FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście
Projekt uchwały w sprawie wprowadzenia systemu informowania mieszkańców o wycinkach drzew przygotowała Komisja Kształtowania Środowiska Rady Miasta Krakowa. - Wychodząc naprzeciw zgłaszanym już od kilku lat postulatom mieszkańców apelujemy o stworzenie w naszym mieście przejrzystego i adekwatnego systemu informowania o wycinkach drzew i nasadzeniach zastępczych - argumentowali radni z Komisji.
"Mieszkańcy zwracają uwagę, że dotychczasowy sposób informowania za pomocą Biuletynu Informacji Publicznej jest niewystarczający i prowadzi do wielu niepotrzebnych negatywnych emocji.
Jako dobrą praktykę należy wskazać warszawską mapę drzew i system informacji „Wiem o wycince”. Zalecamy, by stworzyć jednolity system dla wszystkich wydziałów, jednostek i spółek miejskich, które umieszczałyby informacje o planowanych wycinkach w jednym miejscu"
- zaznaczyli w uzasadnieniu radni z Komisji Kształtowania Środowiska.
Kraków. Zabetonowali drzewo przy ulicy Obozowej. Kto za to o...
Prezydent wydał negatywną opinię dla propozycji radnych: "Słusznym jest rozwijanie i ulepszanie aktualnie obowiązujących rozwiązań dotyczących prowadzenia wykazów, aniżeli prowadzenie kompleksowego wykazu drzew usuwanych z terenów będących własnością lub we władaniu Gminy Miejskiej Kraków, co byłoby zadaniem skomplikowanym i wymagałoby podejmowania szeregu kosztownych działań, polegających na stworzeniu platformy dla wszystkich podmiotów objętych obowiązkiem informowania mieszkańców".
Prezydent przypomniał, że zezwolenia na wycinkę drzew wydają: prezydent Krakowa (w tym Miejski Konserwator Zabytków), Marszałek Województwa Małopolskiego i Małopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Długa jest też lista podmiotów wnioskujących o zezwolenie na usuwanie drzew z terenów Krakowa, pośród których, poza Zarządem Zieleni Miejskiej, jest też m.in. Zarząd Dróg Miasta Krakowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, szkoły oraz inne jednostki oświatowe i opiekuńcze, instytucje kultury, szpitale, a także podmioty prywatne w ramach np. budowy wjazdów na posesje, budowy przyłączy itp.
"Powyższe czyni znaczną mnogość kombinacji na linii wnioskodawca-organ, wobec czego proces informowania wymagałby tworzenia nowego zadania polegającego na zbieraniu informacji od tych podmiotów" - zauważa prezydent. Zaznacza też, że część terenów zieleni o cechach publicznych znajduje się w posiadaniu spółdzielni mieszkaniowych, które mają obowiązek informowania mieszkańców o zamiarach składania wniosków o wydanie zezwoleń na usunięcie drzew, a o czynnościach podejmowanych w sprawie, w tym oględzin, i o wydaniu decyzji urząd informuje poprzez obwieszczenia. Obwieszczenia są przysyłane do właściwych rad dzielnic oraz publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej i tablicy ogłoszeń w siedzibie Wydziału Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa.
