Chomik europejski, bo o nim mowa, jest na liście gatunków ściśle chronionych, ale jest zagrożony wyginięciem.
Wraz z rozwojem infrastruktury drogowej i zmian w rolnictwie, populacja chomika europejskiego szybko maleje. Chcąc temu zapobiec, naukowcy prowadzą badania, mające na celu ochronę tego malutkiego ssaka, który przez lata był postrzegany jako szkodnik.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie razem z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego realizuje badania, które mają odpowiedzieć na pytanie: Gdzie w Krakowie i na terenie Jurajskich Parków Krajobrazowych, występuje chomik europejski?
W tym celu zespól badawczy pod kierownictwem dr hab. inż. Magdaleny Hędrzak wytrwale przemierza pola w Krakowie i okolicach, w poszukiwaniu tego gryzonia.
Dołącz i Ty do inwentaryzacji chomika europejskiego!
Co wziąć ze sobą na poszukiwania:
- nakrycie głowy (na wypadek upału)
- wygodne, pełne buty (najlepiej co najmniej do wysokości kostki). Stopy mogą być narażone na podrapania na ścierniskach słomy. Mogą być także buty gumowe,
- coś przeciwdeszczowego (na wypadek nieprzewidzianych opadów)
- wodę do picia
Co trzeba wiedzieć?
- Inwentaryzacja prowadzone będzie aż do połowy września 2022 roku, w godzinach porannych lub popołudniowych, by uniknąć najgorętszej części dnia (chyba, że pogoda będzie sprzyjająca).
- Inwentaryzacja trwa kilka godzin dziennie i prowadzona jest na polach, gdzie zostało zebrane zboże (czyli na ścierniskach) z pełnym poszanowaniem dla pracy rolników, którzy są właścicielami pól. Na ścierniskach dobrze widoczne są nory chomików.
Co zrobić, by dołączyć do akcji?
Aby dołączyć - jako wolontariusz - do poszukiwania chomika europejskiego, zapraszamy do zgłoszenia mailem na adres:
Miejsca i godziny zbiórki ogłaszane są na bieżąco w mediach społecznościowych Chomik europejski w Małopolsce i na Podkarpaciu.
Każdy uczestnik po zakończonej inwentaryzacji otrzyma zaświadczenie o wolontariacie, wystawione przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego.
Jest to ciekawa propozycja spędzenia czasu dla osób, które spędzają lato w mieście i które mają zacięcie przyrodnicze. Jest to też okazja do pogłębienia wiedzy i rozwijania pasji przyrodniczych.
- Zanim wieś Zakopane stała się miastem. Tak tu było przed ponad 100 laty!
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Greckie plaże i chorwackie wody na wyciągnięcie ręki. Wakacje 30 minut od Krakowa!
- Będzie nowy wiek emerytalny w Polsce? Takie mogą być emerytury stażowe
- Najmodniejsze sukienki na wesele w 2023 roku. Takie są trendy w tym sezonie
- TOP 15 najlepszych parków rozrywki w Polsce. Tu warto przyjechać! RANKING
Krótki przewodnik po wakacjach kredytowych. Opowiada Tomasz Majer z Vista Finance
