https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Radni za programem wykrywania zaburzeń słuchu wśród dzieci. Obejmie on 10 tys. dzieci

Ewa Wacławowicz
Joanna Urbaniec / Polska Press
Jednym z najpoważniejszych problemów społecznych w naszym kraju są zaburzenia dotyczące narządu słuchu. Szacuje się, że problemy ze słuchem mogą dotyczyć od 5 do 20 proc. populacji, a w przyszłości te liczby mogą rosnąć. By temu zapobiec krakowscy radni podjęli uchwałę, która pozwoli wdrożyć program wykrywania zaburzeń słuchu już u dzieci uczęszczających do I klasy szkoły podstawowej. Do końca 2026 roku program ma objąć 10 tys. dzieci.

Celem programu jest zwiększenie skuteczności wczesnego wykrywania zaburzeń słuchu wśród uczniów klas pierwszych szkół podstawowych. Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia UMK, przewiduje, że do końca 2026 roku programem zostanie objętych około 10 tys. uczniów.

Badania przesiewowe poprowadzi podmiot leczniczy posiadający wykwalifikowany personel medyczny z doświadczeniem w diagnostyce wad słuchu u dzieci. Działania edukacyjne będą prowadzone wśród uczniów klas I przez nauczycieli, na podstawie materiałów dostarczonych szkołom przez miasto.

"Zaburzenia słuchu we wczesnym okresie rozwoju dziecka mają znaczący wpływ na zakres jego doświadczeń. W okresie wczesnoszkolnym może prowadzić do dysfunkcji w prawidłowym rozwoju emocjonalnym, społecznym oraz poznawczym dziecka. Niedosłuch negatywnie wpływa na zachowanie, koncentrację uwagi oraz tempo ogólnego rozwoju. Wczesne wykrycie niedosłuchu oraz podjęcie właściwej interwencji może znacząco ograniczyć niekorzystny wpływ zaburzeń słuchu na wyniki nauczania" - tłumaczą urzędnicy.

Palenie szkodzi na mózg

od 18 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska