Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Ulica Grzegórzecka przejdzie rewolucję. Zmienić ma się plac przy Hali Targowej [WIZUALIZACJE]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Ulicę Grzegórzecką i targowisko przy Hali Targowej czekają ogromne zmiany. Ma się tam pojawić zieleń.
Ulicę Grzegórzecką i targowisko przy Hali Targowej czekają ogromne zmiany. Ma się tam pojawić zieleń. ZZM Kraków
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przygotował koncepcję zazielenienia ul. Grzegórzeckiej. Planuje się też nowe zagospodarowanie targowiska przy Hali Targowej i organizację ruchu w tym rejonie.

- Mamy zielone Planty na ul. Dietla i również taki zielony teren pośrodku ul. Daszyńskiego. Stąd powstała koncepcja stworzenia podobnej zielonej przestrzeni na ul. Grzegórzeckiej - od wiaduktu kolejowego do ul. Daszyńskiego - wyjaśnia Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Przypomina, że przy przebudowywanym wiadukcie kolejowym na ul. Grzegórzeckiej powstanie przystanek kolejowy, który w znacznym stopniu przejmie obsługę pasażerów dojeżdżających do centrum, wysiadających obecnie na Dworcu Głównym.

- Musimy mieć to na uwadze. Dlatego przygotowywane są plany związane z nową organizacją ruchu w tym rejonie, zagospodarowania obszaru targowiska oraz wprowadzenia na tym terenie zieleni, o co zabiegali mieszkańcy, którzy zwracali uwagę, że zlikwidowano zieleń na wyburzonym tam nasypie kolejowym i oczekują czegoś w zamian - mówi dyr. Piotr Kempf.

"Zielony" dach nad targowiskiem na Grzegórzkach

Inspiracją dla nowej wizji była Stara Wisła - po zasypaniu koryta w jej miejsce powstały Planty Dietlowskie oraz ul. Daszyńskiego. - Plac Grzegórzecki byłby brakującym, zielonym łącznikiem pomiędzy tymi terenami. W projekcie zastosowano elementy wodne tworzące miejsca wypoczynku - wyjaśnia Piotr Kempf.

Zaakcentowany zostałby też przebieg Starej Wisły za pomocą rysunku w nawierzchni.

W ramach inwestycji przebudowany zostałby m.in. przystanek tramwajowy przy ul. Grzegórzeckiej, który będzie jednym z głównym elementów nowego węzła przesiadkowego w tym rejonie z zielenią i rozwiązaniami projektowymi przystosowującymi to miejsce do zmian klimatu (m.in. zielone dachy, wykorzystywanie wód opadowych - wiaty przystankowe w formie "lejków" gromadzących deszczówkę oraz ogrody deszczowe, zwiększenie zacienienia, biogrupy miejskie).

Plan jest też taki, by istniejący targ warzywny przy Hali Targowej został przykryty zielonym dachem. Takie rozwiązanie ma pozwolić na "podwójne" wykorzystanie przestrzeni - na poziomie 0 nadal będzie funkcjonował targ warzywny, dach natomiast będzie pełnił funkcję dodatkowego zielonego placu miejskiego.

Trwa budowa nowych mostów kolejowych na Wiśle

Kraków. Budują nowe mosty kolejowe na Wiśle, wyburzają filar...

Ulica Grzegórzecka jednokierunkowa dla samochodów?

Na przygotowanych w ZZM wizualizacjach dotyczących zmian na ul. Grzegórzeckiej można dostrzec, że w związku z rozbudową przystanku tramwajowego zmieniłaby się tam organizacja ruchu i samochody jeździłyby po jednym pasie w jednym kierunku - do centrum. W urzędzie poinformowano nas, że szczegóły rozwiązań komunikacyjnych dla tego rejonu zostaną przedstawione na konferencji zaplanowanej na środę 9 grudnia.

- Powinien być przygotowany plan zmian organizacji ruchu i okolicznej infrastruktury tak, by tysiące pasażerów, którzy będą wysiadać z pociągów na Grzegórzkach, mogły bezpiecznie przejść pieszo do centrum, albo przesiąść się na tramwaj lub miejski rower - zwraca uwagę Łukasz Maślona z klubu Kraków dla Mieszkańców.

Paweł Hałat, prezes stowarzyszenia Przestrzeń-Ludzie-Miasto, przekonywał, że należy wziąć pod uwagę, iż większość osób wysiadających na przystanku Grzegórzki będzie iść w stronę Rynku Głównego, a więc ul. Wielopole. Dawał więc pod rozwagę, czy ta ulica nie powinna zmienić swojego charakteru i zamienić się np. w woonerf, czyli przyjazną przestrzeń miejską, łączącą różne funkcje, na której pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści (przejazdy dla samochodów i parkowanie są utrzymane, ale mogą być dostępne tylko dla wyznaczonych grup - np. mieszkańców ulicy).

Planują zagospodarowanie pod estakadami, mieszkańcy oczekują zieleni

Przypomnijmy, że w centrum Krakowa trwają prace związane z dobudową dodatkowej pary torów dla szybkiej kolei aglomeracyjnej. Inwestycję realizuje PKP Polskie Linie Kolejowej. W jej ramach wyburzono nasyp kolejowy na odcinku od ul. Kopernika i Miodowej. Powstają tam właśnie estakady, po których mają jeździć pociągi. Przebudowywany jest też zabytkowy wiadukt nad ul. Grzegórzecką. Powstający przystanek Grzegórzki ma być zlokalizowany na wysokości Hali Targowej, tuż obok wiaduktu.

Roboty budowlane prowadzone są w ramach prac na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy-Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej. To zadanie obejmuje też m.in. budowę estakad kolejowych w centrum miasta (pomiędzy ul. Kopernika i Miodową), a także nowych mostów nad Wisłą. Termin zakończenia całego przedsięwzięcia wyznaczono na koniec 2021 r.

Pod estakadami kolejowymi (między ulicami Kopernika i Miodową, w miejscu dawnych nasypów) otwarła się nowa przestrzeń o powierzchni ponad 21 tys. mkw, która połączy Grzegórzki ze Starym Miastem i Kazimierzem. - Zagospodarowanie tego terenu zostanie wypracowane na podstawie działań zespołu zadaniowego, który powołały PKP Polskie Linie Kolejowe. Szczegóły będziemy poznawać w najbliższych miesiącach - informuje Piotr Hamarnik z PKP PLK.

Podczas konsultacji społecznych dotyczących zagospodarowania przestrzeni pod estakadami mieszkańcy wskazywali głównie, że chcą tam zieleni, funkcji sportowych, miejsc do wypoczynku i rekreacji.

Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy - Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” o wartości przeszło 1 mld zł jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

FLESZ - Parki kieszonkowe. Nowość w mieście

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska