https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Speckomisja skontroluje decyzje urzędników i wydatki. Mieszkańcy przedstawili listę problemów [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Rozpoczęła prace Komisja o najdłuższej nazwie - ds. Zbadania Zmian w Związku z Realizacją Organizacji Ruchu w Strefach Płatnego Parkowania, Projektu Mobilny Kraków oraz Polityki Transportowej dla Miasta Krakowa.

Do tej pory było duże zamieszanie związane z wyborem przewodniczącego speckomisji parkingowej. Mieszkańcy, którzy wnioskowali o jej powołanie byli przeciwny, aby na jej czele stanął radny z prezydenckiego klubu Łukasz Wantuch. Ostatecznie przewodniczącym został radny PO Wojciech Wojtowicz.

Na poniedziałkowym posiedzeniu komisji (14 maja) jej przedstawiciele omawiali czym zamierzają się zajmować. Padła też propozycja, aby prace komisji trwały nie do końca czerwca, jak wcześniej planowano, a do końca września, by był czas na omówienie wszystkich problemów. Radny Włodzimierz Pietrus (PiS) złożył też propozycję, by komisja zbierała się również podczas wakacji.

Na posiedzenie komisji przyszła grupa mieszkańców z Komitetu „Nic o nas bez nas”. To na wniosek jego przedstawicieli komisja została powołana. Przypomnijmy, że komitet przygotował obywatelski projekt uchwały ws. utworzenia komisji. Następnie Kancelaria Rady Miasta pozytywnie zweryfikowała około 6,8 tys. zebranych przez komitet podpisów za powołaniem komisji i w efekcie została utworzona przez Radę Miasta.

- Z jednej strony, jako mieszkańcy chcemy wskazać, że nieprawidłowości miały miejsce, a z drugiej strony - zależy nam na wypracowaniu systemowych rozwiązań na przyszłość, aby nie dochodziło do - naszym zdaniem - nieuzasadnionego wydatkowania publicznych pieniędzy – mówiła Agnieszka Gilarska z Komitetu „Nic o nas bez nas”.

Mieszkańcy oczekują, by radni skontrolowali czy zmiany wprowadzane w zeszłym roku przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu były zgodne z prawem. Chodzi m.in. o likwidację ok. 2,9 tys. miejsc postojowych w strefie płatnego parkowania, wyznaczania poziomego oznakowania strefy w zabytkowej części Krakowa. Mieszkańcy liczą także na sprawdzenie, jak były zawierane umowy i wydawane pieniądze w ramach wprowadzanych zmian w organizacji ruchu. Komitet „Nic o nas bez nas” wnioskuje też o to, by sprawdzono dokumentację związaną z projektem dotyczącym pomalowania na zielono części placu Nowego, sprawdzenie funkcjonowania spółki Miejska Infrastruktura (spółka parkingowa) i informacje o budowie Trasy Łagiewnickiej.

Propozycje prac komisji przedstawił też przewodniczący Wojtowicz. Wśród zgłoszonych przez niego tematów znalazła się również m.in. informacja dotycząca zmian wprowadzonych w strefie parkowania w kontekście zaleceń wojewody małopolskiego. Przypomnijmy, że wojewoda zobowiązał ZIKiT do wyznaczenia przejść dla pieszych na chodnikach w strefie płatnego parkowania o szerokości co najmniej 2 m, a w szczególnych przypadkach – 1,5 m, a także wyznaczenia w strefie 4 proc. miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

O
OioioiO55
Won. Czas na gibale i niech pozmienia tych nieudolnych urzędników
Y
Yola$
Gibała może być. Byle nie zamieniać Jacka na kandydata z partii (Pis, PO)
V
Victoc%
Kontrolować trzeba ale najpilniejsza jest zmiana prezydenta. Inaczej nic się nie zmieni. Liczę na młodego Gibałę
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska