Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rekrutacja na studia 2022. Obok popularnych kierunków - nowości

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie w minionych latach największą popularnością cieszyły się m.in. psychologia, pedagogika i dziennikarstwo
Na Uniwersytecie Papieskim w Krakowie w minionych latach największą popularnością cieszyły się m.in. psychologia, pedagogika i dziennikarstwo UPJPII
Od tygodnia maturzyści mogą się rejestrować w systemie rekrutacji na studia na Politechnice Krakowskiej - ci, którzy chcą zostać architektami lub architektami krajobrazu. Rejestracja na pozostałe ponad 30 kierunków na tej uczelni rozpocznie się 6 czerwca. W najbliższych dniach ruszy też nabór na studia m.in. na Uniwersytecie Jagiellońskim czy Uniwersytecie Rolniczym. Krakowskie uczelnie mają w ofercie już znane i popularne kierunki, ale także nowości. Na Uniwersytecie Pedagogicznym będzie można studiować turystykę historyczną i muzealnictwo, a np. na AGH pojawia się nowa specjalność: kosmiczne górnictwo otworowe.

FLESZ - Czy Polska jest krajem do rodzenia dzieci?

od 16 lat

1 czerwca w samo południe ruszy elektroniczna rekrutacja na rok akademicki 2022/23 na UJ. W tym terminie wystartują nabory dla obywateli polskich na jednolite studia magisterskie, pierwszego oraz drugiego stopnia. Na absolwentów szkół średnich na najstarszej polskiej uczelni czeka 9 tys. 850 miejsc na studiach jednolitych magisterskich oraz I stopnia (8,7 tys. na stacjonarnych i 1 tys. 150 na niestacjonarnych).

Studia polskie dla cudzoziemców

Uniwersytet Jagielloński ma w tym roku sporo nowości dla chcących kontynuować studiowanie - czyli w ofercie studiów II stopnia. Te nowe kierunki to:

  • twórcze pisanie (Wydział Polonistyki)
  • chemia zrównoważonego rozwoju (Wydział Chemii)
  • laboratoria kultury współczesnej (Wydział Zarządzania i Komunikacji Społecznej)
  • studia strategiczne nad Azją (Wydział Studiów Międzynarodowych i Politycznych)
  • zarządzanie w ochronie zdrowia ( Wydział Nauk o Zdrowiu we współpracy z Wydziałem Zarządzania i Komunikacji Społecznej).

Natomiast jeśli chodzi o chcących rozpocząć przygodę z uczelnią, pojawiła się jedna nowość: studia polskie dla cudzoziemców. Tę propozycję przygotował Wydział Polonistyki.

- Są to unikatowe w skali całego kraju studia I stopnia, które dają cudzoziemcom szansę na nauczenie się języka polskiego, ale także na poznanie literatury, historii i kultury naszego kraju. Oferta ta jest wyrazem otwarcia Uniwersytetu Jagiellońskiego na wielowątkowy dialog pomiędzy Polską a społeczeństwami innych krajów i kontynentów - informuje Kinga Mieszaniec-Nowak z biura prasowego UJ. - Ukończenie tych studiów daje przygotowanie potrzebne do pracy jako nauczyciel języka polskiego jako obcego, tłumacz, a także w miejscach takich jak instytucje kultury oraz w wielu sektorach gospodarki, również rynków zagranicznych, gdzie potrzebni są pracownicy ze znajomością języka polskiego - wymienia

.

Najpopularniejsze: psychologia, pedagogika, dziennikarstwo

Na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie trwa już rekrutacja na studia anglojęzyczne (w tym dla maturzystów na studia I stopnia na kierunku Philosophy). Na pozostałe kierunki rekrutacja rozpocznie się 1 czerwca. UPJPII oferuje studentom naukę na 20 kierunkach, a także wielu specjalnościach na sześciu wydziałach.

Na nadchodzący rok akademicki uczelnia przygotowała ok. 2 tys. miejsc dla kandydatów na studia polskojęzyczne i ok. 170 miejsc na studiach anglojęzycznych.

- Obecnie UPJPII nie planuje otwarcia kolejnych kierunków, gdyż wiele nowych dołączyło w ostatnim czasie do będących już w ofercie edukacyjnej uczelni, jak np. kierunek praktyczny - Muzyka kościelna czy podyplomowa Etyka dla nauczycieli - studia finansowane ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki. Tym bardziej, że na ostatnim posiedzeniu Senatu (25 kwietnia) wyrażono zgodę na procedurę uruchomienia Wydziału Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej, który zostałby wyodrębniony z istniejącego obecnie Wydziału Nauk Społecznych, w którego ramach się obecnie znajduje. Ale to kwestia na kolejny rok akademicki - mówi nam Marta Mastyło, rzecznik prasowy Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Rzeczniczka podaje, że największą popularnością cieszą się na UPJPII m.in. psychologia, pedagogika, dziennikarstwo. Można też wybrać np. archiwistykę, zarządzanie dokumentacją i infobrokerstwo, prawo kanoniczne, pracę socjalną czy turystykę i zarządzanie dziedzictwem.

Rozwój osobisty albo muzealnictwo

Na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie elektroniczna rejestracja na studia rozpocznie się 1 czerwca. Uczelnia zapowiada, że pojawi się 11 nowości nowości w całej jej ofercie studiów, więc zarówno I i II stopnia. Na absolwentów szkół średnich będą czekały następujące nowe kierunki studiów I stopnia:

  • dziennikarstwo
  • filozofia rozwoju osobowego z elementami psychologii
  • geopolityka
  • kryminalistyka.

