https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze w historii selfie zrobione za pomocą satelity. Jaki związek z tym mają studenci z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie?

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
Satelita HYPE został wyniesiony na orbitę 14 stycznia 2025 roku w ramach misji Falcon 9 Transporter-12. Po kilku dniach opuścił kapsułę i znalazł się w przestrzeni kosmicznej. Umożliwiło to skontaktowanie się z nim, uruchomienie podsystemów i zrobienie pierwszego zdjęcia - było to selfie. Satelitę zbudowali studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w ramach Koła Naukowego SatLab AGH we współpracy z Centrum Technologii Kosmicznych AGH.

"Zdjęcie ma symboliczne znaczenie"

Jak informuje uczelnia: - Podczas pierwszego nawiązania łączności z HYPE, na jego wyświetlaczu pojawiła się grafika przedstawiająca członków Koła Naukowego SatLab AGH, którzy pracowali nad satelitą i całą misją, wraz z prof. Jerzym Lisem, Rektorem AGH, prof. Tadeuszem Uhlem, Dyrektorem Centrum Technologii Kosmicznych AGH oraz prof. Piotrem Kijanką, opiekunem Koła Naukowego SatLab AGH.

- Zdjęcie ma symboliczne znaczenie – pokazuje, że polscy studenci są w pionierski sposób obecni w rozwoju eksploracji kosmosu. Jest też zwieńczeniem ciężkiej pracy zespołu, który przez wiele miesięcy zajmował się realizacją tego ambitnego przedsięwzięcia. Budując najmniejszego polskiego satelitę HYPE, młodzi naukowcy z SatLab AGH uczyli się inżynierii satelitarnej od postaw - podkreśla prof. Jerzy Lis, Rektor AGH.

HYPE wyróżnia rozmiar, selfie-stick z kamerą oraz najmniejszy dostępny komercyjnie spektrometr.

- Selfie-stick o długości 16 cm wykonany jest ze stali sprężynowej, a na końcu posiada aluminiową strukturę, do której zamontowana jest kamera. Zarejestrowany przez nią obraz przetwarzany jest na pokładzie satelity z wykorzystaniem opracowanych przez nas algorytmów. Po wstępnej obróbce, mamy możliwość pobrania zdjęcia za pomocą własnej stacji naziemnej. Wyzwaniem technicznym było dla nas zmieszczenie tak długiego selfie sticka w formacie PocketQube, który ogranicza wymiary satelity do 5x5x5 cm - mniej więcej tyle co standardowa kostka rubika. Udało nam się to dzięki owinięciu wystających elementów wokół satelity i wykorzystaniu specjalnego mechanizmu, który po znalezieniu się HYPE w przestrzeni kosmicznej, pozwolił selfie-stickowi oraz antenom się rozłożyć - mówi Filip Tomczyk, koordynator techniczny projektu.

Co bada spektrometr?

Jednym z ważniejszych elementów ładunku satelity jest spektrometr japońskiej firmy Hamamatsu, najmniejszy dostępny na rynku. Ma wymiary zaledwie 11,5 x 4,0 x 3,1 mm. Bada on światło Słońca odbite od Ziemi lub atmosfery w zakresie spektralnym bliskiej podczerwieni.

Spektrometr umożliwi m.in. monitorowanie stężenia pyłów emitowanych przez wulkany, a co za tym idzie pozwoli przewidywać erupcje oraz modelować ich wpływ na środowisko.

Poza surowymi danymi z urządzenia pomiarowego, niezbędna jest także informacja, o obszarze podlegającym analizie. Miejsce, w które celuje HYPE, może być odtworzone wykorzystując moment wykonania pomiaru oraz położenie kątowe satelity.

Studenci będą analizować wykonane zdjęcia

- Zdjęcia robione przez HYPE w najbliższych miesiącach i dane spektrometryczne będą analizowane przez studentów w Centrum Kontroli Misji za pomocą stacji naziemnej umieszczonej na dachu Centrum Technologii Kosmicznych AGH w Krakowie - informuje uczelnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska