Urządzenie jest wykorzystywane do oceny drożności nosa, nosogardła, gardła dolnego oraz przedsionka krtani. Innowacyjny aparat pozwala na przeprowadzanie diagnostyki również podczas snu farmakologicznego. Dla lekarzy to duże ułatwienie, szczególnie w przypadku podejrzenia nowotworu, kiedy klasyczny ogląd lusterkiem nie jest wystarczający i wiąże się z dużym ryzykiem błędu.
- Badanie fiberoskopem jest bardzo istotne przy diagnozie nowotworów nabłonkowych, raka krtani czy nosogardzieli, ze względu na ich szczególne umiejscowienie – tłumaczy prof. dr hab. n. med. Paweł Stręk, zastępca kierownika Oddziału Klinicznego Otolaryngologii SU.
Co ważne, diagnostyka przy użyciu takiego aparatu jest bezbolesna dla pacjenta, nieinwazyjna i nie przerywa ciągłości tkanek.
Nowe urządzenie zostało zakupione z funduszy unijnych, jakie Szpital Uniwersytecki otrzymał w ramach projektu „Profilaktyka nowotworów głowy i szyi na rzecz aktywności zawodowej”. Dzięki niemu krakowska lecznica wzbogaciła się również o dostosowany do badania fiberoskopem stół szpitalny, którego konstrukcja umożliwia łatwe odgięcie głowy chorego.
ZOBACZ KONIECZNIE: