Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Studenci szukają genetycznych bliźniaków dla pacjentów potrzebujących przeszczepu

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W poniedziałek rozpoczęła się akcja rejestracji na Politechnice Krakowskiej
W poniedziałek rozpoczęła się akcja rejestracji na Politechnice Krakowskiej Politechnika Krakowska
Od poniedziałku (5 grudnia) przez cały tydzień w kilku punktach Politechniki Krakowskiej można dokonać rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego. Akcja trwa w ramach 14. edycji projektu HELPERS’ GENERATION, realizowanego wspólnie przez studentów z całej Polski z Fundacją DKMS. - Dzięki tej współpracy już ponad 140 tys. osób dołączyło do grona potencjalnych dawców szpiku, a ponad tysiąc zostało faktycznym dawcą - oddało cząstkę siebie dla pacjenta potrzebującego przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych - przekazuje Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka PK.

W grudniową edycję akcji na Politechnice Krakowskiej zaangażowanych jest 30 studentów-wolontariuszy. Ich cel to znalezienie tzw. bliźniaków genetycznych dla pacjentów, dla których jedynym ratunkiem są przeszczepy.

- Czekamy przez cały tydzień w kilku punktach uczelni - na kampusach w Czyżynach, w budynkach wydziałów PK przy ulicy Warszawskiej i Podchorążych oraz w klubie studenckim "Kwadrat". Na specjalnie stworzonych stanowiskach można bardzo prosto, w kilka minut dokonać rejestracji. Zapraszamy wszystkich chętnych mieszkańców Krakowa - mówi Dominika Wanat, liderka politechnicznej akcji.

Przed akcją na PK studenccy wolontariusze zostali przeszkoleni przez ekspertów Fundacji DKMS i są przygotowani, by sprawnie przeprowadzić kandydatów na dawców przez proces rejestracji. Może się na nią zdecydować każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, bez znacznej nadwagi, mieszkający na stałe w Polsce.

Po przejściu wstępnego wywiadu medycznego kandydat na dawcę samodzielnie pobiera wymaz z wewnętrznej strony policzka zgodnie z instrukcją wolontariuszy, wypełnia też formularz rejestracyjny z podstawowymi danymi osobowymi. Po przebadaniu materiału genetycznego i wprowadzeniu danych do bazy każdy, kto dokonał rejestracji, otrzymuje jej potwierdzenie w formie e-maila. Późniejszy proces wprowadzania danych do bazy trwa około 3-4 miesięcy. Gdy okaże się, że osoba z bazy dawców ma takie same cechy tkankowe jak pacjent chorujący na nowotwór krwi, może zostać faktycznym dawcą komórek, wykorzystanych do przeszczepu.

- Jak wielki sens mają studenckie akcje pokazują statystyki prowadzone przez Fundację DKMS. Wynika z nich, że od 2013 roku na kampusach uczelni w całej Polsce odbyło się już łącznie 1430 akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku, przeprowadzonych przez studentów w ramach projektu HELPERS’ GENERATION. Dzięki nim baza dawców Fundacji DKMS powiększyła się o 140 098 potencjalnych dawców szpiku, a 1074 osoby, które zarejestrowały się na uczelniach, są już dziś dawcami faktycznymi, którzy dali szansę na życie chorym potrzebującym przeszczepu - podkreślają organizatorzy akcji.

W grudniu tego roku 14. edycja akcji HELPERS’ GENERATION odbywa się na 58 uczelniach w Polsce, w tym ośmiu krakowskich. Rejestracji na Politechnice Krakowskiej można dokonać:
we wtorek (6 grudnia) - na Wydziale Architektury przy ul. Podchorążych w godz. 9-15 oraz po godz. 19 w klubie Kwadrat przy ul. Skarżyńskiego 1
w środę i w czwartek (7-8 grudnia) - na kampusie głównym PK przy ul. Warszawskiej w godz. 9-15
w sobotę (10 grudnia) - w głównym budynku PK przy ul. Warszawskiej 24 w godz. 9-15
w niedzielę (11 grudnia) - na Wydziale Mechanicznym (al. Jana Pawła II 37) w godz. 9-15.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska