Cel spółki
Podstawowym celem działalności spółki jest budowanie domów mieszkalnych oraz eksploatacja na zasadach najmu zgodnie z przepisami ustawy o SIM, w tym w szczególności budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu.
Wspólnikami spółki KZN SIM Ziemia Krakowska obok Gminy Miejskiej Kraków i Krajowego Zasobu Nieruchomości zostały również gminy: Alwernia, Charsznica, Gdów, Gołcza, Iwanowice, Pałecznica, Skała, Raciechowice i Wieprz. Do spółki ma dodatkowo w późniejszym terminie przystąpić Gmina Sułoszowa. Na utworzenie SIM gminom przyznane zostały z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa granty w wysokości 3 mln złotych dla każdej z nich, które przeznaczone zostały na objęcie udziałów w Spółce.
Formuła SIM cieszy się zainteresowaniem
Przeprowadzona na przełomie 2022 i 2023 r. analiza wykazała duże zainteresowania wśród mieszkańców Krakowa najmem mieszkania w formule społecznych inicjatyw mieszkaniowych. Realizacja projektu SIM pozwoli na uzupełnienie oferty mieszkaniowej miasta i zmniejszenie tzw. luki czynszowej oraz zwiększenie dostępności mieszkań dla osób posiadających zdolność czynszową, ale nieposiadających zdolności kredytowej. Pierwotnie miasto chciało budować mieszkania czynszowe we współpracy z istniejącym TBS-em, w którym Kraków jest mniejszościowym akcjonariuszem. Niestety, aby w pełni skorzystać w tym przypadku ze wsparcia finansowego, konieczne byłoby przeprowadzenie postępowania na podstawie ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. Ze względu na długotrwałą procedurę wyboru partnera, pojawiło się uzasadnione ryzyko, co do możliwości pozyskania finansowania oraz szybkiej realizacji przedsięwzięcia.
W tej sytuacji gmina Kraków zmieniła plany i wspólnie z innymi 9 gminami małopolskimi zakłada nową spółkę KZN SIM „Ziemia Krakowska”. Decyzję w sprawie przystąpienia Krakowa do spółki podjęli radni Krakowa podczas sesji 27 września.
Kraków otrzymuje grant w wysokości 3 mln zł
Przyznany miastu grant w wysokości 3 mln zł to środki, które zostaną przeznaczone na kapitał powstałej spółki oraz sfinansowanie jej działalności w początkowym okresie. Jest więc sytuację, w której miasto tworzy nową spółkę, na objęcie udziałów dostaje grant, czyli na teraz budżetu to nic nie kosztuje. Równymi udziałowcami spółki KZN SIM Ziemi Krakowskiej są gminy: Kraków, Skała, Iwanowice, Alwernia, Charsznica, Gdów, Wieprz, Gołcza, Raciechowice i Pałecznica.
W przyszłości gmina będzie musiała wnieść do spółki aportem nieruchomość przy ulicy Padniewskiego, na której spółka wybuduje około 100–115 mieszkań czynszowych. Zasady wyboru najemców określi w stosownej uchwale Rada Miasta Krakowa, która wskaże kryteria pierwszeństwa i zasady przeprowadzania oceny punktowej wniosków. O wniesieniu nieruchomości do spółki również zadecyduje Rada Miasta Krakowa. Wiązać się będzie z tym konieczność poniesienia VAT.
Inwestycja mieszkaniowa finansowana będzie z bezzwrotnego wsparcia z Funduszu Dopłat BGK, taniego kredyt w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC) oczywiście z partycypacji przyszłych lokatorów, wynoszącej 15–25% kosztów zgodnie ze stosowną ustawą.
Bolt nagra pasażerów

- Wędkarstwo to nie hobby, to styl życia! Najlepsze memy o wędkarzach
- Romantyczna Małopolska na rocznicę. W tych miejscach serce może zabić mocniej
- Morskie Oko i Rysy w godzinach szczytu. Oto najlepsze memy o turystach w Tatrach!
- Atrakcyjne nowe kąpielisko pod Krakowem. Woda, molo, plaże ZDJĘCIA
- Miasta rozwodników w Małopolsce. Tu małżeństwa rozpadają się najczęściej
- Tak mieszkają Iwona i Gerard z "Sanatorium miłości". Oto dom słynnej pary seniorów