Dlaczego szczepienia przeciw HPV są zalecane nastolatkom?
Szczepionki przeciw HPV są zalecane dziewczętom i chłopcom. Wiek nastoletni, do 14 lat, jest najlepszy do szczepienia i najczęściej stosowany w powszechnych programach szczepień przeciw HPV. Szczepienie w wieku nastoletnim pozwala wyprzedzić czas, w którym może dojść do zakażenia HPV. Schemat szczepienia obejmuje wtedy mniejszą liczbę dawek (2 a nie 3) szczepionki, co oznacza mniej wkłuć i mniej stresu z tym związanego.
Jakie są korzyści ze szczepienia przeciw HPV dziewcząt i chłopców?
Szczepionki chronią przed zakażeniem HPV, a więc zapobiegają chorobom nowotworowym związanym z HPV oraz konsekwencjom, jakie mogą wynikać z faktu rozwoju nowotworu. Szczepienie to inwestycja w zdrowie. Efekty działania szczepionki są widoczne dopiero po latach.
Czy można wyleczyć zakażenie HPV?
Nie znamy leku przeciwwirusowego, który doprowadza do pozbycia się HPV z organizmu, a tym samym zapobiega chorobom, które może wywołać wirus. Istnieje natomiast sposób na uniknięcie zakażenia, jest nim szczepienie przeciw HPV.
Czy można wyleczyć choroby wywołane przez HPV?
Można wyleczyć stany przedrakowe związane z zakażeniem HPV, pod warunkiem wczesnego ich rozpoznania. Natomiast leczenie raka szyjki macicy i innych chorób nowotworowych wywołanych przez HPV, nie zawsze jest skuteczne, co grozi dalszym rozwojem choroby i/lub powstaniem przerzutów. Zaawansowany rak to zagrożenie życia.
Jak są zbudowane szczepionki przeciw HPV?
Szczepionki przeciw HPV opracowano z wykorzystaniem zaawansowanych technologii rekombinacji DNA. Zawierają cząstki wirusopodobne – fragmenty osłonki białkowej wirusa, bez wirusowego materiału genetycznego.
Czy może dojść do zakażenia HPV po szczepieniu?
W składzie szczepionek przeciw HPV nie ma wirusa zdolnego do namnażania się i zakażania, a jedynie cząstki wirusopodobne. Nie istnieje więc ryzyko zakażenia.
Czy szczepionki przeciw HPV są bezpieczne?
Tak. Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Na świecie od ponad 15 lat podano ich już kilkaset milionów dawek. Bezpieczeństwo szczepionek przeciw HPV jest dokładnie monitorowane od 2006 roku, kiedy wprowadzono na rynek pierwszy taki preparat. Dowody naukowe potwierdzają ich bezpieczeństwo, a badań jest tak dużo, że można wręcz powiedzieć, że szczepionki przeciw HPV należą do najwnikliwiej przebadanych.
Jakie ryzyko jest związane ze szczepieniem przeciw HPV?
Po szczepieniu przeciw HPV, podobnie jak po każdym innym szczepieniu, podaniu leku, a nawet suplementu diety, mogą wystąpić działania niepożądane. Mają charakter przemijający, krótkotrwały (ustępują po 1-2 dniach) i dotyczą zwykle reakcji w miejscu wkłucia (ból, zaczerwienienie, obrzęk) oraz reakcji o charakterze ogólnym – uczucie zmęczenia, bóle głowy, bóle mięśni, ból brzucha, nudności, wymioty. Ciężkie działania niepożądane występują niezwykle rzadko, pod postacią ciężkiej reakcji alergicznej (reakcji anafilaktycznej).
Czy po szczepieniu przeciw HPV mogą wystąpić odległe w czasie działania niepożądane?
Obawy o odległe w czasie skutki działania szczepionek przeciw HPV są nieuzasadnione. Na świecie zaszczepiono setki milionów nastolatek/nastolatków i nie występują u nich oddalone w czasie działania niepożądane. Z wyników badań nad bezpieczeństwem różnych rodzajów szczepionek wiemy, że działania niepożądane, jeżeli występują, dotyczą bliskiego czasu po szczepieniu.
Odpowiedzi pochodzą z serwisu szczepienia.pzh.gov.pl, redakcja MOW NFZ
