FLESZ - Jest projekt zmian w kodeksie pracy

Trwa właśnie nabór do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2022/2023. Na tegorocznych ósmoklasistów czeka w sumie ponad 10,4 tys. miejsc w placówkach prowadzonych przez gminę Kraków: liceach, technikach i branżowych szkołach I stopnia. W najnowszej rekrutacji zaproponowano kandydatom kilka nowych zawodów. Są to:
- technik chłodnictwa i klimatyzacji,
- technik izolacji przemysłowych,
- technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego,
- technik montażu i automatyki stolarki budowlanej,
- monter konstrukcji targowo-wystawienniczych.
Rekrutację do klas pierwszych, w których młodzi ludzie będą się uczyć tych zawodów, prowadzi Technikum Budowlane nr 1 i Branżowa Szkoła I stopnia nr 1, wchodzące w skład Zespołu Szkół Budowlanych nr 1 w Krakowie.
- Jesteśmy szkołą stricte budowlaną, a skoro pojawiły się w styczniu tego roku w wykazie zawodów szkolnictwa branżowego nowe zawody z tej dziedziny, uważaliśmy, że powinniśmy je mieć w swojej ofercie. Te zawody nie pojawiły się znikąd, tylko na wniosek pracodawców, wzięły się z potrzeb rynku pracy. Dlatego pozyskaliśmy wszystkie potrzebne zgody, akceptacje odpowiednich urzędów i uruchomiliśmy nabór - mówi nam Sławomir Zbylut, wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych nr 1.
Jak zwraca uwagę dyr. Zbylut, jeśli chodzi np. o przemysł targowo-wystawienniczy, niestety jest tam wiele działania po amatorsku, a w efekcie nie brak wypadków wśród osób pracujących w tej branży.
- Dzisiaj tymczasowe konstrukcje nie zawsze są małogabarytowe, buduje się przecież ogromne sceny na potrzeby koncertów, różnych wydarzeń. Tymczasem można usłyszeć opinie, że to nic wielkiego nauczyć się skręcania konstrukcji. Tak, tylko żeby było od kogo się uczyć - a póki co nie ma od kogo, są tylko ludzie, którzy zdobywali umiejętności, ucząc się na własnych błędach. W nauce tych wprowadzanych nowych zawodów bardzo ważnym aspektem będą przepisy bhp, bo budownictwo jednak wciąż jest na drugim miejscu pośród najbardziej wypadkowych branż - mówi wicedyrektor Zespołu Szkół Budowlanych nr 1.
Szkoła planuje przyjąć po maksymalnie 20 osób, które kształciłyby się w wybranym nowym zawodzie. Do tego klasy dla takich chętnych byłyby tworzone jako dwuzawodowe (tak jak obecnie w jednej klasie w tej szkole łączy się takie zawody, jak np. stolarz i monter zabudowy).
Czym będzie zajmował się np. monter konstrukcji targowo-wystawienniczych? Dzięki nauce tego zawodu posiądzie umiejętności robotnicze, będzie fachowcem od montażu, demontażu i naprawy. Natomiast technik obsługi przemysłu targowo-wystawienniczego będzie mógł w tej branży zająć się także projektowaniem, analizami, optymalizacją, kosztorysowaniem itp., a wszystko to z użyciem stosownych programów komputerowych.
- Działka targowa i wystawiennicza zawsze będzie istniała i zawsze tacy pracownicy będą potrzebni. Pandemia praktycznie do zera zdusiła wielkie wydarzenia plenerowe, koncerty itp., ale teraz to wszystko się odbudowuje. Te zawody są i będą potrzebne, istotne też, żeby zmontowane konstrukcje - np. wielkie sceny - były trwałe i bezpieczne - podkreśla Sławomir Zbylut.
Krakowski magistrat, przekazując informacje o nowych profesjach, które obejmuje tegoroczna rekrutacja, zaznacza, że ciekawą ofertą kształcenia branżowego są także zawody, w których szkoły krakowskie już kształcą. Prezentujemy je na kolejnych slajdach w naszej GALERII.
- Oto najbardziej nieokiełznany park kieszonkowy w Krakowie. Królują w nim... chwasty!
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogrody Sióstr Klarysek. Zobaczcie sami, jak tam pięknie ZDJĘCIA
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- Trasa Łagiewnicka wygląda na gotową. Kiedy pojedziemy nową drogą?