Wraz z końcem roku 2024, platforma do nauki języków obcych Preply przygotowała rankingi ulubionych lokalizacji wśród cyfrowych nomadów z całego świata oraz Europy. W tym drugim wyróżnione zostały aż cztery polskie miasta, a wśród nich najlepszym okazał się Kraków, który uplasował się na 13. miejscu. Kolejnymi polskimi miastami w zestawieniu były: Warszawa (17. miejsce), Lublin (19.) oraz Wrocław (20.).
Kim są cyfrowi nomadzi?
Cyfrowy nomada to osoba, pracująca zdalnie z różnych miejsc na świecie, najczęściej łącząca pracę z podróżowaniem. W swojej pracy wykorzystuje narzędzia elektroniczne oraz nowoczesne technologie. To współczesna wersja pracującego wędrowca, który nie przywiązuje się do danego miejsca, przez większość czasu będąc w podróży.
Cyfrowi nomadzi zazwyczaj szukają miast oferujących niskie koszty życia, różnorodne atrakcje turystyczne, przyjaznych lokalsów znających język angielski, wysoki poziom bezpieczeństwa oraz szybki internet niezbędny do wygodnej aktywności zawodowej w trybie online. Ciekawiło nas, które miejsca są najatrakcyjniejsze pod kątem takiego stylu pracy, stąd nasze zestawienie – komentuje Gina Sole z Preply.
Ranking ulubionych europejskich lokalizacji wśród cyfrowych nomadów 2024
Poniżej przedstawiamy pełne zestawienie 20 ulubionych miast zdaniem cyfrowych nomadów. Ranking otwierają dwa rumuńskie miasta, jednak zwycięzcą pod względem ilości miast w topce jest Portugalia. Według Giny Sole, ma to związek z ładną pogodą, rozwiniętą infrastrukturą coworkingową oraz stosunkowo niskimi kosztami życia.
Timișoara (Rumunia)
Ploeszti (Rumunia)
Peniche (Portugalia)
Portimao (Portugalia)
Coimbra (Portugalia)
Rijeka (Chorwacja)
Lublana (Słowenia)
Aveiro (Portugalia)
Tallinn (Estonia)
Helsinki (Finlandia)
Tbilisi (Gruzja)
Lizbona (Portugalia)
Kraków (Polska)
Monachium (Niemcy)
Warna (Bułgaria)
Kopenhaga (Dania)
Warszawa (Polska)
Aachen (Niemcy)
Lublin (Polska)
- undefined
Ranking ulubionych lokalizacji z całego świata
Jeśli zaś mowa o ulubionych lokalizacjach na całym świecie, w TOP 10 zdecydowanie królują azjatyckie miasta. Na pierwszym miejscu w zestawieniu uplasował się Bangkok. To miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno miłośnicy szalonego życia nocnego, egzotycznej kultury i jedzenia, jak i rozwiniętej technologii. Dużym plusem jest też przyjazne nastawienie mieszkańców wobec obcokrajowców oraz mniejszości.
Drugie miejsce światowej klasyfikacji należy do tajskiego Chiang Mai. Znajduje się tam obecnie jedna z największych społeczności cyfrowych nomadów na świecie. Miasto przyciąga osoby niskimi kosztami życia oraz niezwykłą przyrodą.
Podium zamyka Tokio, uznawane przez nomadów za miasto przyszłości. Oferuje wszystko, czego potrzebują – od szybkiego internetu, przez liczne przestrzenie coworkingowe, po sprawnie działający transport publiczny.
Bangkok (Tajlandia)
Chiang Mai (Tajlandia)
Tokio (Japonia)
Buenos Aires (Argentyna)
Mexico City (Meksyk)
Timișoara (Rumunia)
Kuala Lumpur (Malezja)
Ploeszti (Rumunia)
Asuncion (Paragwaj)
Naha (Japonia)
