https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Stolica Małopolski doceniona za jakość opieki szpitalnej

Iwona Krzywda
Dobry wynik Krakowa to zasługa m.in. Szpitala Uniwersyteckiego
Dobry wynik Krakowa to zasługa m.in. Szpitala Uniwersyteckiego Andrzej Banas / Polska Press
Kraków jest jedynym polskim miastem, która znalazło się w złotej setce najlepszych szpitalnych metropolii świata.

WIDEO: Barometr Bartusia. Przedsiębiorcom będzie łatwiej i lżej – zapewnia Marek Niedużak, wiceminister przedsiębiorczości

Ranking stu najlepszych miast pod względem opieki szpitalnej przygotowała brytyjska firma Medbelle, która zajmuje się dostarczaniem technologii medycznych. Zestawienie powstało na podstawie analizy danych pochodzących z baz krajowych i światowych, podzielonych na trzy kategorie: infrastruktura, jakość opieki i dostęp do potrzebnej pomocy medycznej. Twórcy rankingu sprawdzali m.in. jaką liczbą łóżek dysponują placówki funkcjonujące na terenie danej metropolii, jak wielu medyków dba o zdrowie pacjentów i jaki jest poziom edukacji kolejnych członków białego personelu.

Na czele złotej setki najlepszych miast szpitalnych znalazło się japońskie Tokio, któremu eksperci przyznali maksymalną liczbę stu możliwych do zdobycia punktów. Na podium trafił także amerykański Boston, który do lidera stracił zaledwie 0,4 punktu oraz Londyn z wynikiem 98,96 punktów.

Jedynym polskim miastem uwzględnionym w rankingu okazał się Kraków, który z wynikiem 52,3 zajął 98. miejsce. Stolica Małopolski to także najwyżej sklasyfikowany w zestawieniu przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz niej do złotej setki załapała się jeszcze Praga, którą umieszczoną na 99. pozycji.

Za co doceniono Kraków? Spośród cząstkowych rankingów Medbelle, oceniających infrastrukturę, dostęp do pomocy, jakość opieki oraz szkolenie białego personelu i uniwersytety medyczne, małopolskie miasto najlepiej wypadło w tym ostatnim, gdzie sklasyfikowane je na 87. miejscu. To zasługa Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego (który od lat jest uważany za najlepszą polską szkołę wyższą odpowiadającą za kształcenie lekarzy czy pielęgniarek) i należącego do niego Szpitala Uniwersyteckiego.

- Chcielibyśmy, żeby to badanie rzuciło nowe światło na znaczenie infrastruktury opieki zdrowotnej, poprzez przyjrzenie się edukacji medyków, deficytowi chirurgów i pielęgniarek czy dostępowi do pomocy. Bez tych elementów miasto nie może bowiem zaoferować wszystkim mieszkańcom opieki, jakiej potrzebują - komentuje Daniel Kolb, dyrektor zarządzający firmy Medbelle. - Każde miasto wymienione w rankingu znajduje się w światowej czołówce, mamy jednak nadzieję, że nasze badanie będzie również podpowiedzią, co jeszcze można ulepszyć - dodaje.

Biorąc pod uwagę szczegółowe kryteria oceniane przez autorów raportu, Kraków całkiem nieźle wypadł na tle konkurencji pod względem szpitalnych łóżek oraz liczby chirurgów. Wysokie oceny zgarnął również za stosunkowo niewielkie średnie dopłaty do zdrowia z budżetów domowych i niskie koszty popularnych leków.

Za piętę achillesową - co nie jest niespodzianką - uznano dostęp do opieki, zadowolenie z niej i skuteczność leczenia nowotworów. Pod względem efektów walki z rakiem stolica Małopolski zajęła dopiero 99. miejsce, uzyskując tylko 25 z możliwych 100 punktów. Niżej został oceniony jedynie Dubaj, który otrzymał 12 oczek.

Taki wynik nie może dziwić, bo onkologia to słabość całego polskiego systemu opieki zdrowotnej. Niska skuteczność leczenia nowotworów jest efektem późnego wykrywania choroby i ograniczonych możliwości terapii. Z najnowszego Onko­indexu tworzonego przez Fundację Onkologiczną Alivia wynika, że w naszym kraju refundowanych jest jedynie 53 proc. leków, po które sięgają onkolodzy w Europie, a rocznie nawet 30 tys. zgonów spowodowanych rakiem można byłoby uniknąć, gdyby zapewnić chorym leczenie zgodne z aktualną wiedzą medyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
31 października, 17:11, Sokular:

Mamy dobrych lekarzy a opieka nad pacjentami nie koreluje z finansowaniem.Wypasiony uniwersytecki dużo gorzej traktuje pacjenta niż ubogi sp.z o o Rydygiera,w którym empatia i kompetencje są wzorcowe.

Z doświadczenia na okulistyce na Kopernika. Szpital Uniwersytecki to fatalna opieka oraz niski poziom wiedzy lekarzy. Jaskrę, którą mama zatrzymuje od kilkunastu lat rozpoznawali przez tydzień na oddziale "leczenia jaskry !!!". Przez tydzień mama zajmowała bezczynnie łóżko jak w hotelu i nikt się nią nie zajął. Po tygodniu pani doktor stwierdziła, że "to chyba nie jest jaskra". W klinice na Sienkiewicza powiedzieli, że to jest wręcz podręcznikowy przykład jaskry. Szpital Rydygiera posiada specjalistów, którym chce się pracować.

S
Sokular

Mamy dobrych lekarzy a opieka nad pacjentami nie koreluje z finansowaniem.Wypasiony uniwersytecki dużo gorzej traktuje pacjenta niż ubogi sp.z o o Rydygiera,w którym empatia i kompetencje są wzorcowe.

c
ciekawa

Które miejsce zajmiemy pod względem oczekiwania na pilne przyjęcie do specjalisty!

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska