https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Trzeba ratować Kopiec Kościuszki. Proponowana częściowa rozbiórka, usypanie na nowo i elastyczne siatki

Małgorzata Mrowiec
Kopiec Kościuszki przechyla się w stronę południową i osuwa. Zaproponowana metoda jego remontu zakłada m.in. rozbiórkę około jednej trzeciej, usypanie tej partii kopca na nowo, obłożenie całego obiektu siatkami wypełnionymi tłuczniem i humusem, odpowiednio kotwionymi, obsypanie ziemią i obsianie trawą. Według wstępnych szacunków takie ratowanie kopca będzie kosztować 15-20 mln zł i potrwa dwa sezony.

WIDEO: Krótki wywiad

Miejski konserwator zabytków o zaopiniowanie tej metody remontu zwrócił się do Wojewódzkiej Rady Ochrony Zabytków przy małopolskiej konserwator. Członkowie Rady zapoznali się z projektami w czwartek. Przychylili się do tego, że należy bezwzględnie zająć się kopcem, bo inaczej zwyczajnie się zsunie. Na posiedzeniu pojawiły się jednak zarazem sugestie, by jeszcze na wszelki wypadek skonsultować proponowaną technologię np. ze specjalistami z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Tego nie ma żadne inne miasto, czyli w czym Kraków jest zupe...

Autorzy rozwiązania chcą w przypadku tego zabytku sięgnąć po metodę, którą stosuje się do zabezpieczania skarp przy autostradach czy drogach alpejskich: zastosować siatki przestrzenne 3D, elastyczne, wypełnione tłuczniem i humusem, wprowadzić kilkunastometrowe kotwy (obecnie zastosowane na kopcu mają po 6 metrów). Siatki mają zostać pokryte ziemią, którą następnie obsiewa się trawą. Remont będzie się też wiązał z rozbiórką górnej około jednej trzeciej kopca i wykonaniem z innego materiału.

- Jeżeli zmieniamy technologie, wprowadzamy nowe materiały w jakąkolwiek zabytkową substancję, to właściwie zawsze potem powoduje negatywne konsekwencje dla obiektu - mówi wojewódzka konserwator zabytków Monika Bogdanowska, komentując, że proponowana metoda budzi kontrowersje. Ale zaznacza zarazem, że remont jest konieczny, a jest szansa, iż dzięki niemu zostanie przywrócona pierwotna forma kopca. - Jest nadzieja, że po tych pracach kopiec zyska właściwą sylwetę, zostanie wysmuklony, nie będzie kopą ziemi. Po drugie – że powstrzymamy procesy związane z jego obsuwaniem, ponieważ zostały wykonane specjalne modele, które ilustrują, gdzie konkretnie jest problem i gdzie musimy zadziałać, żeby ten proces powstrzymać - przekazała małopolska konserwator.

Zakres ingerencji w kopiec ma nie być większy niż dotychczas. Zostaną usunięte elementy, które zostały wprowadzone jako wtórne, m.in. pokrywająca go membrana, która - jak się okazało - utrudnia odparowywanie wody z tego wyjątkowego zabytku, również rury oraz betonowe koryta odwodnieniowe. Rozbiórka i usypanie od nowa będzie dotyczyła samego stożka, najwyższych 9 metrów kopca, które nie są oryginalne, tylko zostały podczas ostatniego remontu utworzone z nowego materiału.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

- Badania geologiczne i prowadzony monitoring pokazały, że przy ostatnim remoncie kopiec został przeciążony, bo jego sam czubek, ta 9-metrowa warstwa, została zrobiona ze zbyt ciężkiego materiału. Trzeba tę część uformować na nowo z materiału lżejszego - tłumaczy dyrektor biura Komitetu Kopca Kościuszki Leszek Cierpiałowski.

Projekt ponadto zakłada remont ścieżek oraz wykonanie skutecznej i trwałej instalacji odwadniającej wraz z drenażem, modernizację instalacji elektrycznej wraz z instalacją oświetlenia, co poprawi iluminację kopca, a także wykonanie instalacji nawadniającej, która zapewni odpowiednie warunki na powierzchniach silnie nasłonecznionych.

Weekendowy spacer po Krakowie. Kopiec Kościuszki [ZDJĘCIA]

Inwestorem przedsięwzięcia jest Komitet Kopca Kościuszki. Gdy uzyska stosowne zgody, będzie starać się o pieniądze na remont, aplikować o fundusze europejskie. Według wstępnych szacunków koszt modernizacji to 15-20 mln zł.

Komentarze 11

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

byle do piątku , nachlany rmf , na fazie też innego typu , z tak kuriozalnie aroganckimi wypowiedziami , jak kpina z Suwałk , inne ,

G
Gość
25 stycznia, 07:23, Gość:

Już chłopcy z AGH raz ratowali ten kopiec. Efekt widać.

We wszystkich sprawach na opinie tzw,,fachowców,, z AGH, ten brukowiec notorycznie się powołuje

k
khg
25 stycznia, 00:23, grzeg:

RATOWAĆ! RATOWAĆ ZA WSZELKĄ CENĘ!

Ratować , choćby za miliardy na ochronę powietrza

piszą pewnie z tej firmy ,które dano zarobić miliony

t
thr

Ile razy kopiec był już remontowany i ile milionów wydano na ten cel .

Czyżby znów jakaś firma zdobyła kontrakt życia ?

Może by tak zrobili ten remont ze względów patriotycznych a nie za pieniądze podatników ?

G
Gość

Już chłopcy z AGH raz ratowali ten kopiec. Efekt widać.

K
Krecik

Kiedyś tam ludzie w patriotycznym zrywie wzięli taczki i z ziemi która była obok wznieśli kopiec. Bez badań, modeli 3D i symulacji. Tylko na ile jest to teraz cenny zabytek, a na ile historyczna bryła? Bo jeśli to pierwsze, to trzeba by historyczną ziemię na pierwotne miejsce taczkami przewieźć. Jeśli to drugie, to nowoczesnymi metodami trzeba tę bryłę odtworzyć - buldożerami nasyp uformować, wzmocnić nowoczesnymi geowłókninami, albo z żelbetonu odlać, czy na drukarce 3D printnąć z zielonego plastiku i właściwie zakotwiczyć.

Ot dylemat!

g
grzeg

RATOWAĆ! RATOWAĆ ZA WSZELKĄ CENĘ!

l
lla

Zdaje się, że starzenie się i zużywanie budowli zabytkowych przysparza niejakiego niepokoju dzielnej PT konserwatorce. Czy to Kopiec Kościuszki (1820), czy Most Grzegórzecki (1863), czy co tam jeszcze. Sed fugit interea, fugit irreparabile tempus. Czas nie nagli tylko w przypadku ochrony obiektów archeo, dla nich można zostawić rozkopane miasto na (excusez le mot) seru mater.

G
Gość

Jak zwykle w Krakowie - prowizorka i pozorne oszczędności po to, żeby w sumie wydać więcej. Ale na nikomu niepotrzebne igrzyska to kasa zawsze się znajdzie.

g
gfchv

Wszystko przez to że przy poprzedniej odbudowie jakiś mądrala zadecydował, że wzmocni się tylko pół kopca. Dlatego teraz druga połowa się sypie.

Z
Za nasze podatki PIS żyje

Ile już byłnaprawiany remontowany usprawnianiu odwadniany Kopiec Kościuszki?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska