Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Tam kręcono sceny do filmu "Lista Schindlera". Wkrótce kamieniołom będzie pod ochroną

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Kamieniołom Libana
Kamieniołom Libana Andrzej Banas
Coraz bliżej ustanowienia użytku ekologicznego (jedna z form ochrony przyrody) w kamieniołomie Libana w krakowskim Podgórzu. Niegdyś miejscy urzędnicy planowali tam utworzyć park. Plany spełzły na niczym. Zdaniem społeczników dobrze się stało, ponieważ na terenie kamieniołomu zaobserwowano chronione gatunki roślin oraz zwierząt. - Lepiej, by pozostał dziki - twierdzą.

Prezydent Jacek Majchrowski wydał zarządzenie w sprawie przekazania pod obrady Rady Miasta Krakowa projektu uchwały w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego na terenie kamieniołomu Libana.

Niegdyś był plan, żeby urządzić tam park, jednak miejscy urzędnicy wycofali się z tego pomysłu. Stało się tak w wyniku m.in. apeli mieszkańców oraz społeczników (m.in. z Akcji Ratunkowej dla Krakowa), którzy chcieli, żeby kamieniołom pozostał dziki.

Ochrona

Użytek ekologiczny to nic innego jak po prostu jedna z występujących w Polsce form ochrony przyrody. Ten, który urząd planuje utworzyć w dawnym kamieniołomie wapieni, będzie miał blisko 15 hektarów. Występują tam rzadkie i chronione gatunki zwierząt (m.in. traszka zwyczajna, żaba zielona, zaskroniec zwyczajny i zimorodek) oraz cenne murawy kserotermiczne.

Na terenie użytku ekologicznego zabronione jest m.in. wykonywanie prac ziemnych, które trwale zniekształcają rzeźbę terenu, jak również dokonywanie zmian stosunków wodnych oraz likwidowanie naturalnych zbiorników wodnych. Urzędnicy, którzy będą odpowiedzialni za teren objęty ochroną, będą musieli stale monitorować stan siedlisk przyrodniczych.

O ustanowieniu użytku ekologicznego ostatecznie zdecyduje rada miasta.

Historia

Nazwa kamieniołomu pochodzi od żydowskiego przedsiębiorcy o nazwisku Bernard Liban. Jego firma produkowała kamień fundamentowy i brukowy oraz wapno budowlane i nawozowe. W latach 1928-1941 działała pod nazwą "Krakowskie Wapienniki i Kamieniołomy SA w Krakowie". W październiku 1942 r. przejęli ją okupanci niemieccy i założyli Obóz Karny Służby Budowlanej, znany pod potoczną nazwą Liban, a więźniowie tego obozu pracowali w kamieniołomie.

Kamieniołom funkcjonował również po II wojnie światowej. Ostatecznie zamknięto go w 1986 r. W 1993 roku na jego terenie realizowano sceny do filmu "Lista Schindlera".

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska