https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Szpital Specjalistyczny im. S. Żeromskiego będzie miał nowe ogrody

Iwona Krzywda
Archiwum szpitala
Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego opracowali koncepcję rewitalizacji i zagospodarowania terenów zielonych wokół krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego. Prace nad nowymi ogrodami mają ruszyć za półtora roku. W efekcie wokół lecznicy pojawią się rabaty, kwitnące krzewy, ozdobne trawy, łąki kwietne oraz specjalne strefy terapii, relaksu i zabaw z dziećmi.

Przestrzeń zielona wokół „Żeromskiego” zajmuje ponad 13 hektarów. Obecnie jest jednak zaniedbana, brakuje ławeczek, lamp czy alejek spacerowych. Zdaniem prof. Piotra Murasa z Katedry Dendrologii I Architektury Obrazu Uniwersytetu Rolniczego tereny te mają jednak duży potencjał, który można wykorzystać, by stworzyć estetyczne, a przede wszystkim funkcjonalne i reprezentacyjne miejsca, z których chętnie będą korzystać pacjenci i ich rodziny.

-  Ogród stanie się lekarstwem na wszelkie choroby – przekonuje prof. Muras. Wtóruje mu dr Magdalena Nawrotek, promotor prac dyplomowych studentów UR. – W naszych koncepcjach staraliśmy się przekazać myśl, jak ważna jest rola zieleni w życiu człowieka, w tym również jej wpływ na ludzi chorych, starszych, a przede wszystkim na osoby przechodzące okres rekonwalescencji – podkreśla dr Nawrotek.

Koncepcje bajkowych ogrodów dla Żeromskiego powstały w oparciu o podpisaną w 2016 r. umowę  pomiędzy Uniwersytetem Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie a szpitalem im. Żeromskiego. W  Katedrze Dendrologii i Architektury Krajobrazu pod opieką promotorów dr. hab. inż. Piotra Murasa, dr inż. Magdaleny Kulig i dr inż. Magdaleny Nawrotek wykonano inżynierskie i magisterskie prace dyplomowe polegające na szczegółowej inwentaryzacji dendrologicznej i ocenie stanu terenów zielonych. Opracowano także  projekty ich zagospodarowania oraz rewitalizacji, tak, by zapewnić pacjentom kontakt z przyrodą. Warto zaznaczyć, że wykonane koncepcje nie obciążyły budżetu szpitala i wykonano je w ramach prac dyplomowych oraz prac naukowo-badawczych promotorów.

- Dla nas to nieoceniona pomoc - mówi dr n. med. Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. – Mamy spójną koncepcję zagospodarowania zieleni, która oddaje walory tego miejsca. Teren ten został w pełni wykorzystany, a istniejące strefy funkcjonalne nabrały nowego znaczenia Oczywiście, wykorzystamy wszystkie pomysły i sądzę, że jeszcze nie jeden raz spotkamy się z autorami, aby omówić szczegóły i nie popełnić błędów przy realizacji ich idei  – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Prace w ogrodach „Żeromskiego” mają ruszyć zaraz po zakończeniu wielkiej modernizacji placówki. Aktualnie w lecznicy trwa przebudowa oddziału dermatologicznego i obserwacyjno-zakaźnego oraz budynku administracyjnego, a w planach są prace w kolejnych obiektach szpitalnych.

- Najpierw musimy uporać się z remontami, ale w ciągu roku – półtora, mam nadzieję, że będziemy gotowi do rewitalizacji zieleni, zwłaszcza że mamy zabezpieczone pieniądze na ten cel – zapewnia dyr. Friediger.

Wielkie inwestycje w małopolskich szpitalach. Zobacz, jak zm...

WIDEO: ZAKAZ WSTĘPU - Wieża Kontroli Ruchu Lotniczego Kraków Airport

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-06-04T19:24:53 02:00, Gość:

Żeromskiego szpital jest bardzo dobry , jedzcie tam .

nigdy na sor do sz.u. i tej ord.z. - jest k ... zbrodniarzem

G
Gość
Żeromskiego szpital jest bardzo dobry , jedzcie tam .
G
Gość
2019-05-30T22:36:57 02:00, Gość:

Super - chorzy będą szybciej wracać do zdrowia ,a nie tak jak na rydygierze z parku prawie nie zostało nic nie licząc parkujących aut budowlańców w trakcie budowania bunkra.

To prawda. Parku przy Rydygierze strasznie żal. Nieprzemyślane te inwestycje. Najpierw piękne świerki poszły pod topór przy budowie Ametystu - teraz masakra z drugiej strony. A można było po postu budując Ametyst, wybudować kilku piętrowy budynek, który pomieściłby to wszystko co potrzeba i nie niszczyć zieleni z drugiej strony. Jako pacjentka, jak i odwiedzająca - uwielbiałam ten kawałek spokojnej, choć lekko zaniedbanej zieleni. Nawet tylko wyglądając przez szpitalne okna przyjemnie było zawiesić tam oko. A teraz... szkoda mówić.

G
Gość
No i super. Żal patrzeć na to co teraz jest za szpitalem
G
Gość
Super - chorzy będą szybciej wracać do zdrowia ,a nie tak jak na rydygierze z parku prawie nie zostało nic nie licząc parkujących aut budowlańców w trakcie budowania bunkra.

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska