https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Rośliny mają pomóc w walce ze smogiem

Piotr Rąpalski
fot.Marcin Makówka
W walce ze smogiem pomogą… rośliny wyłapujące pył. Na początek takimi gatunkami zostaną obsadzone ekrany akustyczne wzdłuż ulic Grota-Roweckiego, Bobrzyńskiego i Czerwone Maki.

Zarząd Zieleni Miejskiej będzie sadził w Krakowie rośliny, które pomogą wyłapywać szkodliwy pył. Są to głównie pnącza – choćby milin amerykański, różne rodzaje winorośli i wiciokrzewów, ale także krzewy – irgi czy berberysy.

- W najbliższym roku planujemy obsadzenie pnączami ekranów wzdłuż odcinka Grota–Roweckiego – Bobrzyńskiego - Czerwonych Maków. Część tego odcinka ozdobią rośliny pozyskanie w ramach działań inicjatyw lokalnych w oparciu o projekt „Dzielnice Planują”. Koszty z tym związane zostaną pokryte z pieniędzy Dzielnicy VIII Dębniki – informuje Katarzyna Przyjemska z ZZM. Poza pnączami sadzone będą również krzewy okrywowe. Co ważne, akcja odbędzie się z udziałem mieszkańców, którzy sami na przygotowanym wcześniej przez ZZM terenie oraz pod okiem fachowców sadzić będą zaprojektowane rośliny.

Akcja na Ruczaju to część planu nasadzania roślin pyłochłonnych wzdłuż ciągów komunikacyjnych. Poza ekranami w planach jest również obsadzenie pnączami muru na skrzyżowaniu al. Kijowskiej i ul. Nawojki przy SP nr 12. Zgodnie z planem, rośliny wyłapujące pył mają rosnąć wzdłuż ulic Czarnowiejskiej, Konopnickiej, Królewskiej, al. Krasińskiego, Armii Krajowej i Witosa.

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
calvin
Aby zwalczyć smog potrzebna jest też świadomość, odpowiedzialność i zaangażowanie obywateli, bo najlepszym sposobem na walkę ze smogiem jest opał odpowiedniej jakości, sprawny piec i dobra termoizolacja domu, jednak zwracać szczególną uwagę na jakość użytych do termoizolacji materiałów i przede wszystkim sprawdzać styropiany na na stronie GUNBu w zakładce wyników badań. Byłem w szoku jak wielu producentów nie spełnia norm jakościowych, co gorsza nawet tych uznanych za liderów rynku
a
antysmogowiec
Rośliny, zwłaszcza drzewa liściaste, dobrze oczyszczają powietrze, niestety są to metody doraźne. Z problemem smogu trzeba walczyć u źródła i dopóki ludzie będą palić śmieciami, nie wymienią starych kopcących pieców i nie ocieplą domów nic się nie zmieni
p
podtruty smogiem
W Przegorzałach jest piękny las łęgowy, prawdziwe płuca płd. Zach. Krakowa. ZDW co roku wycina w nim drzewa w ramach pseudoochrony przed powodzią. Oddać łęgom tereny zalewowe!!! nie zabudowywać terasów wiślanych deweloperką. fala powodziowe będzie niższą i smog mniejszy. Ale zaraz się tu odezwa pseudospece od rzek że to zagrozi miastu. odsyłam do przykładu rzeki Ren, A jeszcze bliżej do Wisły w Warszawie lub po sąsiedzku Doły w Oświęcimiu!
s
s.
Ciekaw jestem jakie gatunki będą rosły w ziemi o takiej zawartości soli. Przecież ta ziemia jest od niej wręcz biała!

Dzikie wino - gatunek bardzo bujnie zarastający wszelkie ściany i ruiny - znany nieraz z całych kobierców porastających ściany domów - na Opolskiej marnieje, ekrany wydawałoby się idealne do jego wzrostu zieją gołymi dziurami.

A więc... powodzenia.
j
janek.s
Szkoda że tę drobnicę chcą sadzić a zezwalają na wycinkę tysięcy dorodnych drzew albo nie widzą nic dziwnego w usychaniu drzew na działkach wykupionych przez developerów.
r
rex
Co trochę czytam o nowych budowach, a zastanowił się ktoś ile drzew wycieli deweloperzy w ciągu 5 lat aby postawić "pseudo apartamenty" niby mają obowiązek zasadzić nowe drzewa tylko gdzie one są sadzone i kiedy wyrosną do wielkości wycinanych drzew, za 30 -50 lat ?. Co do tego czasu ?.
Nasadzenia jak w tytule to promil potrzeb.
e
ekoista -
Planując nasadzenia żywopłotów, proszę wziąć pod uwagę wnioski z badań i obserwacji specjalistów. A oni na podstawie badań wpływu roślin na ograniczenie hałasu i pyłu z jezdni, stwierdzili że najbardziej wydajne w tym są drzewa i krzewy, które posiadają karbowane i ząbkowane liście. Np. wiąz, grab, leszczyna. Poza tym ciekawostką jest fakt, że nawet w stanie bezlistnym ,gęste żywopłoty z tych gatunków są lepszą barierą ochronną przeciw pyłom, niż niektóre krzewy i drzewa iglaste, zielone cały rok.
w
wegi
skoro rośliny wyłapujące pył są rewelacyjne to dlaczego nie korzystamy z dostępnych urządzeń technicznych?
g
gość
Ładne gatunki. Ja zwiedzałem parki w Belgii, Holandii i Niemczech, wtedy uświadomiłem sobie jak bardzo
polskie parki są niechlujnie i bez wyobraźni prowadzone.
g
gość
Super:) Podnosi morale takie działanie:)
Brawo ZZM:)
W
WreszcieCośSięDzieje
Świetna inicjatywa. Bardzo podobają mi się dotychczasowe działania i plany ZZM. Oby tak dalej! Mam nadzieję, że nie skończy się tylko na obietnicach i robieniu dobrego wrażenia. Pokażcie np. takiemu ZIKiTowi, że "da się"! Jesteście światełkiem w tunelu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska