Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: studenci AGH zbyt głośno imprezują

Katarzyna Janiszewska
Grille, śpiewy i zabawy odbywają się w miasteczku studenckim do późnej nocy
Grille, śpiewy i zabawy odbywają się w miasteczku studenckim do późnej nocy Tomasz Hołod
Mieszkańcy bloków sąsiadujących z Miasteczkiem Studenckim AGH skarżą się na wieczorny hałas. - Po godz. 22 skupienie się na pracy umysłowej, czy choćby książce jest właściwie niemożliwe - twierdzi Szymon Olszynka.

Czytaj także: Kraków: atak na 25-latka na pętli autobusowej na Azorach. Porachunki pseudokibiców?

- Kluby organizują głośne imprezy do późna i nikt się nie przejmuje, żeby zamknąć drzwi i okna. O północy studenci mają zwyczaj przez 10 minut walić w parapety i wrzeszczeć. Nazywa się to "Janosikiem" - wylicza.

Jego obserwacje potwierdzają sami studenci. - Chciałam mieć pokój od strony ulicy, bo inaczej nie można się skupić wieczorem, nawet przy zamkniętym oknie - mówi jedna ze studentek. - Najgłośniej jest od strony skwerów, na środku miasteczka. Tam odbywają się najhuczniejsze imprezy. Wojciech, student trzeciego roku mieszka w akademiku za Piastowską. - Ale co noc ludzie wracają tędy z imprez, krzyczą, naprawdę to słychać - przyznaje. - Na miasteczku działa ochrona, ale oni nie zajmują się uciszaniem imprezowiczów.

Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej przyznaje, że dyżurni przyjmują zgłoszenia od mieszkańców, skarżących się na zakłócanie spokoju. - Ale niestety nie mamy możliwości podejmowania tam żadnych interwencji - tłumaczy. - Ustawa o szkolnictwie wyższym na to nie pozwala. To teren uczelni, nie mamy prawa tam wejść, więc hałasujący studenci czują się bezkarni. Nawet na oficjalną prośbę rektora, skierowaną do komendanta, nie możemy interweniować .

Bartosz Dembiński, rzecznik prasowy AGH przyznaje, że problem jest. Ale podkreśla, że w ciągu ostatnich lat sytuacja bardzo się poprawiła. - Pewne zachowania wśród młodych ludzi są powszechne, niezależne od akademika, miasta, czy kraju - mówi. - Poza tym miasteczko to teren otwarty, odwiedzają go również studenci innych uczelni. Mamy system monitoringu, zatrudniamy firmę ochroniarską, współpracujemy z policją, wspólnie ze studentami dbamy o czystość. Zwracamy uwagę młodym ludziom, aby nie spożywali alkoholu w miejscach niedozwolonych i że obowiązuje cisza nocna. Nie da się jednak zupełnie wyeliminować pewnego folkloru miasteczka - dodaje.

współpraca K. Wątroba

Kraków: rozpoczęła się**rekrutacja na studia 2011**

Chcesz iść za darmo do Parku Wodnego w Krakowie? **Rozdajemy bilety**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Wszystko o Euro2012 na**www.drogadoeuro2012.pl**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska