Współpraca z tadżyckimi żakami to efekt inicjatywy czwórki studentów Wydziału Energetyki i Paliw krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej: Joanny Maraszek, Anny Ścierskiej, Joanny Dubielewskiej i Huberta Stinii. Najpierw Polacy zorganizowali specjalny kurs online z zakresu odnawialnych źródeł energii, w którym uczestniczyło 20 najzdolniejszych żaków z Tajik Technical University w Duszanbe.
Kolejnym etapem była wizyta studentów AGH w stolicy Tadżykistanu, gdzie wspólnymi siłami powstała lampa solarna. Urządzenie, wraz z dołączonym systemem pomiarowym, będzie namacalnym przykładem działania fotowoltaiki i innowacyjnym narzędziem wykorzystywanym podczas zajęć laboratoryjnych.
- Podczas zajęć najbardziej zachwyciło nas zaangażowanie studentów i chęć pozyskiwania wiedzy, którą się z nimi dzieliliśmy. Tak naprawdę to spotkanie uświadomiło nam, jak wiele możemy osiągnąć, gdy postawimy na współpracę. I tę współpracę zamierzamy kontynuować – mówi pomysłodawczyni projektu Joanna Maraszek. - Najważniejsze w naszym przedsięwzięciu było rozszerzenie perspektywy, z której tadżyccy studenci patrzą na energetykę. I to w 100 proc. się udało – dodaje koordynator warsztatów Hubert Stinia.
Projekt „Tadżykistan” teraz będzie kontynuowany w lokalnych szkołach podstawowych. Wyszkoleni studenci z Tajik Technical University poprowadzą z dziećmi zajęcia z zakresu energii odnawialnej i podstaw inżynierii. Użyją do tego zestawów LEGO Lab, które podarowali im studenci AGH.
ZOBACZ KONIECZNIE:
WIDEO: Poważny program - odc. 23: Doskonały pomysł krakowskiego urzędnika
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto