząd informuje poprzez obwieszczenia. Obwieszczenia są przysyłane do właściwych rad dzielnic oraz publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej i tablicy ogłoszeń w siedzibie Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.

Czytaj także

Wideo

Komentarze 4

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Nie da się? To niech Jacek zapyta studentów II roku informatyki zrobią w mig za małe pieniądze. Skąd taka pogardą i tajemnica przed mueszkancami

G
Gość

Jednostki UM uchylają się od prowadzenia wspólnego rejestru umow i aneksów..zwłaszcza na roboty zamienne i dodatkowe poprzetargowe, gdzie zmienia się cena oferty..a Wy tutaj z wycinka drzew wyskakujecie

d
dyskusja

https://www.youtube.com/watch?v=rR32MKQTHYI

G
Gość

To jest jakis żart Majchrowskiego. Elon Mask, wysyła ludzi w kosmos, a urzędnicze lenie nie potrafią zrobić banalnego systemu, no ja [wulgaryzm]e.

Powyrzucać ich na zbity pysk, to się zaraz nauczą