https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków. Urzędnicy kupili od oszustów komputery z nielegalnym oprogramowaniem

Iwona Krzywda
Sprzęt z nielegalnym oprogramowaniem trafił m.in. do Krakowa
Sprzęt z nielegalnym oprogramowaniem trafił m.in. do Krakowa Andrzej Banas / Polska Press
Krakowski Urząd Miasta kupił komputery z nielegalnym oprogramowaniem od przestępców, którzy w podobny sposób oszukali również inne instytucje w całym kraju.

Na trop trójki biznesmenów zajmujących się sprzedażą sprzętu i nielegalnego oprogramowania komputerowego wpadli funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku. Wygrywali oni przetargi publiczne ogłaszane przez instytucje dzięki zaniżonym cenom i nie informowali swoich klientów, że ich sprzęt jest wyposażony w programy bez licencji. W toku prowadzonego śledztwa udało się ustalić, że przestępcy sprzedali łącznie 3256 zestawów komputerowych zawierających nielegalne oprogramowanie o wartości ponad 9,5 mln zł.

Zatrzymani biznesmeni oszukali w ten sposób 16 różnych instytucji i samorządów. Oprócz krakowskiego magistratu sprzęt z nielegalnym oprogramowaniem trafił również m.in. do Kancelarii Sejmu RP, Uniwersytetu Warmińsko--Mazurskiego w Olsztynie, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Urzędu Miasta w Poznaniu oraz Urzędu Miasta w Tychach.

Wszystkie dostawy sprzętu zamówionego przez te instytucje zostały zrealizowane w latach 2012-2016. Nie wiadomo, ile dokładnie sztuk komputerów trafiło pod Wawel.

Jak ustalili funkcjonariusze CBA, na zestawach komputerowych i komputerach przenośnych dostarczanych w ramach wygranych przetargów, były instalowane systemy operacyjne oraz oprogramowania biurowe znanej marki, które nie pochodziły z legalnej dystrybucji. Wszystko wskazuje na to, że przestępcy podrabiali certyfikaty autentyczności, a klucze potrzebne do ich uruchomienia nielegalnie generowali. Dzięki oszczędnościom na licencjach mogli z kolei zaoferować znacznie bardziej konkurencyjne ceny niż inni dystrybutorzy tego rodzaju urządzeń i w ten sposób wygrywali kolejne publiczne przetargi.

Firmy oszustów mają swoje siedziby na terenie województwa mazowieckiego i lubuskiego. W ramach śledztwa, które toczy się pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, agenci CBA nadal przeszukują pięć różnych miejsc. Złapani biznesmeni usłyszą zarzuty dotyczące m.in. oszustw w celu wyłudzenia zamówień publicznych. Śledczy podkreślają, że sprawa jest w toku i możliwe są kolejne zatrzymania.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

dziennikpolski24.pl

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
a
kto ustalił takie zasady przetargów?
Z
Zty
Chromole, jutro piracę dziesiątkę!
o
olo
A kto konkretnie robił te zakupy i dał się zrobić w konia? Zdaje się, że nie dopełnił swoich obowiązków. A to jest karalne.
S
Smok wawelski
Hahaha.... Kolejny przykład że Majchrowski i jego magistrat to same matoly i pokazali właśnie że tak JEST. HAHAHAHA
MIESZKANCY ZRÓBCIE PORZĄDEK W MAGISTRACIE KRAKOWA DO POZIMU SPRZATACZKI...... SERIO
TO MA BYĆ PROFESOR I PREZYDENT MIASTA KRAKOWA. ALE OBCIACH Z NIMI.....
O
Ola Boga
Jaki pan taki kram...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska