https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Satelita stworzony przez studentów AGH w Krakowie, najmniejszy zbudowany w Polsce - leci na orbitę z misją

Małgorzata Mrowiec
Opracowanie:
Najmniejszy polski satelita HYPE, zbudowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, we wtorek (14 stycznia) wieczorem zostanie wyniesiony na w ramach misji Falcon 9 Transporter-12. Jak przekazała krakowska uczelnia, jego wystrzelenie nastąpi z Centrum Kosmicznego Vandenberg w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

HYPE został opracowany przez studentów AGH działających w ramach Koła Naukowego SatLab AGH we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Jest satelitą standardu PocketQube, o wymiarach 5 x 5 x 5 cm.

Polski satelita zostanie wyniesiony na orbitę na wysokość 525 km, gdzie rozpocznie swoją pionierską misję. Na orbicie docelowej ma się znaleźć w środę.

- W ciągu 5-10 dni HYPE zostanie oddzielony od reszty statku D-Orbit i wyrzucony z kapsuły w przestrzeń kosmiczną. Po oddaleniu się od pozostałych satelitów rozpocznie się sekwencja rozłożenia, która będzie polegała na zwolnieniu mechanizmu zabezpieczającego anteny i selfie sticka. Wtedy zaczynamy procedurę nawiązywania komunikacji i uruchomienia podsystemów - informuje Jan Rosa, członek zarządu koła SatLab AGH.

Sprawdzi zanieczyszczenie światłem i degradację lasów

Jak podkreśla krakowska AGH, młodzi inżynierowie opracowali urządzenie o licznych możliwościach technologicznych i edukacyjnych. Posiada ono miniaturowy spektrometr umożliwiający obserwację Ziemi. Pozwoli to na ocenę zanieczyszczenia światłem, pyłami wulkanicznymi, a także obserwację degradacji obszarów leśnych. Wykrywanie emisji gazów i pyłów umożliwi modelowanie wpływu aktywności wulkanicznej na środowisko oraz zdrowie ludzi. Obserwacje degradacji lasów mogą pomóc monitorować wylesianie, a także oceniać skuteczność działań ochronnych. Dane z HYPE mogą zostać wykorzystane w ramach projektów badawczych, posłużyć do nauki metod analizy danych przestrzennych i spektroskopii.

"Dzięki tym badaniom studenci zdobędą bezcenne doświadczenie w projektowaniu oraz realizacji misji kosmicznych" - czytamy w komunikacie uczelni.

Antena do śledzenia satelitów

W ramach misji HYPE wykorzysta także miniaturową kamerę zamontowaną na składanym ramieniu. Kamera będzie skierowana na wyświetlacz satelity, na którym będą pojawiały się grafiki przesłane ze stacji naziemnej. Ten element misji ma na celu promocję polskich osiągnięć technologicznych oraz popularyzację nauki i technologii kosmicznych. Misja HYPE ma być inspiracją dla młodego pokolenia, zachęcać uczniów i studentów do podejmowania wyzwań w dziedzinach nauk ścisłych i technicznych oraz rozwijania pasji związanych z eksploracją kosmosu.

Od końca grudnia na dachu Centrum Technologii Kosmicznych AGH zainstalowana jest antena, która będzie monitorować trajektorię nanosatelity HYPE i umożliwi stałą komunikację z obiektem na orbicie. W przyszłości zapewni kontakt z satelitami, które będą realizowane w ramach kolejnych projektów. 

- Naszym kolejnym projektem jest satelita większego formantu - standardu CubeSat, który będzie miał za zadanie monitorowanie powierzchni Ziemi w wielu częstotliwościach światła oraz testowanie eksperymentalnego modułu komunikacji laserowej. Będzie to pierwszy taki moduł stworzony w Polsce. Zawierać będzie Payload biologiczny, który będzie badał wpływ promieniowania kosmicznego. Projekt ma dostarczać polskim instytucjom danych satelitarnych z kamery hiperspektralnej - przekazał Jan Rosa.

Tu zobaczysz start

Relację na żywo ze startu satelity HYPE można śledzić we wtorek w godzinach wieczornych na kanale na YouTube SpaceX, a dalsze jego losty w mediach społecznościowych KN SatLab AGH.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska