FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek
Przypomnijmy, że dawny szkieletor stan surowy zamknięty osiągnął pod koniec kwietnia. 102,5-metrowy budynek czekają już tylko prace wykończeniowe. Ich elementem są złocenia, które pojawiają się na elewacji budynku. Już pod koniec czerwca tego roku mają się tam wprowadzać jego użytkownicy.
- Prace elewacyjne wieży zostały zakończone. Tym samym wszystkie pięć budynków osiągnęło stan surowy zamknięty. Krakowianie mogą już podziwiać główny budynek w pełnej okazałości, ponieważ z najwyższych kondygnacji zniknęły ostatnie zabezpieczenia przeciwwiatrowe. Mamy wielką nadzieję, że obiekt na trwałe wpisze się w panoramę naszego miasta i będzie lubiany przez jego mieszkańców - mówiła nam pod koniec kwietnia Magdalena Zielińska-Warszawa z zarządu krakowskiej firmy GD&K, współudziałowca inwestycji.
Jak wtedy zapowiadała, do połowy maja mają się zakończyć prace na piazzy, wraz z urządzeniem zieleni. Stan epidemii w związku z COVID-19 nie wpłynął na negatywnie na tempo prac.
Kraków. Przełomowa chwila w historii szkieletora. Wieżowiec ...
Przypomnijmy, że zgodnie z umową z miastem wieżowiec w stanie surowym miał być gotowy do końca ubiegłego roku. Przedstawiciele miasta przeprowadzili kontrolę i nie wykluczyli, że za opóźnienia może być kara finansowa, ale gmina może też od niej odstąpić. Inwestor tłumaczy, że nie udało się zrobić wymaganych prac na czas z powodu pogody, głównie silnego wiatru. Później doszły utrudnienia związane z koronawirusem. Prace przedłużyły się więc o ponad trzy miesiące.
Biurowiec Unity Tower ma 102,5 m wysokości. Na jego szczycie powstanie dwupoziomowa restauracja z punktem widokowym. Na tej kondygnacji na ścianach umieszczono więc specjalne przeszklenia. Na dwóch podziemnych kondygnacjach będzie 400 miejsc parkingowych. Wieżowiec powstaje w ramach kompleksu budynków - Unity Centre. Gotowe są już towarzyszące wieży niższe budynki: dwa biurowce, hotel i apartamentowiec, które postawiono przed wieżowcem od strony ul. Lubomirskiego. W nich pozostały już jedynie prace wykończeniowe.
Kraków. Tak zmieniał się szkieletor. Od rudery do biurowca! ...
Punkty usługowe, w tym gastronomiczne, mogą znaleźć się w lokalach na parterowych kondygnacjach czterech mniejszych budynków. Z każdego z obiektów kompleksu będzie się wychodzić na wspólny plac, z którego będzie można przejść do ronda Mogilskiego.
Budowa wieżowca przy rondzie Mogilskim rozpoczęła się w 1975 r. Po czterech latach inwestycja została jednak zatrzymana ze względów ekonomicznych. Zmieniali się właściciele budynku, powstawały kolejne pomysły na jego zagospodarowanie, ale nie udawało się ich zrealizować, jakby wisiała nad nim klątwa, zaczął być nazywany szkieletorem. Dokończenie budowy wieżowca rozpoczęło się wiosną 2016 r.
