FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście
-
Na chwilę obecną w przypadku parku przy ul. Karmelickiej są tylko pieniądze na częściową wymianę gruntu i posianie tam trawy. To zadanie wybrane w budżecie obywatelskim, w którym uwzględnienie na nie kwotę 2 mln zł i tyle zostało na razie zapisane. A na cały park potrzeba ok. 7 mln zł
- wylicza Piotr Kempf, dyrektor ZZM. - A w takiej atmosferze wśród radnych nie widać chęci do dołożenia na realizację parku. W związku z sytuacją również ze strony prezydenta Krakowa i ZZM trudno oczekiwać, że zrezygnujemy z wyczekiwanych w innych rejonach miasta inwestycji dotyczące parków, żeby zrobić coś co budzi tyle kontrowersji - dodaje.
Kraków. Aktywiści chcą zieleni zamiast betonu w parku przy K...
Przypomnijmy, że budowa parku przy ul. Karmelickiej to jedno ze zwycięskich zadań wybranych przez krakowian w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. ZZM podpisał z firmą Gajda Architektura Krajobrazu umowę na opracowanie projektu budowy parku, który ma być poświęcony twórczości noblistki Wisławy Szymborskiej, nosić jej imię.
Niedawno rozpoczęły się konsultacje społeczne ws. parku przy Karmelickiej i przedstawiono wstępną koncepcję zagospodarowania terenu. Aktywiści zaczęli zarzucać urzędnikom, że nie uwzględnili propozycji, jakie znalazły się w społecznym projekcie sprzed czterech lat, na którym oparto zgłoszenie do budżetu obywatelskiego.
Aktywiści zarzucają m.in., że przedstawiona w konsultacjach koncepcji zaplanowano za dużo betonu, a za mało zieleni. Aktywiści wyliczają błędy:
- - drzewa mają być umieszczone wyłącznie na obwodzie działki, a na środku przewidziane są tylko niskie nasadzenia i trawnik,
- - zaplanowano betonową sadzawkę i tylko jedną długą, betonową ławkę w parku,
- - od strony ul. Karmelickiej wyznaczono betonowy plac.
Proponowaliśmy park z mnóstwem zieleni, wieloma drzewami, zakamarkami, w których można byłoby w ciszy i spokoju odpocząć na ławce, a proponuje się betonową patelnię
- komentuje Natalia Nazim, która zgłosiła do budżetu obywatelskiego projekt budowy parku przy ul. Karmelickiej.
Dyrektor Piotr Kempf odpowiada: - W parku 80 procent powierzchni to zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania będzie zieleń, 20 procent to utwardzenia - między innymi alejki więc trudno mówić tu o betonowym parku.
Kraków. Budowa Trasy Łagiewnickiej idzie szybko do przodu. K...
W ZZM zaznaczają również, że przy opracowywaniu projektu parku przy Karmelickiej trzeba obecnie brać pod uwagę pomysł utworzenia pod nim w przyszłości przystanku metra - stąd m.in. betonowa część od strony ul. Karmelickiej czy też alejka, którą można byłoby rozprowadzać ruch pasażerów wychodzących z podziemnego przystanku. Przypomnijmy, że powstaje studium dla bezkolizyjnego transportu w Krakowie, w tym metra. Przy opracowywaniu tego dokumentu uwzględniono lokalizację dla przystanku przy ul. Karmelickiej.
- Po to teraz prowadzimy konsultacje, by mieszkańcy mogli zgłaszać uwagi do wstępnej koncepcji, która została przedstawiona - zaznacza dyr. Piotr Kempf. - Jeżeli uda się dojść do porozumienia i stworzyć dobrą atmosferę dla inwestycji, to jest szansa na przekonanie radnych, by znaleźli w budżecie dodatkowe pieniądze i jej zakończenie nawet jeszcze w 2021 roku - dodaje.
Uwagi do wstępnej koncepcji parku przy Karmelickiej krakowianie mogą zgłaszać do 14 grudnia.
- Kraków sprzed niemal stu lat na kolorowych zdjęciach!
- Nowy sklep internetowy Magdy Gessler. Ceny zwalają z nóg. Flaczki za 50 złotych!
- Tropiki zaledwie dwie godziny drogi od Krakowa! [ZDJĘCIA]
- Organizator orgii w Brukseli poszukiwany przez policję z Wadowic?
- Mieszkania w Krakowie dla milionerów. Tak można mieszkać!
- Andrzej Duda jednym telefonem załatwił otwarcie stoków
