Wśród zaproszonych gości uroczystości byli m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita, kapelan małopolskiej policji ks. Łukasz Michalczewski, a także rodziny ślubujących policjantów.
Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie nadinspektor Michał Ledzion odczytał słowa roty ślubowania, które powtarzali za nim adepci sztuki policyjnej. Następnie każdemu z nich komendant wręczył legitymacje służbowe, natomiast wojewoda Łukasz Kmita - zasady etyki zawodowej. Wspólnie pogratulowali nowo przyjętym funkcjonariuszom wyboru zawodu.
- Podjęliście poważne wyzwanie, składając dzisiaj rotę ślubowania, to jest wyjątkowe wyzwanie i wyjątkowe poświęcenie - zwrócił się do ślubujących funkcjonariuszy nadinsp. Michał Ledzion. - Wasze życie radyklanie się zmieni, od dzisiaj to wy będziecie zobowiązani do tego, aby dbać o bezpieczeństwo naszych współobywateli. Przed wami długa droga, którą poświęćcie na rzetelną naukę, na zdobycie wiedzy. Młodzi policjanci, przed wami długa droga - szkoła Policji, w której będziecie doskonalić swoje doświadczenie zawodowe. Będziecie chronić Ojczyznę i naród z narażeniem życia i zdrowia, a to wyjątkowe zobowiązania - mówił komendant. Rodziny nowych policjantów poprosił o wsparcie w codziennej służbie, tak aby funkcjonariusze mogli "w spokoju wykonywać i realizować swoje pasje zawodowe i prywatne".
- Wyjątkowy dzień w życiu każdego policjanta to ślubowanie. Słowa: "Strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia" to wyjątkowe zobowiązanie, a zarazem drogowskaz w dalszej, codziennej pracy. Niech zakładany mundur napełnia was dumą z wykonywanej służby na rzecz Ojczyzny i obywateli. Gratulując decyzji wstąpienia w szeregi małopolskiej Policji, życzę satysfakcji z dokonanego wyboru ścieżki zawodowej oraz wszelkiej pomyślności - mówił z kolei wojewoda małopolski Łukasz Kmita.
Na zakończenie uroczystości głos zabrał kapelan małopolskiej Policji ks. Łukasz Michalczewski, który życzył wszystkim, by ten rok upłynął w spokoju i stabilizacji. Wspomniał też swój ostatni pobyt w Rzymie i to, jak jest tam postrzegany garnizon małopolski.
- Podczas ostatniej wizyty w Rzymie usłyszałem od komendanta tamtejszej policji, że Rzymianie lubią podróżować do Krakowa, ponieważ czują się tutaj bezpiecznie. Ta dobra opinia o małopolskiej Policji, świadczy o waszej sumiennej i odpowiedzialnej służbie. - mówił ks. Michalczewski. - Gratuluję Wam wyboru i będę Was wspierać duchowo całym sercem - zapewnił.
Teraz przed nowo przyjętymi policjantami przeszkolenie, po którym rozpoczną służbę w jednostkach małopolskiego garnizonu Policji.
- Cztery osoby będą służyć w Komendzie Wojewódzkiej Policji.
- Komenda Miejska Policji w Krakowie zyska 12 nowych funkcjonariuszy.
- Trzech policjantów trafi do Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.
Zasilone zostaną także szeregi komend powiatowych:
- Komenda Powiatowa Policji w Krakowie zyska 14 policjantów.
- Do Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie trafi trzech funkcjonariuszy.
- Komenda Powiatowa w Oświęcimiu i Komenda Powiatowa w Myślenicach zyska po dwóch policjantów.
- Do Komendy Powiatowej Policji w Bochni, Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach, Komendy Powiatowej Policji w Limanowej, Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce i do Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu zostanie przydzielony jeden policjant.
W ubiegłym roku małopolski garnizon Policji zasiliło 391 nowych funkcjonariuszy. W 2021 roku wstąpiło do Małopolskiej Policji 410 funkcjonariuszy. Obecnie w garnizonie małopolskim zatrudnionych jest 7891 funkcjonariuszy.
Co zrobić z żywą choinką po świętach?
