Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Satelita z Akademii Górniczo-Hutniczej zabierze w kosmos zdjęcia internautów

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Studenci z zespołu KRAKsat
Studenci z zespołu KRAKsat KRAKsat
Akademia Górniczo-Hutnicza rozpoczęła zbiórkę fotografii, które w kwietniu polecą w kosmos na pokładzie satelity KRAKsat zaprojektowanego i zbudowanego przez studentów największej małopolskiej uczelni technicznej.

Wewnątrz satelity KRAKsat zostanie umieszczona niewielka karta pamięci z zapisanymi zdjęciami chętnych internautów. Aby fotografia zdobyła „bilet” na podróż w kosmos trzeba spełnić trzy warunku: wykonać zdjęcie z motywem kosmicznym, umieścić je na Facebooku, Instagramie lub Twitterze oraz dodać hasztagi #LECEWKOSMOS i #KRAKSAT. Zainteresowani autorzy fotografii, którzy nie korzystają z mediów społecznościowych, mogą zgłosić się do udziału w akcji także za pomocą formularza na stronie projektu www.lecewkosmos.pl. Zbiórka zdjęć potrwa do 16 stycznia.

Ważący niecałe 1,5 kg satelita KRAKsat zostanie wystrzelony przy użyciu rakiety Antares 230 na niską orbitę okołoziemską, a następnie na pokładzie statku Cygnus trafi prosto do rąk astronautów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W kolejnej fazie projektu urządzenie zostanie wypuszczone w otwartą przestrzeń kosmiczną.

Głównym zadaniem KRAKsata jest zbadanie, jak w kosmosie zachowa się ferrofluid, czyli ciekły magnes. Twórcy projektu chcą przetestować pomysł użycia tej substancji jako ciekłego koła zamachowego pozwalającego zmniejszyć prędkość obrotową satelity. Wyhamowanie obrotów powstających przy uwolnieniu go z rakiety lub stacji kosmicznej może przeciwdziałać uszkodzeniom aparatury badawczej na pokładach próbników kosmicznych. Aby potwierdzić działanie takiego rozwiązania, konstruktorzy przy braku grawitacji wprowadzą ferrofluid w ruch wirowy w przeciwnym kierunku niż obracający się satelita. Jeśli eksperyment się powiedzie – ciecz zmieni prędkość obrotową satelity. Można powiedzieć, że orbiter dzięki temu zwolni lub przestanie się obracać.

Pierwszy krakowski satelita przeprowadzi także inne pomiary: temperatury, pola magnetycznego, natężenia światła. W tym czasie będzie musiał sprostać ekstremalnym warunkom panującym w jonosferze, takim jak duża amplituda temperatur (od −170°C do 110°C), niskie ciśnienie, mikrograwitacja, zjonizowane gazy. Po roku ciągłych pomiarów i eksperymentów, próbnik wytraci prędkość i spłonie w atmosferze.

KRAKsat to projekt realizowany przez studentów AGH i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jest jednym z pierwszych w Polsce satelitów typu Cubesat i pierwszy na świecie, który do sterowania orientacją będzie wykorzystywać ciecz magnetyczną.

Kraków. Studenci AGH uczcili święto górników. Ulicami miasta...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Kraków. Satelita z Akademii Górniczo-Hutniczej zabierze w kosmos zdjęcia internautów - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska