FLESZ - Polska oszalała na punkcie morsowania!
Festiwal trzeba przygotować z dużym wyprzedzeniem, zaplanować m.in. przyjazd artystów, wynająć sale, przygotować dystrybucję biletów. Z powodu zmieniających się obostrzeń sanitarnych nie było możliwości przygotowania tegorocznej, jubileuszowej imprezy tak, by mieć pewność, że będzie można zagrać w krakowskich salach z udziałem widzów. Pozostała więc organizacja festiwalu online
- wyjaśnia Krzysztof Bobrowicz, dyrektor Shanties 2021.
Z powodu obostrzeń sanitarnych nie odbędzie się też wspólne szantowanie wykonawców festiwalu z mieszkańcami Krakowa na Rynku Głównym pod Wieżą Ratuszową.
Festiwal zaplanowano tak, że wykonawcy wystąpią na kilku scenach w Polsce: w Krakowie, Świnoujściu, Szczecinie, Gdyni i Teresinie koło Warszawy i stamtąd będą transmitowane. Dyrektor Krzysztof Bobrowicz przyznaje, że transmisje koncertów mogły zostać zorganizowane dzięki finansowej pomocy miasta Kraków, które przekazało dotację w wysokości 60 tys. zł. Transmisje wszystkich występów odbędą się w internecie na platformach: YouTube i Facebook.
- Łączyć się będziemy z wykonawcami w Krakowie oraz innych miastach w Polsce i na świecie. Mimo wyjątkowego i trudnego okresu pragniemy dotrzeć do jak największej liczby sympatyków i miłośników piosenki żeglarskiej, dlatego udział we wszystkich koncertach i wydarzeniach towarzyszących jest darmowy - zaznacza dyr. Krzysztof Bobrowicz.
Organizatorzy nie mogli tym razem zapewnić wykonawcom honorariów za występy, bowiem nie sprzedawano na nie biletów. Szantymeni chętnie zgłaszali jednak swój udział, nie wyobrażając sobie, by mogło ich zabraknąć na takim jubileuszu. Organizatorzy zorganizowali natomiast zrzutkę (szczegóły na stronie: shanties.pl). Pieniądze z niej mają wesprzeć wykonawców.
- Można wpłacać datki dowolnej wysokości, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie tegorocznego festiwalu. Tym samym darczyńcy przyczynią się też do zorganizowania przyszłorocznego 41. Festiwalu Shanties - informuje dyr. Krzysztof Bobrowicz.
Przypomnijmy, że Shanties to coroczny festiwal muzyki żeglarskiej i morskiej odbywający się w Krakowie, najważniejsza impreza tego typu w Polsce i jedna z większych na świecie (w ostatnich latach, każdego roku w koncertach w krakowskich halach i salach uczestniczyło ok. 10 tys. widzów). Od 1996 r. impreza odbywa się pod nazwą Międzynarodowy Festiwal Piosenki Żeglarskiej „Shanties”. Jej organizatorem jest, od 1993 r., Krakowska Fundacja Żeglarstwa Sportu i Turystyki „Hals”.
Pierwszy festiwal miał miejsce w 1981 r. i był inicjatywą Młodzieżowego Klubu Morskiego „Szkwał”, działającego przy Centrum Młodzieży im. Henryka Jordana. Odbył się w dniach 23 – 25 października, w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Mikołajskiej. Uczestniczyło w nim około dwudziestu wykonawców i stu widzów. Wraz z rosnącym zainteresowaniem, od 1984 r. miejscem koncertów festiwalu stał się klub Rotunda (z czasem zaczęły się one odbywać także w halach TS „Wisła” i KS „Korona”). Wtedy też wprowadzono trzy kategorie konkursowe – szanta klasyczna, piosenka autorska, interpretacji współczesna piosenki żeglarskiej.
Charakter międzynarodowy „Shanties” zyskało trzy lata później, pojawili się wykonawcy: m.in. z Wielkiej Brytanii (m.in. Stan Hugill), Holandii i Szwecji. Od 1991 roku każda edycja festiwalu ma swój motyw przewodni (np. Wielkie Odkrycia Geograficzne XV wieku, Bitwy Morskie, Wielkie Żaglowce).
Program Shanties 2021
- - 25 lutego (czwartek) „W PORTOWEJ TAWERNIE”, godz. 18; wystąpią m. in.: Marta Kania, Andrzej Korycki i Dominika Żukowska, Waldemar Mieczkowski Band, Jerzy Porębski, Marek Szurawski, Arek Wlizło, Witek Zamojski.
- - 26 lutego (piątek) „BEZKRES OCEANU”, godz. 18; wystąpią m. in.: Cztery Refy, Flash Creep, Jan i Klan, Mechanicy Shanty, North Wind, Orkiestra Samanta, Stara Kuźnia, Roman Tkaczyk, Trzecia Miłość, Zejman i Garkumpel, Znienacka Project, Pyrates.
- - 27 lutego (sobota) „W PORCIE, NA KEI”, część 1 koncertu godz. 12 (dla dzieci) - wystąpi zespół Klang; część 2 koncertu, godz. 17 - wystąpią m. in.: Banana Boat, Dair, Klang, Jakub Paluszkiewicz, Qftry, Ryczące Dwudziestki, Stary Szmugler, Marta Śliwa, The Nierobbers oraz Slogmåkane, Groms Plass, Lodja, Greenland Whalefishers.
- - 28 lutego (niedziela) „NA POKŁADACH ŻAGLOWCÓW” - część 1 koncertu godz. 12 (dla dzieci), wystąpi zespół Zejman i Garkumpel; część 2 koncertu, godz. 14 - szanty klasyczne „SAMOTNA FREGATA” w wykonaniu Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”, część 3 koncertu, godz. 17 - wystąpią m. in.: Atlantyda, EKT Gdynia, Formacja, Mietek Folk, Perły i Łotry, Sąsiedzi, Trzy Majtki, Grzegorz Tyszkiewicz, Własny Port.
- Moda ślubna w latach 90. W takich sukniach kobiety wychodziły za mąż
- Kto nie może wziąć ślubu kościelnego? Oto przypadki, gdy ksiądz odmówi narzeczonym
- Tylko prawdziwe maseczki, przyłbice na Grunwald MEMY
- Kraków bogaty i biedny. Ranking krakowskich dzielnic według dochodów mieszkańców
- Nowa lista leków refundowanych. Najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych
- Zobaczcie, jak kiedyś wyglądały Dolne Młyny
