https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Różowy październik. Weź zdrowie piersi w swoje ręce. Poradnik małopolskiego NFZ

Redakcja
Podstawa profilaktyki raka piersi to także regularne samobadanie, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu.
Podstawa profilaktyki raka piersi to także regularne samobadanie, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu. Fot. Freepik.com
Październik to miesiąc świadomości raka piersi. Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje program profilaktyki tego nowotworu. Od początku roku w Małopolsce skorzystało z niego 77,1 tys. kobiet – o pół tysiąca więcej niż w całym 2023 r.

Spis treści

Rak piersi niezmiennie pozostaje najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród Małopolanek. Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w 2021 r. na nowotwór złośliwy zachorowało ponad 7,3 tys. mieszkanek naszego regionu. W niemal co czwartym przypadku był to rak piersi.

Skorzystaj z mammografii

Szansą, by nie przegapić zmian rozwijających się w piersiach, jest regularna mammografia.
– Październik to miesiąc świadomości raka piersi i świetny moment, by o wadze badań mówić jeszcze głośniej niż zwykle. Od listopada ubiegłego roku grupa kobiet, które mogą korzystać z programu profilaktyki raka piersi, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jest szersza. Każdy z nas z pewnością ma więc w swoim otoczeniu kobietę – mamę, babcię, siostrę, przyjaciółkę, którą może zachęcić, by skorzystała z tej możliwości i upewniła się, że jest zdrowa – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Program profilaktyki raka piersi jest przeznaczony dla kobiet w wieku 45-74 lata. W ramach niego mogą one raz na dwa lata wykonać badanie mammograficzne. Bezpłatnie, bez skierowania, bez kolejek. Wystarczy zgłosić się do jednej z 33 pracowni stacjonarnych w regionie albo do mobilnego gabinetu – mammobusu.

Mammobus - wygodnie, bez kolejek

Mammobusy docierają przede wszystkim do mniejszych miejscowości i wsi, by mieszkające tam kobiety mogły kontrolować swoje piersi bez konieczności dalekich podróży. Diagnostyka na ich pokładzie nie różni się jakością od tej wykonywanej w stacjonarnej pracowni.
Tylko w październiku mammobusy wyjadą na drogi Małopolski 97 razy i dotrą do miejscowości w 21. różnych powiatach – m.in. do Radgoszczy, Żegociny i Mędrzechowa. Aktualny harmonogram ich postojów można znaleźć na stronie internetowej małopolskiego NFZ www.nfz-krakow.pl w zakładce „Profilaktyka z NFZ”.

Mammografia - tak wygląda badanie

Mammografię wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie przy użyciu czułych błon rentgenowskich. Uzyskane obrazy dla każdego sutka są następnie analizowane przez specjalistę - lekarza radiologa. Jeśli badanie wykaże nieprawidłowości, pacjentka jest kierowana na pogłębioną diagnostykę. Może ona obejmować poradę lekarską, mammografię uzupełniającą, USG piersi czy biopsję.

One już się badały

Dane małopolskiego NFZ pokazują, że od początku roku w naszym województwie z programu profilaktyki raka piersi skorzystało 77,1 tys. kobiet. 39,4 tys. z nich zbadało się w pracowniach stacjonarnych, 37,7 tys. w mammobusach.
Grupa pań, które w pierwszych dziewięciu miesiącach tego roku zgłosiły się na profilaktyczną mammografię, jest o pół tysiąca większa niż tych przebadanych w całym 2023 roku. To efekt m.in. wydłużenia listy placówek diagnostycznych i decyzji o rozszerzeniu kryteriów wiekowych programu. Wśród 77,1 tys. Małopolanek, które skontrolowały swoje pierwsi w tym roku, 30 tys. to panie w wieku 45-49 i 70-74, które mogą korzystać z takiej formy profilaktyki od listopada 2023 r.

Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym, mogą również wykonać bezpłatne badanie piersi (mammografię lub USG) na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekolog, onkolog) we wskazanym przez niego miejscu.

Podstawa profilaktyki raka piersi to także regularne samobadanie, które każda kobieta powinna wykonywać raz w miesiącu. Podpowiedzi, jak robić to prawidłowo, można znaleźć w poradniku pacjenta NFZ na stronie www.nfz.gov.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska