- Szczepienie na krztusiec jest obowiązkowe dla osób niepełnoletnich i powtarzane kilka razy począwszy od drugiego miesiąca życia. Dorosłym jest już tylko zalecane, nawet szczepionym w dzieciństwie i to co 10 lat. Oficjalne dane wskazują, że w Polsce każdego roku rejestruje się 2000–3000 zachorowań na krztusiec. Liczba zachorowań na krztusiec w ostatnich miesiącach wzrosła w całej Polsce. Tylko do połowy października odnotowano ponad 20,5 tys. przypadków. Dla porównania w 2023 roku zachorowało 927 osób, a w 2022 zaledwie 371 - pisze Michał Ciechowski.
Dalej radny miejski powołuje się na opinie ekspertów, według której powyższe dane mogą być niedoszacowane, ponieważ często krztuśca nie diagnozuje się właściwie. Co więcej, pacjenci z uporczywym kaszlem nie zawsze zgłaszają się do lekarza i wybierają domowe sposoby na leczenie.
- Szczepienie w dzieciństwie daje ochronę na 8–10 lat. I warto o tym pamiętać, bo wiele osób w wieku 30–40 lat choruje, nie wspominając o tych w starszym wieku. Dla nich, podobnie jak dla dzieci, choroba bywa niebezpieczna. U seniorów krztusiec jest bardzo groźny, bo nie mają już odporności, a za to mają niestety obciążenia chorobowe - tłumaczy dalej Ciechowski.
Krakowski radny zwrócił się do prezydenta m.in. z prośbą o przedstawienie danych dotyczących zachorowań na krzutsiec w placówkach oświatowych w Krakowie.
- Bardzo proszę Pana Prezydenta o możliwość rozważenia przeprowadzenia kampanii informacyjnej w mieście na temat szczepień oraz zagrożeń wynikających z tej choroby. Zdaję sobie sprawę z trudnej sytuacji finansowej miasta ale mając do dyspozycji stronę internetową miasta, gazetę oraz możliwość wykorzystania rad dzielnic można kampanię informacyjną przeprowadzić po kosztach - podsumowuje Ciechowski.
Kampanie informacyjno-edukacyjne w Krakowie
Maria Klaman, zastępca prezydenta Krakowa wyjaśnia, że według danych pozyskanych od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krakowie wynika, że liczba wykazanych zachorowań na krztusiec w Gminie Miejskiej Kraków w 2024 roku znacznie wzrosła w porównaniu z latami poprzednimi.
- W 2023 r. wykazano 32 zachorowania, natomiast w 2024 roku 1 237 zachorowań (stan na 15 grudnia 2024 r.), co stanowi wzrost o ponad 3 800% w skali roku. We wcześniejszych latach liczba wykazanych zachorowań na krztusiec w Krakowie wynosiła kolejno: w 2020 r. 41 zachorowań, w 2021 r. 15 zachorowań, oraz w 2022 r. 18 zachorowań - wylicza i dodaje, że Gmina Miejska Kraków nie dysponuje odrębnymi danymi na temat zwiększonej liczby zachorowań na krztusiec w placówkach oświatowych.
Wiceprezydent Krakowa tłumaczy, że kampanie informacyjno-edukacyjne są jednym z podstawowych działań podejmowanych przez Miasto w ramach profilaktyki chorób zakaźnych.
- W ostatnich latach przeprowadzono kampanie dotyczące profilaktyki COVID-19, profilaktyki grypy wśród osób po 65. roku życia oraz wśród dzieci, profilaktyki HPV, profilaktyki gruźlicy czy profilaktyki zakażeń meningokokowych. Kampanie są projektowane na podstawie bieżących danych epidemiologicznych. Biorąc pod uwagę nagły wzrost zachorowań na krztusiec, uruchomienie przez Miasto akcji informacyjnej w tym zakresie jest zasadne i będzie realizowane. Na terenie Krakowa w latach 2020-2024 kampanie oraz liczne akcje dotyczące szczepień ochronnych, w tym szczepień przeciwko krztuścowi, prowadziły także inne instytucje, m.in. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie. Akcje te będą kontynuowane - zapewnia Maria Klaman.
Objawy zachorowania na krztusiec
Krztusiec jest ostrą chorobą zakaźną układu oddechowego o charakterze nawracającym, która łatwo szerzy się z osoby na osobę drogą powietrzno-kropelkową poprzez kropelki wytwarzane podczas kaszlu, kichania, mówienia itp.
Objawy (pojawiają się ok. 7-10 dni po zakażeniu) to gorączka, katar i łagodny kaszel stopniowo przekształcający się w kaszel napadowy, który utrzymuje się nawet do 2-4 tygodni. U niemowląt napad kaszlu może zakończyć się całkowitym bezdechem lub drgawkami, złamaniami żeber, dlatego krztusiec opisywany jest jako najbardziej niebezpieczna choroba dla tej grupy wiekowej. U młodzieży i osób dorosłych przebieg zachorowania jest zwykle łagodniejszy, co powoduje, że postawienie prawidłowej diagnozy może być utrudnione.
Szczepienie na krztusiec
Szczepienie na krztusiec jest obowiązkowe dla dzieci i powtarzane kilka razy począwszy od drugiego miesiąca życia. W przypadku dorosłych to szczepienie zalecane - jako szczepienie przypominające co 10 lat. Jest ono w tym przypadku płatne.
Od połowy października br. za darmo mogą szczepić się przeciwko tej chorobie kobiety w ciąży między 27. a 36. tygodniem ciąży. Jeśli ciąża będzie zagrożona przedwczesnym porodem, kobieta będzie mogła się zaszczepić już po 20. tygodniu ciąży – o tym zdecyduje lekarz, który prowadzi ciążę.
- Ta choroba bezpośrednio zagraża dzieciom, które jeszcze nie zostały zaszczepione. Pierwszą dawkę obowiązkowego szczepienia ochronnego dziecko otrzymuje dopiero w 2. miesiącu życia. Tymczasem szczepienie kobiet w ciąży chroni dzieci od chwili narodzin - wyjaśnił decyzję o refundacji resort zdrowia.
