Jak informuje Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, dla upamiętnienia rocznicy, a zarazem w ramach treningów i ćwiczeń systemów alarmowania w czwartek o godz. 17.00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy emitowany przez syreny (ciągły dźwięk trwający trzy minuty).
O tej samej porze krakowianie spotkają się przed Bazyliką Mariacka, by minutą ciszy uczcić 75. rocznicę wybuchu powstania. Chwilę później odprawiona zostanie msza św. z udziałem m.in. kombatantów, kompanii reprezentacyjnej Wojska Polskiego, orkiestry wojskowej, pocztów sztandarowych i grup rekonstrukcyjnych.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przejdą ul. Floriańską na plac Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostaną kwiaty i odczytany Apel Pamięci.
Z kolei Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Powstania Warszawskiego przypominają, że nie tylko w stolicy znajdują się groby powstańców 1944 r. I apelują, by się nimi zaopiekować w tym szczególnym okresie.
Akcja nosi nazwę „Pokaż, że pamiętasz”.
IPN prosi Polaków, by zaopiekowali się w swojej okolicy grobami uczestników powstania, nie tylko żołnierzy, ale też osób cywilnych. Dzięki temu ma powstać rejestr grobów powstańców warszawskich. „To często miejsca, o które nie ma już kto dbać. Kto przejmie opiekę nad nimi, jeśli nie my?” - piszą organizatorzy akcji „Pokaż, że pamiętasz”.
Godzinę przed rocznicą godziny W (kryptonim dnia i godziny wybuchu powstania) - o godz. 16 - kombatanci Armii Krajowej zaciągną symboliczną wartę honorową przy kamieniu węgielnym pomnika AK na Bulwarze Czerwieńśkim pod Wawelem. Warta potrwa ok. 25 min, złożone zostaną wieńce, kwiaty i zapalone znicze.
- Stawmy się licznie na wartę honorową przy kamieniu węgielnym pomnika AK, gdzie wmurowana jest ziemia z 40 pobojsk akowskich, w tym również ziemia z Powstania Warszawskiego" - zachęca jeden z kombatantów, dr Janusz Kamocki "Mamut".
Celem warty honorowej kombatantów AK jest m. in. upomnienie się u władz Krakowa o pomnik, który chcą zostawić przyszłym pokoleniom jako testament. "Upomnijmy się wraz z ostatnimi żyjącymi świadkami walki o wolność i niepodległość o pomnik, który chcą zostawić młodemu pokoleniu Polaków w testamencie" - czytamy w apelu byłych żołnierzy AK.
Jak poinformowało krakowskie MPK, w dniu 75. rocznicy Powstania Warszawskiego wszystkie krakowskie tramwaje i autobusy będą przez cały dzień kursować udekorowane biało-czerwonymi flagami. Punktualnie o 17.00 prowadzący tramwaje i autobusy zatrzymają się na chwilę, aby w godzinę „W” na dźwięk syren oddać cześć bohaterom Powstania Warszawskiego.
Dodatkowo w najbliższą niedzielę, 4 sierpnia na Krakowskiej Linii Muzealnej nr 0 będzie kursował warszawski zabytkowy tramwaj typu K. Przypomnijmy, że jest to wagon o numerze 437 wyprodukowany w 1941 roku. Był częścią dużego zamówienia obejmującego 60 tramwajów, które w 1939 roku złożyła Warszawa.
Niestety, wybuch II wojny światowej sprawił, że nie trafiły one do stolicy Polski, tylko zostały wykupione przez berlińskiego przewoźnika. Tam woziły pasażerów do zakończenia wojny. W końcu jednak w 1945 ocalałe tramwaje udało się sprowadzić do Warszawy, gdzie po modernizacji służyły mieszkańcom do połowy lat siedemdziesiątych. Jeden z nich został zakupiony przez krakowskiego przewoźnika w 2017 roku i poddany renowacji.
WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU
- Nie pomogła im nawet Magda Gessler. Oto knajpy, które upadły
- Pol'and'Rock Festival tuż-tuż. A tak wyglądały kiedyś Przystanki Woodstock!
- Tak wyglądał Kraków u schyłku II wojny światowej [GALERIA]
- Tak wyglądają porodówki w naszych szpitalach. Zobacz zdjęcia
- Nie jedz tego! Te produkty zostały wycofane przez GIS
- Jak odpoczywają piłkarze Wisły? [PRYWATNE ZDJĘCIA]