- Uniwersytet Pedagogiczny będzie też od przyszłego roku jednym z trzech ośrodków w Polsce przygotowujących osoby do pracy w muzeach na kierunku turystyka historyczna i muzealnictwo (studia I stopnia), które będziemy realizować we współpracy z Muzeum Krakowa - informuje Natalia Wrzeszcz z działu promocji UP.

Zdrowa żywność po angielsku

Również 1 czerwca rozpocznie się nabór na studia na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Dla maturzystów na przyszły rok przygotowano na studiach stacjonarnych jednolitych magisterskich oraz I stopnia 2 tys. 190 miejsc, a na niestacjonarnych I stopnia - 735.

Uczelnia, na podstawie wyników rekrutacji z ubiegłego roku, spodziewa się, że w pierwszej piątce najbardziej obleganych kierunków będą teraz kolejno:

  • weterynaria
  • ekonomia
  • zarządzanie
  • dietetyka
  • etologia i psychologia zwierząt.

Od roku 2022/2023 UR uruchomi studia I stopnia w języku angielskim na nowym kierunku o nazwie: Food Processing, Safety and Quality (Przetwórstwo, bezpieczeństwo i jakość żywności). Limit przyjęć to 45 osób.

Studia dla tych, którzy odbudują Ukrainę

Na Politechnice Krakowskiej w tym roku nowością są studia na kierunkach budownictwo i transport w języku ukraińskim. Rekrutacja na nie już trwa. Jak wskazuje uczelnia, zniszczona wojną Ukraina będzie potrzebowała wielu fachowców, którzy poprowadzą jej odbudowę - w przygotowaniu kadr chcą pomóc nasi specjaliści.

- Studia będą miały formułę niespotykaną dotąd w polskim systemie szkolnictwa wyższego. W pierwszym semestrze zajęcia będą prowadzone całkowicie po ukraińsku, w drugim semestrze po ukraińsku i polsku. Od trzeciego semestru już większość zajęć mogłaby być prowadzona w języku polskim, z elementami zajęć w języku ukraińskim w razie takich potrzeb. Chodzi o to, żeby pomóc kandydatom z Ukrainy m.in. w pokonaniu bariery językowej. Studenci z Ukrainy uczyliby się jednocześnie przedmiotów inżynierskich i języka polskiego - tłumaczy Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka Politechniki Krakowskiej.

Na PK już 23 maja wystartowała rekrutacja na kierunki architektura i architektura krajobrazu, oferowane przez Wydział Architektury. A główna część rejestracji, na pozostałe ponad 30 kierunków (są wśród nich także prowadzone w języku angielskim), rozpocznie się 6 czerwca. PK przypomina, że kandydaci mają do wyboru wiele atrakcyjnych kierunków, które gwarantują dobry start na rynku pracy. To m.in. informatyka, budownictwo, automatyka i robotyka, elektrotechnika i automatyka, geoinformatyka, inżynieria i gospodarka wodna, środki transportu i logistyka.

AGH ze specjalnością kosmiczną

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomi elektroniczną rejestrację na studia 6 czerwca. Kandydaci będą mogli startować na 65 kierunków. Uczelnie podkreśla, że jej oferta rekrutacyjna została mocno odświeżona.

Pośród nowości dla studentów I stopnia pojawił się np. kierunek inżynieria procesów przemysłowych. Natomiast jako najciekawsza nowość AGH określa kierunek technologie przemysłu 4.0.

- Prowadzony będzie wspólnie przez dwa wydziały: Odlewnictwa oraz Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej. Ten kierunek to odpowiedź na zapotrzebowanie wprowadzania na coraz większą skalę technologii cyfrowych w przemyśle oraz zapewnienia sprawnej współpracy ludzi i maszyn - przekazuje rzeczniczka AGH Anna Żmuda-Muszyńska.

Rzeczniczka uczelni zwraca też uwagę na jedną nowych specjalności, jakie pojawią się w ofercie AGH w nowym roku akademickim. Chodzi o kosmiczne górnictwo otworowe na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu.

- Jest to unikatowa specjalność nastawiona na kształcenie w obszarze poszukiwania i pozyskiwania zasobów kosmicznych - wskazuje Anna Żmuda-Muszyńska.

Nowe drogi do kariery na UEK

20 czerwca wystartuje rekrutacja na studia na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. UEK przygotował dla maturzystów: 2 tys. 978 miejsc na studiach stacjonarnych I stopnia i jednolitych magisterskich oraz 1 tys. 549 miejsc na studiach niestacjonarnych.

Na tej uczelni na kandydatów czekają tym razem następujące nowości:

  • global finance and accounting - studia stacjonarne i niestacjonarne I i II stopnia
  • doradztwo podatkowe - studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia
  • finanse publiczne w gospodarce cyfrowej - studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia.

Propozycja dla przyszłych tłumaczy

Chętni, by studiować na Akademii Ignatianum w Krakowie, będą mogli dokonywać zgłoszeń za pomocą systemu rekrutacji elektronicznej od 13 czerwca do 8 lipca. AIK oferuje kandydatom 12 kierunków na studiach I stopnia, jednolitych magisterskich oraz II stopnia.

- Do oferty edukacyjnej na nowy rok akademicki wprowadziliśmy kierunek arteterapia (II stopień) w trybie niestacjonarnym - do tej pory oferowaliśmy te studia wyłącznie w formie stacjonarnej. Na kierunku filologia angielska, zarówno na I stopniu i II stopniu, wprowadziliśmy nowy zakres kształcenia: przekład tekstów z dziedzin humanistycznych. Od nowego roku akademickiego studenci kierunku pedagogika na studiach niestacjonarnych mogą wybrać nowy zakres kształcenia - logopedia z komunikacją społeczną - przekazała nam Marta Kasprzyk z Centrum Obsługi Studenta AIK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska