https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szkoła Podstawowa nr 123 im. J. Bema istnieje już 50 lat

Andrzej Wiśniewski
W piątek, 11 maja, Szkoła Podstawowa nr 123 im. J. Bema obchodziła 50-lecie. Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej. Później w szkole odbyły się oficjalne uroczystości. - 50 lat to niewiele w porównaniu z wielowiekową historią miasta Krakowa, lecz pół wieku dla szkoły na niewielkim osiedlu oznacza tak jak dla człowieka osiągnięcie dojrzałości i zdobycie wielu doświadczeń - mówiła w swoim przemówieniu mgr Marta Chrupczalska, dyrektor placówki.

W uroczystościach uczestniczyli byli absolwenci szkoły i przedstawiciele miasta. - Naszymi najważniejszymi osiągnięciami są wszystkie, nawet najmniejsze sukcesy naszych uczniów - mówiła podczas obchodów dyrektor placówki, Marta Chrupczalska, która swoją rolę pełni od 2002 roku.

Kilka słów o szkole

Szkoła Podstawowa nr 123 działa od 14.09.1968 roku. Patronem szkoły jest generał Józef Bem - bohater narodowy Polski i Węgier.

Od 2005r. placówka uczestniczy w europejskich projektach międzyszkolnych.

W ramach programu Socrates – Comenius w latach 2005 - 2008 wraz ze szkołami z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Polski, Rumunii, Włoch i Wielkiej Brytanii wzięła udział w projekcie My, Dzieci Europy, Obywatele Europy. Projekt koordynowała szkoła francuska. Przez trzy lata wspólnych działań uczniowie omawiali problemy nurtujące kraje europejskie, a dotyczące poszanowania praw dzieci i obywateli.

Od tego roku szkolnego w ramach programu Erasmus+ placówka bierze też udział w projekcie Szkoła europejska kształtująca nowego obywatela, który koordynują Włosi. W projekcie biorą udział szkoły z Chorwacji, Hiszpanii oraz po dwie z Włoch i Francji. Głównym założeniem tego projektu jest kształtowanie postawy otwartej na współpracę przy równoczesnym poszanowaniu własnej odrębności kulturowej, obyczajowej i językowej.

Uczniowie wraz z nauczycielami biorą udział w międzynarodowych spotkaniach, a wspólna zabawa i praca daje możliwość lepszego poznania się. Podczas spotkań roboczych odbywających się w różnych krajach dzieci przebywają w domach rówieśników. Owocuje to zawiązaniem się wielu przyjaźni oraz pozbyciem uprzedzeń oraz stereotypów.

W szkole od dwudziestu lat pod kierunkiem pani mgr Wioletty Antosiewicz działa Teatrzyk „Raz, Dwa, Trzy”, który odnosi wiele sukcesów podczas konkursów międzyszkolnych.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska