Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Upamiętnili 40. rocznicę rejestracji NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność” [ZDJĘCIA]

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Małopolska Rada Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność” zorganizowała w Krakowie wojewódzkie uroczystości upamiętniające 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, której przewodniczył ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.
Małopolska Rada Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność” zorganizowała w Krakowie wojewódzkie uroczystości upamiętniające 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, której przewodniczył ks. Kardynał Stanisław Dziwisz. Urząd Wojewódzki w Krakowie
Małopolska Rada Wojewódzka NSZZ RI „Solidarność” zorganizowała w Krakowie wojewódzkie uroczystości upamiętniające 40. rocznicę rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność”. Uroczystości rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II, której przewodniczył ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.

FLESZ - Alarm dla klimatu

od 16 lat

– Wspominając dzisiaj założycieli tego ruchu i pierwszych jego członków, dziękujemy tym, którzy żyją za podjęty wówczas trud wolności, a tych, którzy odeszli już do Pana, polecamy Jego zbawczemu miłosierdziu. Liturgia zwraca naszą uwagę także na teraźniejszość Solidarności Rolników Indywidualnych w Małopolsce. Jest to okazja do rachunku sumienia i przeproszenia Boga, za to wszystko, co nie wyszło i nie wychodzi w działalności związku - mówił ks. kardynał Dziwisz. - W duchu odpowiedzialności za jutro Solidarności Rolników Indywidualnych polecajmy w dzisiejszej Eucharystii Opatrzności Bożej, za przyczyną Królowej Polski, przyszłość tej organizacji, prośmy o mądrość jej przywódców i zaangażowanie członków. Prośmy także dobrego Boga, by pozostała wierna swojej chrześcijańskiej tożsamości, by nieustannie czyniła polską ziemię przyjazną Bogu i ludziom, by dewiza chłopów polskich – żywią i bronią! – nadal inspirowała nowe pokolenia młodzieży wiejskiej do dumy narodowej i ofiarnej służby na rzecz Ojczyzny.

Zmiany personalne w małopolskich parafiach. Gdzie pojawi się...

Po mszy świętej nastąpił przemarsz i złożenie kwiatów pod pomnikiem Św. Jana Pawła II. Następnie odbyła się uroczysta Konferencja Rocznicowa w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”. W krótkim przemówieniu historię rolniczej Solidarności przybliżył dr Mateusz Szpytma, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

- To działacze rolniczej „Solidarności” dostarczali żywność dla strajkujących w zakładach pracy, stoczniach i kopalniach oraz kolportowali i tworzyli, w szczególności na wsi, podziemną prasę związkową - powiedział marszałek małopolski Witold Kozłowski. - Dziękujemy, że w tamtych przełomowych chwilach tak mocno zaangażowali się w życie kraju i marząc o wspólnocie ludzi wolnych, nie bacząc na własne bezpieczeństwo, często ryzykując zdrowie i życie, a na pewno spokój prywatności, podjęli działania, które ostatecznie doprowadziły do uwolnienia Polski z jarzma komunizmu - dodał.

Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność Rolników Indywidualnych powstał w wyniku wydarzeń drugiej połowy lat siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to powstawały pierwsze komitety samoobrony chłopskiej, m.in. w Zbroszy Dużej (Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Grójeckiej), Łowisku (Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej) oraz Ostrówku (Komitet Samoobrony Chłopskiej Ziemi Lubelskiej), a później w wyniku porozumień rzeszowsko-ustrzyckich, Zjazdu Zjednoczeniowego w Poznaniu oraz porozumień bydgoskich z kwietnia 1981 r.

12 maja 1981 r. doszło do zarejestrowania związku zawodowego rolników, NSZZ RI „Solidarność”. Umożliwiło to legalne działanie środowiska rolniczego upominającego się o prawa, godność i podmiotowość polskich rolników. Walka o rejestrację i możliwość jawnej działalności, była od początku wspierana przez NSZZ „Solidarność” oraz Kościół Katolicki, a w szczególności przez ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego i ks. biskupa Ignacego Tokarczuka. W okresie stanu wojennego i delegalizacji związku oraz na przestrzeni lat 80. spora część jego działaczy za swoją działalność była prześladowana i represjonowana, a w stanie wojennym internowana w ośrodkach odosobnienia. Represje nie ominęły również ich rodzin, a także gospodarstw.

- Polska – w tym i małopolska – wieś roku 2021, to wieś inna niż ta, z początku lat 80. Ale determinacja i bohaterstwo uczestników tamtych wydarzeń z lat 1980-1981 jest dla nas wszystkich wyzwaniem i zobowiązaniem w pracy na rzecz zrównoważonego, harmonijnego rozwoju polskiej wsi. Przywiązana do tradycji, a jednocześnie nowoczesna i zasobna polska i małopolska wieś to nieodzowny warunek, by rozwijał się cały nasz kraj - podkreślił marszałek Kozłowski.

Uroczystości na zakończenie uświetniły występy zespołów regionalnych z Małopolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska