Kraków. Urzędnicy szykują kontrowersyjne zmiany w rozkładach jazdy MPK. Co dalej z linią 14?

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Będą duże zmiany w kursach do Bronowic Wojciech Matusik
Od 25 stycznia wprowadzone mają zostać duże zmiany w rozkładach jazdy krakowskiej komunikacji miejskiej. Pomysły urzędników miejskich budzą wśród pasażerów bardzo duże kontrowersje. Chodzi m.in. o skrócenie trasy popularnego tramwaju numer 14.

WIDEO: Krótki wywiad

W Zarządzie Transportu Publicznego zdecydowali, że od następnego weekendu - na czas trwających dwa tygodnie ferii zimowych - ograniczone mają zostać kursy niektórych tramwajów i autobusów. Zawieszone zostaną kursy m.in. linii 49 i 78. Co więcej Krakowski Szybki Tramwaj, czyli "pięćdziesiątka" z Kurdwanowa do Krowodrzy Górki będzie kursowała tylko co 7,5 minuty (do tej pory w godzinach szczytu komunikacyjnego pojawia się co 5 minut).

- W ferie mniej osób korzysta z komunikacji miejskiej, jest mniejsze zapotrzebowanie, stąd też zmniejszamy liczbę kursów na niektórych liniach - argumentuje Sebastian Kowal z ZTP. Na nasze pytanie o to, czy np. w poprzednie ferie zimowe były robione dokładne badania potwierdzające, że mniej osób korzysta z kursów MPK, dostaliśmy zaskakującą odpowiedź, że... "co do zasady nie robi się pomiarów w ferie, tylko bazuje się na obserwacjach z poprzednich lat".

Na tym jednak nie koniec zmian i kontrowersji. 25 stycznia, gdy rozpoczną się ferie zimowe, ruszy również wymiana szyn i rozjazdów w rejonie Korony w Podgórzu (rejon skrzyżowania ul. Kalwaryjskiej z ul. Legionów Piłsudskiego). Prace te trwać mają do 17 lutego i spowodują kolejne zmiany w rozkładach jazdy. Przez ponad trzy tygodnie tramwaje nie będą kursowały ul. Wadowickiej, Kalwaryjskiej i Limanowskiego. A trzeba pamiętać, że obecnie tramwaje nie jeżdżą też m.in. ul. Krakowską i Stradomską.

I tak od 25 stycznia dodatkowo m.in. zawieszone zostaną kursy linii nr 11, 19, 71, 76. Z kolei np. tramwaj nr 8 będzie kursować zmienionej trasie: „Borek Fałęcki” - ul. Zakopiańska, ul. Brożka, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - ... - „Bronowice Małe”.

Ul. Wadowicką, ul. Kalwaryjską, ul. Limanowskiego i ul. Na Zjeździe - w zamian za tramwaje - kursował będzie (w godzinach szczytu co 7,5 minuty) autobus numer 711. (Szczegóły rozkładów jazdy poniżej).

- W rejonie węzła "Korona" torowisko jest w złym stanie technicznym i wymaga modernizacji. Proszę pamiętać, że obecnie wymieniamy szyny na ul. Krakowskiej, trwają też prace na moście Piłsudskiego. Te nowe, zaplanowane roboty będą dopełnieniem tych już trwających. Dzięki temu docelowo tramwaje na kolejnym odcinku będą poruszać się po dobrym torowisku - argumentował Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Dróg Miasta Krakowa, gdy ogłaszane były szczegóły remontu w Podgórzu.

Największe kontrowersje wśród pasażerów budzi natomiast plan urzędników, by od 25 stycznia, na stałe (!) skrócić trasę popularnej linii numer 14. Nie będzie bowiem dojeżdżać już do Bronowic Małych, tylko zakończy trasę kilka przystanków wcześniej, na pętli Bronowice.

"Przypomnijmy, że dopiero co na ciągu bronowickim zawieszono tramwaj 44, a teraz jeszcze to. Po to pasażerowie bronowiccy rok czekali na przywrócenie tramwajów, by im je teraz zabierać?" - komentują zarządcy popularnej Platformy Komunikacyjnej Krakowa.

Pasażerów z Bronowic Małych oburza to, że stracą jeden z dwóch tramwajów (drugi to linia 4), którym mogli do tej pory dojeżdżać bezpośrednio m.in. w rejon ronda Mogilskiego.

Tymczasem w ZTP twierdzą, że tę zmianę chcą wprowadzić... dla dobra pasażerów. I używają zaskakujących argumentów.

- Z pętli Bronowice Małe odjeżdżają obecnie aż cztery linie dzienne. Zdarzają się niestety przypadki, że dochodzi do blokowania się tramwajów na pętli, bo np. jeden przyjedzie z opóźnieniem i zaburza się cykl odjazdów. Dzięki przeniesieniu linii 14, na pętli Bronowice Małe - mówiąc obrazowo - zrobi się więcej miejsca i odjazdy z niej będą odbywać się sprawniej oraz punktualniej - przekonuje Sebastian Kowal. - Będziemy prowadzić analizy, czy po zlikwidowaniu kursów linii 14 do Bronowic Małych pojawi się konieczność zwiększenia liczby kursów linii 4. Te decyzje dopiero jednak przed nami - dodaje.

W związku z remontem w Podgórzu wprowadzone zostaną następujące zmiany w rozkładach jazdy:

nr 1 - będzie kursować po stałej trasie. Częstotliwość kursowania w dni powszednie pozostanie zmniejszona do 15 minut.

nr 6, 10, 44 - w dalszym ciągu będą zawieszone.

nr 8 - będzie kursować po kolejnej trasie czasowo zmienionej: „Borek Fałęcki” - ul. Zakopiańska, ul. Brożka, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - ... - „Bronowice Małe”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

nr 11, 19, 71, 76 - zostaną zawieszone.

nr 13 - w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie czasowo zmienionej: „Nowy Bieżanów P+R” - ... - ul. Wielicka, ul. Na Zjeździe, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - ... - „Bronowice”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

nr 17 - będzie kursować po trasie czasowo zmienionej: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla, ul. Grzegórzecka - ... - „Dworzec Towarowy”. Częstotliwość i godziny kursowania pozostaną bez zmian.

nr 18 - w dalszym ciągu będzie kursować po obecnej trasie czasowo zmienionej: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Kapelanka, ul. Monte Cassino, ul. Dietla, ul. Starowiślna, ul. Dominikańska - ... - „Krowodrza Górka”. Częstotliwość kursowania w dni powszednie nadal będzie zmniejszona do 15 minut.

nr 52 - będzie kursować po stałej trasie. Częstotliwość kursowania w dni powszednie nadal będzie zmniejszona do 7,5 minuty przez cały dzień.

nr 70 - zastępcza linia tramwajowa nadal będzie kursować po obecnej trasie: „Pleszów” - ul. Igołomska, ul. Ptaszyckiego, al. Jana Pawła II, ul. Mogilska, ul. Lubicz, ul. Westerplatte, ul. Dominikańska, ul. Franciszkańska, ul. Zwierzyniecka, ul. Kościuszki - „Salwator”. Częstotliwość kursowania pozostanie bez zmian.

nr 72 - nowa linia czasowa kursująca po trasie:
od 25 do 28 stycznia: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Zakopiańska - „Borek Fałęcki”
od 29 stycznia: „Czerwone Maki P+R” - ul. Grota-Roweckiego, ul. Brożka, ul. Wadowicka - „Rzemieślnicza”
Linia będzie kursować we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością jak linia nr 11. Przystanek początkowy „Rzemieślnicza” będzie zlokalizowany na ul. Rzemieślniczej przed skrzyżowaniem z ul. Wadowicką.

nr 74 - nowa linia czasowa kursująca po trasie: „Wzgórza Krzesławickie” - ul. Kocmyrzowska, ul. Bieńczycka, al. Pokoju, ul. Grzegórzecka, ul. Dietla, ul. Starowiślna, ul. Na Zjeździe, ul. Wielicka, ul. Nowosądecka - „Kurdwanów P+R”. Linia będzie kursować tylko w dni powszednie w godz. ok. 6.00-20.00 z częstotliwością co 15 minut.

nr 77 - nowa linia czasowa kursująca po trasie: „Dworzec Towarowy” - tunel tramwajowy, al. Powstania Warszawskiego, ul. Grzegórzecka, ul. Starowiślna, ul. Na Zjeździe, ul. Wielicka, estakada tramwajowa, ul. Lipska - „Mały Płaszów P+R”. Linia będzie kursować we wszystkie dni tygodnia z częstotliwością jak linia nr 19.

nr 78 - zostanie zawieszona na okres ferii zimowych. Więcej na ten temat tutaj.

nr 79 - nowa linia czasowa kursująca po trasie: „Borek Fałęcki” - ul. Zakopiańska, ul. Wadowicka - „Rzemieślnicza”. Linia będzie kursować od środy, 29 stycznia tylko w dni powszednie w godz. ok. 6.00-19.00 z częstotliwością co 15 minut. Przystanek początkowy „Rzemieślnicza” będzie zlokalizowany na ul. Rzemieślniczej przed skrzyżowaniem z ul. Wadowicką.

Zastępcza linia autobusowa:

nr 711 - zastępcza linia autobusowa kursująca po trasie: „Łagiewniki” - ul. Wadowicka, ul. Kalwaryjska, ul. Limanowskiego, ul. Na Zjeździe - „Plac Bohaterów Getta”. Linia będzie kursować w dni powszednie w godzinach szczytu co 7,5 minuty, poza szczytem i w dni wolne co 10 minut (w niedzielę do godz. 8.00 co 15 minut).

Czytaj także

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 83

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Kraków Przeciw Aktywistom

Aktywiści z PKK wszystko wiedzą najlepiej. Po co się pytacie tych ludzi o coś to ja nie wiem. Oni przecież o niczym nie mają pojęcia, o czym mówią czy piszą. Typowe aktywistyczne brednie.

G
Gość
17 stycznia, 17:45, krakus:

warto jeździć komunikacją:-)

17 stycznia, 19:46, Srakus:

Nie podoba ci sie to zapierd ...na piechotę

18 stycznia, 09:47, Gość:

To ty [wulgaryzm]j do kopania rowów i nie decyduje dla innych.

uwłoczyłoby to mojej godności by dołączyć do ciebie-śmiecia

G
Gość
18 stycznia, 11:04, Gość:

System samorządu nie sprawdza się. Tworzy się lokalna mafia, poza jakąkolwiek kontrolą nie do ruszenia.

skoro rządzi mafia to zgłoś to do prokuratury....albo zamknij pysk

G
Gość
18 stycznia, 21:02, Pocałujta mie w jądro:

Mówi to wasz pan i władca towarzysz Majchrowski.Krakoskie szajbusy.

możesz pomazyć

G
Gość
18 stycznia, 23:14, Yu:

Chcielista Majchrowskiego to mata. Dobrze ze juz w tym syfie nie mieszkam...

i krzyż ci na drogę

P
Pruf. Jacek M.

Moim zdaniem na rynku powinni wystawic blok i wkomponowac w niego sukiennice. Poza tym oblozyc collegium maius i novum styropianem i odtworzyc w nim detale architektoniczne. Wydajemy zgode na taka modernizacje w innych czesciach miasta i to sie sprawdza. Jest ladniej.

Y
Yu

Chcielista Majchrowskiego to mata. Dobrze ze juz w tym syfie nie mieszkam...

P
Pocałujta mie w jądro

Mówi to wasz pan i władca towarzysz Majchrowski.Krakoskie szajbusy.

G
Gość
18 stycznia, 13:52, Gość:

W ogóle niech jeżdżą co 2 godziny a bilet 20 min. niech kosztuje 15 zł!!!

18 stycznia, 15:59, Gość:

Do tego to zmierza. Ale jeździjcie komunikacja !!

Najlepiej żeby po odczekaniu na światłach ten bilet był ważny na jeden przystanek. Bilety musza określać dystans, ilość przystanków a nie idiotyczne ramy czasowe, które przy zmianach tras i mniejszej częstotliwości taboru nie maja sensu, jeśli myśli się z perspektywy uczciwego serwisu MPK cokolwiek t znaczy.

G
Gość

Chcieliście krakusy Jacka ? Chcieliście ? No chcieliście !!!!!!! To płacicie

G
Gość
18 stycznia, 13:52, Gość:

W ogóle niech jeżdżą co 2 godziny a bilet 20 min. niech kosztuje 15 zł!!!

Do tego to zmierza. Ale jeździjcie komunikacja !!

G
Gość

W ogóle niech jeżdżą co 2 godziny a bilet 20 min. niech kosztuje 15 zł!!!

G
Gość
17 stycznia, 18:47, Gość:

Najlepsze w tym całym bałaganie są bilety czasowe. To jest zwykły proceder naciągactwa.

17 stycznia, 19:41, Luia:

To nie korzystaj

17 stycznia, 23:44, Gość:

No w sumie masz rację, jeśli ma mnie ktoś tak bezczelnie okradać to chyba lepiej nie płacić.

17 stycznia, 23:58, Ziom:

Jo kur... nic nie płacę od 14 lat za bilety

18 stycznia, 9:34, Gość:

Z obserwacji wiem, że głównie żule nie płacą...

Chyba z doświadczenia?

G
Gość

Znowu ten Salwator katują. Dopiero co 70 zmieniła swój kurs na Filharmonii prosto zamiast skręcać w prawo przez teatr bagatela, a teraz znowu będzie tylko jeden tramwaj który jedzie koło karmelickiej. To jest duże utrudnienie, zwłaszcza że dojeżdżam na wesele, więc udupienie 14 na bronowicach to nie za przyjemna rzecz.

G
Gość

System samorządu nie sprawdza się. Tworzy się lokalna mafia, poza jakąkolwiek kontrolą nie do ruszenia.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3