Nowy rezonans magnetyczny zapewni pacjentom dostęp do nowoczesnej technologii, a medykom narzędzie, które pomoże w szybszym i dokładniejszym postawieniu diagnozy.
- To ważny krok w kierunku jeszcze lepszej diagnostyki i opieki nad naszymi pacjentami. To inwestycja, na którą czekaliśmy wiele lat, i dzięki determinacji oraz wsparciu Gminy Miejskiej Kraków, dziś staje się ona rzeczywistością. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przełomowego projektu – mówi Lech Kucharski, dyrektor szpitala.
Zaawansowana diagnostyka dorosłych i dzieci
Lek. Dobrochna Szczecińska- Brzegowy, kierownik Pracowni Diagnostyki Obrazowej, podkreśla, że najnowszej klasy rezonans pozwala na wszechstronną, pełną, zaawansowaną diagnostykę dorosłych i dzieci.
- Dzięki unikatowej technologii będzie możliwość przebadania każdego pacjenta w dowolnym zakresie i co najważniejsze na swobodnym oddechu ( bez konieczności wstrzymywania oddechu). Ponadto nowy aparat jest cichy, wręcz bezgłośny, co ma szczególne znaczenie przy badaniu głowy – zaznacza szefowa Pracowni Diagnostyki Obrazowej.
Kolejna zaleta nowego sprzętu to szybkość. Dzięki wykorzystaniu technologii sztucznej inteligencji czas badania poszczególnych anatomii może być krótszy nawet o połowę w porównaniu do standardowych systemów. Oznacza to, że w tym samym czasie będzie można zbadać więcej pacjentów.
Warto zaznaczyć, że średnica otworu wynosi 70 cm (starsze rezonanse posiadają otwór o średnicy 60 cm). Większy otwór zapewnia zdecydowanie większy komfort podczas badania, jak również oznacza możliwość skanowania pacjentów z otyłością oraz osób z lękiem lub klaustrofobią.
Druga ważna inwestycja w "Żeromskim"
Pod koniec czerwca br. rozpoczęła się również druga ważna dla szpitala inwestycja - budowa budynku nowej rozdzielni głównej. Jak tłumaczyła nam Anna Górska, rzecznik prasowy szpitala "Żeromskiego": - jest to strategiczne zadanie, gdyż borykamy się z problemem zapewnienia wystarczającej mocy dla bezpiecznego funkcjonowania szpitala - tłumaczyła.
Koszt tej inwestycji to blisko 4 mln zł. Pieniądze również pochodzą z budżetu Miasta Krakowa.
Dotychczasowa rozdzielnia była budowana w latach 70. Teraz potrzeby szpitala zupełnie się zmieniły. Pojawia się coraz więcej sprzętu medycznego, a jego zastosowanie spełnia coraz to nowe funkcje, rośnie również zapotrzebowanie na chłodzenie pomieszczeń.
Nowa rozdzielnia pozwala na bezpieczny montaż nowej aparatury medycznej w pracowni i na oddziałach. Co najważniejsze, była niezbędna, aby szpital mógł uruchomić Pracownię Rezonansu Magnetycznego.