https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kraków w czwartek żegna Wisławę Szymborską

Andrzej Banaś
W czwartek o godzinie 12 na cmentarzu Rakowickim pożegnamy Wisławę Szymborską. Udział w uroczystości potwierdziło już wielu polityków, słynnych literatów i artystów. Wśród nich prezydent Bronisław Komorowski oraz premier Donald Tusk, Julia Hartwig, Ewa Lipska i Adam Zagajewski.

Czytaj też:

Reżyser Woody Allen, ceniący sobie twórczość Szymborskiej, nie przyjedzie na ceremonię. Wysłał natomiast kondolencje do Michała Rusinka, sekretarza noblistki.

Zgodnie z wolą poetki, ceremonia będzie miała świecki charakter. Noblistka zostanie pochowana w rodzinnym grobowcu na cmentarzu Rakowickim, w pobliżu kaplicy.

Organizacja ruchu wokół cmentarza Rakowickiego [MAPA]

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu przypomina, że w związku z uroczystościami pogrzebowymi wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie nekropolii:

- znaki zakazu zatrzymywania się pojazdów w godzinach 8-15 pojawią się na ulicach: Prandoty, Rakowickiej (na odcinku między Lubomirskiego a Prandoty), Olszańskiej (na odcinku między Beliny-Prażmowskiego a Rakowicką) i Grochowskiej (na odcinku między Beliny-Prażmowskiego a Rakowicką),

- koło godz. 9.30 wymienione wyżej ulice i ich odcinki zostaną wyłączone z ruchu (z ul. Olszańskiej możliwy będzie dojazd do parkingu),

- od godz. 11 wstrzymany będzie ruch komunikacji miejskiej na ul. Rakowickiej. W tym czasie tramwaj nr 2 dojedzie do pętli

- jeśli konieczne będzie zamknięcie skrzyżowania ul. Grochowskiej z ul. Beliny-Prażmowskiego, autobusy linii 124/424 oraz 184 będą kierowane na trasę objazdową przez ul. Brodowicza.

Ewentualny dojazd taksówką do cmentarza będzie możliwy od ul. Olszańskiej.

Przywrócenie ruchu planowane jest po zakończeniu uroczystości około godz. 14.

Do nekropolii można wejść np. od strony al. 29 Listopada. Przy wejściu głównym, przy Rakowickiej stanie telebim i autobus ogrzewalnia.

Osoby, które o godz. 12 będą przebywać na Rynku Głównym, zamiast hejnału z wieży mariackiej usłyszą odegrany przez trębacza utwór "Nic dwa razy", który w oryginale wykorzystuje słowa wiersza Poetki.

Jak poinformowało nas biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa, księga kondolencyjna będzie dziś wystawiona w magistracie (pl. Wszystkich Świętych 3-4) do godziny 12.45 i od godziny 17. Będzie się można wpisywać do niedzieli (12 lutego). Księga została wystawiona w UMK w dzień po śmierci Wisławy Szymborskiej. Wpisy można także umieszczać w internetowej księdze kondolencyjnej dostępnej TUTAJ

Anna Agaciak

Wybieramy Ludzi Roku 2011. Zobacz listę kandydatów i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dr.No
Jak widzę, cieszyła się dużą "popularnością". A i dokonała "wielkich" dla Polaków rzeczy. Czasem rozsądniej jest zemrzeć sobie cichcem w kątku, gdy się ma taki "dorobek" na sumieniu.
N
Nowak
Zapoczątkowało ją aresztowanie pod zarzutem szpiegostwa biskupa kieleckiego Czesława Kaczmarka. Pod koniec tego roku aresztowano kilkunastu księży w diecezji krakowskiej. W styczniu 1953r. trzech księży skazano na śmierć, a pozostałych na wieloletnie więzienie.

W lutym 1953r. gdy księża oczekiwali w celach śmierci na wykonanie wyroku grupa literatów krakowskich, wśród których była SZYMBORSKA, podpisała i przekazała władzom oraz ogłosiła "Rezolucję Związku Literatów Polskich w Krakowie w sprawie procesu krakowskiego".

Wśród sygnatariuszy tej rezolucji znaleźli się również JAN BŁOŃSKI (który kilkadziesiąt lat później zarzucał Polakom, równie kłamliwie, w "Tygodniku Powszechnym", "zbrodniczą obojętność wobec zagłady getta warszawskiego"), WŁ. MACIĄG, H. MARKIEWICZ oraz B. MIECUGOW. Swojego poparcia dla tej rezolucji udzielił TADEUSZ MAZOWIECKI 29 marca 1953r. we Wrocławskim "Tygodniku Katolickim".

Wisława Szymborska pisała peany na cześć Stalina i Leninia w czasie, gdy w ubeckich więzieniach mordowano tysiące ludzi. Aktywnie zasilała szeregi PZPR od pierwszych lat aż do połowy dekady lat sześćdziesiątych.
n
nijak
............ telebimy w rynku--w lokalnej telewizji transmisja,taksówki z czarnymi wstążkami- w szkołach "dzień bez zajęć--w urzędach bez interesantów....itd...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska